«تالاب هورالعظیم که طی سال های گذشته به بهانه استخراج نفت ارزان توسط شرکت های خارجی خشکانده شده است. همین امر نیز تالاب را به یکی از کانون های ریزگردهای داخلی استان خوزستان تبدیل کرده است.» این نکته نظری است که معمولا درباره این تالاب و وضعیت ناگوار آن در بسیاری از محافل عمومی می شنویم. اما معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت و گو با «ایران» می گوید اگر چه فعالیت های شرکت های نفتی در تالاب هورالعظیم تاثیر خود را برجای گذاشته است، اما عملکردشان تالاب را خشک نکرده و در حقیقت مشکل اصلی تالاب به عدم تامین حقابه آب و کاهش میزان ورودی به آن بازمی گردد.
 

«سید عادل مولا» معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، نقش شرکت های نفتی در خشک شدن بخشی از تالاب هورالعظیم را بی تاثیر ندانسته و به «ایران» می گوید: در تحلیل و آنالیز این موضوع باید به دو بحث توسعه، منابع موجود و الزامات توجه داشته باشیم. در برخی از اوقات متاسفانه شرکت های نفتی به الزامات توجهی نکرده و حتی آن را نادیده می گیرند. به طور مثال این شرکت ها باید در ایجاد زیرگذرها برای تبادل آبی در تالاب دقت لازم را به عمل آورده و الزامات مورد نظر در خصوص آلودگی ها را رعایت کنند. اگر چه فعالیت های شرکت های نفتی در تالاب هورالعظیم تاثیر خود را برجای گذاشته است، اما عملکردشان تالاب را خشک نکرده است.

وی می افزاید: پیشتر شرکت ژاپنی اینپکس، گزارشی جامع از ارزیابی های محیط زیستی را تهیه کرده و در طول حضور در منطقه تمامی آنها را رعایت می کرد. اما در حال حاضر به جای یک شرکت چینی، چندین شرکت چینی در منطقه فعالیت دارند. اما مشکل ما در حال حاضر وجود شرکت چینی و یا ژاپنی و رعایت الزامات از سوی آنها نیست؛ در حقیقت متولی امر (شرکت های طرف قرارداد) باید آموزش های لازم را به شرکت های خارجی ارائه داده و آنها را ملزم به رعایت الزامات زیست محیطی کند. به طور مثال مسئولان شرکت نفت باید در قراردادهای کاری خود با شرکت های خارجی، الزامات را ثبت کرده و تاکید کنند که در صورت عدم رعایت الزامات، متحمل جریمه کلانی خواهند شد. اما متاسفانه این کار انجام نمی شود. در حقیقت بدون توجه به چنین امر مهمی، همه چیز را به محیط زیست سپرده اند. تاکنون اقدامات زیادی از جمله برخورد شکایت و جریمه و حتی بازداشت مقامات شرکت نفتی انجام شده است؛ اما این عوامل بازدارنده، موقتی بوده و نتیجه خوبی را حاصل نکرده است. چرا که مداخلات سیاسی در امر سازمان محیط زیست، بسیاری از حرکت ها و برخوردها با عدم رعایت الزامات زیست محیطی را سد کرده و همانند یک امر بازدارنده جلوی چنین اقداماتی را گرفته است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، تصریح می کند: بزرگترین مشکل تالاب هورالعظیم به عدم تامین حقابه آب و کاهش میزان ورودی به تالاب ها بازمی گردد. این امر نیز به دلیل عدم مدیریت صحیح منابع آبی در بالادست انجام می شود. به طور مثال امسال کشت شلتوک در مناطق بالادستی ممنوع شده است؛ اما متاسفانه شاهدیم که هنوز برخی از کشاورزان در بالادست این محصول را کشت می کنند. وزارت نیرو متولی این امر بوده و متاسفانه مدیریت کاملی بر منابع آبی بالادستی ندارد. از طرفی آبیاری سنتی در خوزستان رواج داشته و به باید متولیان امر به جای این شیوه قدیمی و سنتی، آبیاری نوین را رواج دهند. چرا که این شیوه قدیمی، میزان آب زیادی را هدر داده و همزمان مقدار زیادی از آب را به پساب کشاورزی تبدیل می کند. متاسفانه در حال حاضر بیشتر آبگیری تالاب، ناشی از پساب های کشاورزی است. در حقیقت میزان آبگیری از مخزن ۱ و ۲ به میزان کمتری تامین شده و در مخازن ۳ و ۴ و ۵ عمدتا از طریق پساب های کشاورزی تامین می شود. برای برون رفت از این وضعیت، بهتر است بر آبیاری های نوین، بارانی و قطره ای متمرکز شده و با بهره گیری از روش های نوین آبیاری، مسائل و مشکلات تالاب را تا حدی زیادی مدیریت کنیم.

«سید علی مولا» در خصوص پیگیری مشکلات تالاب از طریق اداره محیط زیست می گوید: محیط زیست برای هر پروژه ای الزامات و دستورالعمل هایی را طرح کرده و شرکت ها را ملزم به اجرای الزامات می کند. اما این الزامات زیست محیطی تمام و کمال رعایت نمی شود. چنانچه تالاب خشک باشد، شرکت های نفتی به هرگونه که می خواهند عمل می کنند؛ اما زمانی که همین تالاب پرآب باشد، اهمیت رعایت الزامات زیست محیطی دو چندان خواهد شد.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر مشکل اصلی تالاب، آبگیری است؛ اما شرکت های نفتی، کشاورزی و حتی مسئولان در تشدید این وضعیت بی تاثیر نیستند. مسئولان همه روزه طرحی جدید را ارائه کرده و تالاب را با وضعیت وخیم تری مواجه می کنند. اما برای برون رفت از این وضعیت بهتر است توسعه نفت در منطقه تا همین حد پایان یافته و طرح های توسعه میادین تا اطلاع ثانوی ارائه نشود. شرکت های نفتی نیز بر روش های نوین متمرکز شده و با تاسیساتی همانند لوله مورب، نفت را استخراج کنند. از طرفی وزارت نیرو میزان آبی ورودی به تالاب را تامین کرده و الزامات زیست محیطی را نیز رعایت کنند.

  • نویسنده : بیتا میرعظیمی