جهل؛ سرچشمه همه مفاسد است ۱۹ دی ۱۴۰۰

سید هادی خامنه ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام «جهل مقدس» را خطرناک ترین جهل خواند
جهل؛ سرچشمه همه مفاسد است

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با بیان اینکه «ما هنوز کارتن خواب داریم و اخیرا خبر می دهند که بعضی چون حتی کارتن هم پیدا نمی کنند، مجبورند که شب ها در اتوبوس ها بخوابند»، گفته که «این وضع شایسته جامعه ما نیست.» به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی جماران، سیدهادی خامنه ای که سخنران مراسم سومین شب عزاداری حضرت فاطمه(س) در دارالزهرا بود، معتقد است که «این وضعیت و این مسائل از آسیب های «ناآگاهی» است» و تاکید دارد که «جهل عمومی» سرچشمه همه مفاسد است و بر این اساس و با بیان اینکه «به یک معنا و در یک کلمه جهل از نظر اسلام و همه متفکران، سرچشمه همه فسادهاست»، انحراف ها در طول تاریخ و در همه زمینه ها را نشات گرفته از جهل خوانده و با مقایسه دوران صدر اسلام و دنیای امروز و روزگار معاصر می گوید: «انحراف در انقلاب ها نیز از همین نوع است.»

رسانه های خوزستان به کدام سمت و سو می روند؟! ۲۷ آذر ۱۴۰۰

واکاوی و بررسی رسانه ها از منظر اجتماعی و فرهنگی
رسانه های خوزستان به کدام سمت و سو می روند؟!

بایگانی‌های سیاسی - پایگاه خبری تحلیلی صدای هم وطن
با ساخت ۷۰۰ سد نظم محیط زیستی کشور را از بین بردند ۲۱ آذر ۱۴۰۰
 یوسف فرهادی بابادی، عضو کمپین حمایت از «زاگرس مهربان» :

با ساخت ۷۰۰ سد نظم محیط زیستی کشور را از بین بردند

کمیابی آب در ایران مربوط به تاریخ امروز نیست؛ ایران در طول تاریخ خود با کمیابی آب مواجه بوده و این موضوع در تار و پود ساختار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن ریشه دوانیده است. با گسترش تنش های آبی در نقاط مختلف ایران، مدیریت مسئله آب می تواند یک چالش تمدنی برای ایران باشد. در ادامه سلسله گفت وگوهای «شرق» و مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه با کارشناسان حوزه آب، در این گزارش با یوسف فرهادی بابادی، عضو کمپین حمایت از زاگرس مهربان، گفت وگو کرده ایم. این فعال محیط زیست تاکید می کند بی توجهی به قانون، مشکل اصلی مدیریت آب در ایران است. فرهادی با اشاره به تاریخ شکل گیری حکومت در ایران بیان می کند حکومت در ایران از ابتدا با هدف مدیریت و توزیع آب ایجاد شده و «بزرگ ترین میراب» در ایران بوده است. بنابراین نظام سیاسی باید دوباره نقش خود را بر عهده بگیرد و از دولت نفتی به دولت آبی گذر کنیم.

ایران و دالان زنگزور ۱۱ آذر ۱۴۰۰

ایران و دالان زنگزور

یک سال بعد از توافق آتش بس میان باکو و ایروان برای پایان تخاصم ۴۴ روزه، در هفته های گذشته بار دیگر دوطرف حملات لفظی علیه یکدیگر را در مورد نحوه اجرای این توافق آتش بس که با میانجی گری روسیه منعقد شد، از سرگرفته اند. نشست سه جانبه اخیر روسای جمهوری روسیه، آذربایجان و ارمنستان در سوچی هم نتوانسته است به اندازه کافی جلوی این تنش ها را بگیرد، چراکه هر سه طرف ادعاهای متفاوتی در مورد نتایج این نشست مطرح می کنند.

آیا ایران از مرزهایش با ارمنستان گذشته است؟ ۱۱ آذر ۱۴۰۰
افزایش گمانه زنی ها در مورد پشت پرده بهبود روابط تهران و باکو در روزهای گذشته

آیا ایران از مرزهایش با ارمنستان گذشته است؟

سه روز بعد از ملاقات میان روسای جمهور اسلامی ایران و آذربایجان، بار دیگر موضوع موضع گیری ایران در خصوص اختلاف های سرزمینی جمهوری های ارمنستان و آذربایجان مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.  در حالی که یک رسانه نزدیک به حکومت جمهوری آذربایجان مدعی شده است که با حمایت روسیه و ترکیه از تاسیس یک کریدور ارتباطی میان سرزمین اصلی جمهوری آذربایجان با جمهوری خودمختار نخجوان در مرزهای ایران، دیگر نیاز جدی به موضع گیری تهران احساس نمی شود و ارمنستان تحت فشار این دو قدرت منطقه ای وادار به پذیرش تاسیس این دالان ارتباطی شده است، مقام های ارمنستان این ادعا را رد و تاکید می کنند که در چارچوب مذاکرات مرتبط با آتش بس پس از درگیری های سال گذشته، اختصاص دالانی به جمهوری آذربایجان در خاک آذربایجان در متن بیانیه آتش بس مطرح نشده است.

