در ضرورت قدرت گیری بخش خصوصی ۰۲ تیر ۱۴۰۱

در ضرورت قدرت گیری بخش خصوصی

توسعه ایران جز با محوریت بخش خصوصی و در چارچوب اقتصادی آزاد و رقابتی ممکن نیست. با اقتصاد دولتی و دولت همه کاره و در فضای بسته و انحصاری نمی توان به ایرانی پیشرفته و توسعه یافته دست یافت. این هر دو اصل حداقل در زبان و گفتار از سوی دولت ها و سیاست گذاران […]

بایگانی‌های یادداشت - پایگاه خبری تحلیلی صدای هم وطن
موزه به مثابه قدرت ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

موزه به مثابه قدرت

 شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) هر ساله محوری را برای فعالیت های کل موزه های جهان در نظر می گیرد. هر پدیده موزه ای به منشوری می ماند که از هر طرف می توان به آن نگاه کرد؛ به همین دلیل، محورهای متحرک که به عنوان شعار انتخاب می شوند، وجوه مختلف مربوط به […]

یادداشتی به مناسبت روز جهانی موزه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
نگاهی به 100 سال قانون گذاری برای حمایت از موزه ها

یادداشتی به مناسبت روز جهانی موزه

  از ایجاد نخستین موزه ایران در کاخ گلستان به دستور ناصرالدین شاه و نخستین ساختار تشکیلاتی و اداری در قالب تاسیس وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه در سال ۱۲۸۶ شمسی تا به امروز که بیش از ۱۲۰ سال می گذرد؛ در مجموع حدود ۴۸۴ موزه در کشور فعالیت می کنند. از تصویب نخستین […]

آیا زبان فارسی بدون شاهنامه از بین می رفت؟ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

آیا زبان فارسی بدون شاهنامه از بین می رفت؟

  در اینکه فردوسی از ارکان رکین زبان فارسی است، هیچ تردیدی وجود ندارد، اما اینکه می گویند اگر فردوسی نبود زبان فارسی نیز وجود نداشت یا از بین می رفت، حرف چندان درستی نیست و جای بحث دارد. زبان فارسی را به این سبب «دری» می گویند که «در» به معنی جایگاه و پایتخت […]

ضرورت های تازه برای رسانه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

ضرورت های تازه برای رسانه

با ورود اینترنت به جریان اطلاع رسانی و تصویر سازی نوین از ارتباطات و شکل گیری رسانه های نوین این سوال اذهان بسیاری از کارشناسان و علاقه مندان به حوزه رسانه را تحت تاثیر قرار داد که آیا کژکارکردی رسانه موجب اقبال به سوی رسانه های نوین شده است یا آنکه این رسانه ها ظرفیت هایی را در اختیار دارند که امکانش برای رسانه های جریان اصلی وجود نداشت؟

چرا دریا پژوهی مهم است؟ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
به مناسبت ۱۰ اردیبهشت، سالروز اخراج پرتغالی ها از جزیره هرمز و روز ملی خلیج فارس

چرا دریا پژوهی مهم است؟

بسیاری از ما تاثیری را که اقیانوس ها بر زندگی مان دارد حس نمی کنیم؛ غافلیم از این که از صیادان بلوچ تا گندمکاران فارس و از کارمندان تهرانی تا خلبانانی که بر فراز زمین پرواز می کنند از اقیانوس ها تاثیر می پذیرند. عرضه محصولات دریایی در فروشگاه ها و کالاهایی که از طریق حمل و نقل دریایی به دست مردم می رسد مثال هایی از نقش ملموس دریا در زندگی روزمره ماست. از برفی که در پیست اسکی دیزین نشسته تا آب قنات های یزد از بارش هایی تامین می شود که منشا آن از اقیانوس اطلس و هند است. بخش عمده ای از اکسیژنی که ما تنفس می کنیم محصول فعالیت پلانکتون های میکروسکوپی است که در اقیانوس ها و دریاهای سراسر جهان زندگی می کنند. با چنین وسعتی از اثرگذاری سالانه چقدر در زمینه بهره گیری از مزایای دریاهای پیرامونی کشورمان پژوهش می کنیم؟

مهار تاراج آبی با ۶۲ ماده ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
اصلاح قانون توزیع عادلانه آب راهگشاست؟

