احیای جهاد سازندگی، بازگشتی بی توجیه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

احیای جهاد سازندگی، بازگشتی بی توجیه

ستاد جهاد سازندگی قاعدتا بنا بر آن داشت تا با پشتیبانی نیروهای داوطلب، به عنوان یک تشکل مردم نهاد و برخاسته از آرمان های انقلاب عمل کند. اما این نهاد از همان آغاز با چند خطای راهبردی آغاز به کار کرد که با مرامنامه تشکیل آن همسو نبود. اختصاص درآمد یک روز نفت برای پشتیبانی مالی و تامین هزینه این ستاد، آن را از حمایت مردمی جدا و در زیرمجموعه تشکیلات دولتی قرار داد.

نجار را برکنار کنید؛ مناطق زلزله زده منتظر توجه ویژه شما هستند ۲۹ مهر ۱۴۰۰

نامه سرگشاده جمعی از اهالی رسانه و فعالین اجتماعی استان خوزستان به دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری
نجار را برکنار کنید؛ مناطق زلزله زده منتظر توجه ویژه شما هستند

بایگانی‌های یادداشت - پایگاه خبری تحلیلی صدای هم وطن
تاملاتی در باب مفهوم شایسته سالاری؛ پاسخگویی و شایسته سالاری ۲۶ مهر ۱۴۰۰

تاملاتی در باب مفهوم شایسته سالاری؛ پاسخگویی و شایسته سالاری

انتظار می رود دولت اصولگرا، نسبت به تحقق یکی از شعارهای اصیل و اصولی نظام اسلامی که همانا سپردن امور به شایستگان و فرزندان خبره و نخبه کشور است تلاشی مجدانه صورت دهد

بررسی میزان تاثیر واکسن سینوفارم ۲۵ مهر ۱۴۰۰

بررسی میزان تاثیر واکسن سینوفارم

خوشبختانه این مطالعه نشان داد که هر سه واکسن مذکور از میزان بستری و مرگ ناشی از کرونا به میزان قابل توجهی می کاهند. اما نکته بسیار مهم اینجا بود که درحالی که کاهش میزان ابتلا در دریافت کنندگان واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک به ترتیب ۳۷.۹ و ۳۹.۱ بود این میزان در مورد واکسن سینوفارم فقط پنج درصد گزارش شده است

به یاد بهمن علاءالدین؛ مسعود بختیاری؛ چهره بی تکرار موسیقی سرزمینی ۲۱ مهر ۱۴۰۰
به مناسبت بیستم مهرماه زادروز بهمن علإالدین

به یاد بهمن علاءالدین؛ مسعود بختیاری؛ چهره بی تکرار موسیقی سرزمینی

ولي از آن بالا ، علاء‌الدين، بهمن علاء‌الدين به بختياري‌هاي چوغاپوش و بختياري‌هاي چوغا آويخته نگاه مي‌كند و با چهره‌اي متبسم مي‌خندد و به كودكاني كه هرگز نداشت و به زني كه هرگز به خلوت زندگي اش پاي ننهاد و به مردانِ داس به دست و چوپانان دشت‌هاي بي‌قراري لبخند مي‌زند؛ تا ما بچه‌هاي تخس سالهاي دور ، حالا در آستانه‌ي ميانسالي و با موهایی سپید و چین هایی  بر پیشانی،  دوباره باز با همان ترانه‌هاي قديمي و با مال‌كنون‌اش عشق كنيم تا به زودي و با كمي تاخير به او بپيونديم.

جادوی علاءالدین ۲۱ مهر ۱۴۰۰
در ستایش موسیقی نواحی ایران

جادوی علاءالدین

«مال‌کنون» آبهمن علاءالدین را که با آهنگ‌سازی زنده‌یاد عطاء جنگوک شنیدم، دیگر از دستم نیفتاد. شیفته‌ی دنیای حیرت‌انگیز موسیقی بختیاری و روایت‌های علاءالدین شدم. بعد، «هی‌جار»، «برافتو»، «تاراز»، «آستاره» و «بهیگ» هم راهی به دنیای من باز کردند. افسوس که تا زنده‌یاد علاءالدین در اهواز بود، همت نکردم به دیدارش بروم و این غبن تا همیشه با من است

فراموش شدگان! ۲۰ مهر ۱۴۰۰
اندیکا تابلوی بلند محرومیت در شمال خوزستان

فراموش شدگان!