بدهی های زیادی  به دولت سیزدهم رسیده است ۰۳ آذر ۱۴۰۰
معاون پارلمانی رئیس جمهور:

بدهی های زیادی  به دولت سیزدهم رسیده است

معاون پارلمانی رئیس جمهور متذکر شد: «باید این مسئله را هم مورد توجه قرار داد که وزرا از سوم شهریور آغاز به کار کردند و باید به دولت فرصت داده شود تا همه مسئولان اجرائی خود، به ویژه در استان ها را مستقر کند که این کار تا حدی زمان بر است»

ایده آقا محسن در دست رییس ۰۳ آذر ۱۴۰۰
به سمت فدرالیسم ایرانی

ایده آقا محسن در دست رییس

سال ۹۱ ایسنا در گزارشی به نقد ایده فدرالیسم پرداخته و نوشته بود: «این دیدگاه قابل دفاع است و می تواند موجب رشد مزیت های اقتصادی و رشد مشارکت مردم و فعالان سیاسی شود، اما شرط و شروطی دارد و به شرطی موفقیت آمیز است که قدرت، ثروت و بودجه و امکانات به شکل متناسب توزیع شود و هم باعث کارایی و بهره وری اقتصاد در سطح استان ها و کشور شود و هم قدرت دولت مرکزی برای مقابله با تهدیدهای دشمن، حفظ اقتدار کشور، اجرای طرح های ملی و بهبود جایگاه ایران در سطح منطقه و جهان کافی باشد.

کارخانه فولاد مبارکه  را به بندرعباس  منتقل کنید! ۲۹ آبان ۱۴۰۰
تغییرات اقلیمی و زیست محیطی کشور را بپذیریم

کارخانه فولاد مبارکه را به بندرعباس منتقل کنید!

مردم اصفهان که امروزه کف زاینده رود تجمع می کنند، بعید است مطلع نباشند که زاینده رود در تمام درازنای تاریخ، رودخانه ای موسمی و فصلی بوده؛ و نه یک شریان دائمی مانند کارون! یا وقتی از احیای  زاینده رود می گویند، مگر می شود به مخاطرات و مشکلاتی  که باعث  خشکی  حاد امروز  زاینده رود شده، فکر نکنند؛ و وجود آلاینده های  دائمی در اصفهان، و کارخانه های  بزرگی  که اگر تمام خزر  هم به اصفهان منتقل شود، به سرعت برق و باد در دهان این کارخانه ها  گم می شود، را از خاطر ببرند؟!  مگر می شود  کشاورزی  سرسام آور برنج و دیگر محصولات باغی و مزرعه ای  را  نبینند و فکر نکنند منابع آب آن چگونه باید تامین شود؛  و هنوز مدعی  باشند همین روال باید حفظ شود؟!

قطار توسعه صنعت نیشکر در خوزستان به راه افتاده است ۲۸ آبان ۱۴۰۰
مدیر برنامه ریزی خانه مطبوعات در آیین پایانی جشنواره شهد رسانه :

قطار توسعه صنعت نیشکر در خوزستان به راه افتاده است

توده ی مردم در خوزستان صرفنظر از تعلق قومی، کوچکترین مشکل و تضادی با هم ندارند؛ و هر اختلافی هست میان طبقه ی  الیت و به اصلاح نخبه ی اقوام خوزستان مشاهده می شود!

اندیکا نیاز به نگاه ویژه مسوولین دارد ۲۸ آبان ۱۴۰۰
در وبینار تخصصی بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده اندیکا مطرح شد؛

اندیکا نیاز به نگاه ویژه مسوولین دارد

اندیکا نماد محرومیت است؛ از گفتن محرومیت شرم نکنیم.

خوزستان طاقت آزمون و خطا و فرصت سوزی را ندارد! ۲۷ آبان ۱۴۰۰
استاندار ویژه چرا از رسانه ها گریزان است؟!

خوزستان طاقت آزمون و خطا و فرصت سوزی را ندارد!

عدم تعامل استاندار با رسانه های خوزستان تا این لحظه ، که نمایندگان بی اجر و مزد و دلسوزان واقعی خوزستان هستند ، به این نگرانی دامن می زند، که خدای نکرده ، منابع اطلاعاتی و مشورتی استاندار ، منابعی سالم و صالح نباشند و باز هم شاهد تجربه اندوزی و آزمون و خطا در عرصه ی چینش و چیدمان مدیران دستگاه های مختلف خوزستان باشیم!

انتصابات فامیلی ۲۴ آبان ۱۴۰۰
نقد و نظری در باب یادداشت «انساب و انتصاب»

انتصابات فامیلی

در شرایطی که بسیاری از حامیان پروپاقرص این دولت نیز در قبال این موضوع یا منتقدند یا لااقل یکی به نعل می زند و یکی به میخ، موضع گیری سردبیر محترم روزنامه جوان در حمایت تمام قد از فرزندان و منسوبین مدیران کشور و مظلوم جلوه دادن ایشان در یادداشتی با عنوان «انساب و انتصاب» در سرمقاله روز شنبه بیست و دوم آبان ماه این روزنامه محل تعجب و البته تاسف فراوان شد.