مهار تاراج آبی با ۶۲ ماده

الزامات احیای سفره های زیرزمینی چیست؟ اخیرا مرکز پژوهش های مجلس در سندی ۶۲ماده ای، رویه تازه ای برای تنظیم و مدیریت بازار آب پیشنهاد کرده است. این طرح که با عنوان «صیانت و حفاظت از منابع آبی» تهیه شده، قرار است جایگزین قانون «توزیع عادلانه آب» شود که از سال ۱۳۴۷ و سپس با اصلاحاتی از سال ۱۳۶۱ تاکنون روابط میان ذی نفعان حوزه آب، اعم از دولت، کشاورزان، بهره برداران، صنعتگران و باغداران را تنظیم می کند. این طرح در بطن خود برخی از مهم ترین الزامات بازگرداندن تعادل به آب های زیرزمینی را رعایت کرده است.مهار تاراج آبی از طریق «مسدود و پر کردن چاه های آب غیرمجاز»، «بارگذاری آبی مبتنی بر ظرفیت های هر دشت و هر منطقه» در کنار «محدود کردن مسیر دریافت مجوز حفر چاه و قنات» از جمله روندهایی است که طبق ادعای مرکز پژوهش های مجلس پس از ۱۵جلسه مشورتی و ۳۵۰ساعت کار کارشناسی در بطن یک اصلاحیه قانونی به مجلس فرستاده شده است.

فرق انتقاد در رسانه ها و نشر اکاذیب در چه چیزی است؟ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
بررسی انطباقی حضور نارسانه ها در فضای مطبوعاتی خوزستان

فرق انتقاد در رسانه ها و نشر اکاذیب در چه چیزی است؟

به پدیده ی مذمومی  اشاره می کنم  که  بطور عمده مرتبط با حضور  نو آمده گان  و راه گمکرده گان و نوکیسه های  مطبوعاتی در خوزستان است و  این روزها  به نلم باج گیر و باج افزار  شناخته و معرفی می شوند.   موارد متعددی از تخلفات و سوءاستفاده و آشوب آفرینی  این جماعت  مشاهده می شود که مایه ی وهن و شرم رسانه ها و مطبوعات استان خوزستان است، پیگیری، اثبات، و تهیه مدارک و  برخورد  از مجاری قانونی ، امری  است که باید  کمک کنیم  هر چه سریع تر  به فرجام برسد و  عرصه ی  رسانه های استان از این  پدیده ی زشت  پالایش  شود.

احیای جهاد سازندگی، بازگشتی بی توجیه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

احیای جهاد سازندگی، بازگشتی بی توجیه

ستاد جهاد سازندگی قاعدتا بنا بر آن داشت تا با پشتیبانی نیروهای داوطلب، به عنوان یک تشکل مردم نهاد و برخاسته از آرمان های انقلاب عمل کند. اما این نهاد از همان آغاز با چند خطای راهبردی آغاز به کار کرد که با مرامنامه تشکیل آن همسو نبود. اختصاص درآمد یک روز نفت برای پشتیبانی مالی و تامین هزینه این ستاد، آن را از حمایت مردمی جدا و در زیرمجموعه تشکیلات دولتی قرار داد.

نجار را برکنار کنید؛ مناطق زلزله زده منتظر توجه ویژه شما هستند ۲۹ مهر ۱۴۰۰
نامه سرگشاده جمعی از اهالی رسانه و فعالین اجتماعی استان خوزستان به دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری

نجار را برکنار کنید؛ مناطق زلزله زده منتظر توجه ویژه شما هستند

به عنوان نماینده ملت که سوگند یاد کرده اید از حقوق شهروندی مردم، پاسداری کنید، انتظار می رود ضمن دستور برخورد و عزل اینگونه مدیران و مدیریتها، که در حوادث مشابه مانند سیل خوزستان نیز، ناکارامدی و ناتوانی خود را نشان داده و مردم تاوان آن را داده اند ولی همواره از حاشیه ی امن برخوردار بوده اند، نسبت به تسریع در خدمات رسانی و رفع مشکلات و احداث واحدهای مسکونی این مردم نجیب و وفادار به کشور، اما همواره محروم و مظلوم، پیگیری موثرتری به عمل آید.

متولی میراث فرهنگی یا کشاورزی ؟! ۲۹ مهر ۱۴۰۰

متولی میراث فرهنگی یا کشاورزی ؟!

به گفته منابع دانشگاهی فرونشست دشت مرودشت برخی از آثار باستانی از جمله مجموعه تاریخی نقش رستم را تحت تاثیر قرار داده و تا ۳۰۰متری سازه تخت جمشید نیز ادامه دارد. سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد این دشت نشست می کند. از دیگر نگرانی ها در این دشت عبور لوله خط انتقال گاز، راه آهن و دو شهرک صنعتی و همچنین پالایشگاه و دکل های فشارقوی است.