وضعیت بی خانمان های اندیکا باید عرق شرم را بر جبین مدعیان و منادیان شعارهای "مسکن مهر" و "مسکن اجتماعی" بنشاند

زیان های مدیریت هیاتی ۱۹ مهر ۱۴۰۰
مدیریت تخصص گرا، گمشده امروز ایران

زیان های مدیریت هیاتی

در واقع چنین رفتارهایی ناشی از میل و علاقه ما به مدیریت هیاتی است که بزرگ ترین ضربه ها را بر پیکر بوروکراسی و حتی تکنوکراسی کشور می زند. چه اشکالی دارد قواعد تکنوکراسی را که در همه جای دنیا باعث پیشرفت و دوام مدیریت های آنان شده است رعایت کنیم و در انتخاب مدیران دوستی و آشنایی و رفاقت را کنار بگذاریم و کسانی را انتخاب کنیم که حتم داریم می توانند با مدیریت قوی سازمان متبوعه خود را اداره کنند و به خدمت ادامه دهند.هر یک از ما باید از خودمان شروع کنیم.

همشهری گری و قوم گرایی دو بال قیچی ِ ضد شایسته سالاری! ۱۹ مهر ۱۴۰۰
جولان مدیران دزفولی در خوزستان

همشهری گری و قوم گرایی دو بال قیچی ِ ضد شایسته سالاری!

قصد ندارم با برشمردن موارد و اشاره به انتصابات و انتخاب مدیران دزفولی در همین مدت کوتاه، مته به خشخاش بگذارم. ولی فلسفه و هدف نوشتن این متن به مثابه اتذار و هشداری دلسوزانه است که با در نظر گرفتن تجارب گذشته در سطح استان و کشور، به یاد بیاوریم که چه مخاطراتی ما را تهدید می کند و چگونه اصل شایسته سالاری در چنین پروسه ی بیماری، نابود می شود.

دفاع تمام قد از مدیران پروازی خوزستان! ۱۹ مهر ۱۴۰۰
تقویت یا تضعیف مبانی مدیریت؟!

دفاع تمام قد از مدیران پروازی خوزستان!

مراقب باشیم به نام نقد هر مساله ی سخیفی را مثل تخم لق در دهان افکار عمومی نشکنیم. هر کدام از مدیران پروازی در خوزستان که عملکردشان قابل دفاع و بیلان کارشان چشمگیر است، باید تقدیر شوند و حرمت شان محفوظ بماند مدیران پروازی خوزستان، آن دسته که با شایستگی در حال مدیریت مجموعه های تحت اختیار خود هستند، هموطنان ما هستند و همان گونه که در سالهای دفاع مقدس از سراسر کشور به سوی خوزستان از پیر و جوان آمدند تا از خوزستان و کشور دفاع کنند، اکنون نیز این دسته از مدیران پاکدست باید تجلیل و محترم شمرده شوند.

واکاوی خطراتی که گسل های لرزه زا را تهدید می کنند ۱۹ مهر ۱۴۰۰
شناخت گسل های پی سنگی لرزه ای کمربند کوهزاد زاگرس با بهره گیری از دانش زمین شناسی ساختاری و ریزساختاری

واکاوی خطراتی که گسل های لرزه زا را تهدید می کنند

هدف از این نوشتار، استفاده از دانش زمین شناسی ساختاری و ریزساختاری برای شناخت هرچه بیشتر گسل های پی سنگی به ارث رسیده و دوباره فعال شده کمربند کوهزاد زاگرس و واکاوی خطراتی است که این گسل های لرزه زا، میهن مان را تهدید می کند. رابطه گسل های پی سنگ لرزه ای نیز با تکتونیک صفحه ای به طور خلاصه ارزیابی خواهد شد.

تقصیر زلزله نیست تقصیر ما است ۱۸ مهر ۱۴۰۰
پرونده ای برای زلزله. شماره 2

تقصیر زلزله نیست تقصیر ما است

سوال اصلی این است که ژاپنی که اینقدر زلزله خیز بود و در سال ۱۹۲۴ توکیو نابود شد، چگونه توانستند آن را بازسازی کنند به گونه یی که برای زلزله ۵/۷ ریشتری ممکن است بسیار کم کشته و زخمی بدهد.