سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری ۱۴ نفر در پرونده ریزش ساختمان متروپل خبر داد. مسعود ستایشی در نشست خبری دیروز ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت و نیز تسلیت سالروز رحلت امام (ره) و تسلیت درگذشت حجت الاسلام دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، گفت: ما معتقدیم که باید از ظرفیت های بالا و ارزشمند حوزه رسانه […]

سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری ۱۴ نفر در پرونده ریزش ساختمان متروپل خبر داد. مسعود ستایشی در نشست خبری دیروز ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت و نیز تسلیت سالروز رحلت امام (ره) و تسلیت درگذشت حجت الاسلام دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، گفت: ما معتقدیم که باید از ظرفیت های بالا و ارزشمند حوزه رسانه در راستای جهاد تبیین بهره برد و استفاده کرد. ستایشی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بازداشتی های حادثه متروپل آبادان چه کسانی هستند و پرونده شان در چه مرحله ای است؟ گفت: در ساعت ۱۲:۴۵ تاریخ دوم خرداد ۱۴۰۱ اطلاع دادند که این حادثه در شهر آبادان رخ داده است و ساختمان ۱۱ طبقه متروپل ریزش کرد و در یک وضعیت ناایمنی باقی ماند. او افزود: به ناایمن بودن باقی مانده ساختمان باید توجه کرد. براساس هماهنگی هایی که صورت گرفت، رئیس کل دادگستری خوزستان به اتفاق دادستان حوزه قضائی استان یعنی اهواز در معیت سایر عزیزان به جمع حاضر از قضات محترم شهرستان پیوستند و در منطقه استقرار یافتند و بر صدور دستورات قضائی نظارت عالیه داشتند. دستگاه قضائی با همکاری ضابطان دادگستری اقداماتی را با رعایت موازین انجام دادند و ۱۴ نفر از افرادی که تشخیص داده شد مقصر حادثه هستند، بازداشت شدند. شهرداران سابق و اسبق چهار نفر بودند و کسانی که مسئول حوزه نظام مهندسی در شهرستان بودند، دستگیر شدند.

ستایشی در پاسخ به این سوال که آیا مسئولان دولت فعلی و قبلی اموال خود را در سامانه اعلام اموال مسئولان اعلام کرده اند یا خیر؟ گفت: اعضای دولت قبل و دولت فعلی همه اموال خود را برای ریاست قوه قضائیه ارسال و نسبت به اعلام اموال دارایی اقدام کرده اند. او تاکید کرد: براساس آخرین آمار ۸۰ درصد این قانون در قوه قضائیه اجرائی شده است و اکثر قضات ما در اعلام صورت دارایی در سامانه مشارکت داشته اند و در سایر وزارتخانه ها و نهادها این مشارکت خیلی کمتر بوده است. معاون اول رئیس جمهور و رئیس دفتر رئیس جمهور در این زمینه پیگیری های خوبی داشته اند.

او درباره اینکه پاسخ دادستانی به درخواست آزادی مشروط محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران، چیست؟ گفت: نجفی در سال ۹۸ به اتهام قتل عمدی و نگهداری اسلحه غیرمجاز بر اساس نظر شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان به شش سال و نیم حبس محکوم شد و تاریخ پایان حبس ایشان ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ است. اولیای دم نسبت به محکوم علیه مورد بحث رضایت دادند و در این مرحله از ۱۵ روز مرخصی با رعایت مقررات استفاده کرده است. یک درخواست برای پابند الکترونیک و یک درخواست نسبت به آزادی مشروط ایشان داده که مرجع صاحب تصمیم نسبت به آزادی مشروط و پابند الکترونیک موافقت نکرده و در حال گذراندن ایام حبس است.

او درباره آخرین وضعیت حسین فریدون گفت: آقای فریدون ایام حبسش خاتمه نیافته و خبر مربوط به پایان حبسش را تکذیب می کنیم. نیمی از جزای نقدی اش پرداخت نشده است. اتهام ایشان هم مشخص است و در ۲۴ مهر ۹۸ به اوین معرفی شده و پنج سال حبس و ۳۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکومیت دارد. چند روز در مرخصی بود که مرتکب غیبت شده و قطعا اگر از غیبت نیاید از وثیقه ای که گذاشته، استفاده می شود و این را که آزاد شده است، رد می کنیم. سخنگوی قوه قضائیه لحظاتی بعد گفت: الان اطلاع دادند که آقای فریدون دیشب به زندان بازگشته است.

ستایشی درخصوص پرونده بقایی گفت: بقایی با نظریه کمیسیون پزشکی قانونی به علت بیماری باید خارج از زندان باشد و بر اساس تصمیم قضائی و مطابق قانون درمورد این فرد تصمیمی گرفته شده که موقت است و خبر آزادی او هم تکذیب می شود. سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده مشایی نیز گفت: اسفندیار رحیم مشایی از تاریخ ۱۳ آذرماه ۹۸ به دلیل فوت والده از زندان مرخصی گرفته است. این فرد ادعای بیماری داشت و دو بار به کمیسیون پزشکی مراجعه کرده و گفته توان کیفر حبس را ندارد؛ ولی کمیسیون پزشکی تحمل توان این فرد جهت کیفر را تایید کرده است و او باید به زندان برگردد.

  • نویسنده : صدای هم وطن