خبرگزاری جمهوری اسلامی روز گذشته با انتشار اطلاعاتی، از جدیدترین سامانه پدافند هوایی کشور در رسانه ها رونمایی کرد. به گزارش ایرنا، سامانه پدافند موشکی «زوبین» جدیدترین سامانه پدافندی برد و ارتفاع کوتاه کشور است که با ویژگی های جدید و منحصر به فرد قرار است یکی از اجزای شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور شود. […]

خبرگزاری جمهوری اسلامی روز گذشته با انتشار اطلاعاتی، از جدیدترین سامانه پدافند هوایی کشور در رسانه ها رونمایی کرد. به گزارش ایرنا، سامانه پدافند موشکی «زوبین» جدیدترین سامانه پدافندی برد و ارتفاع کوتاه کشور است که با ویژگی های جدید و منحصر به فرد قرار است یکی از اجزای شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور شود. طی سال های گذشته با گسترش بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری و همچنین جدی شدن تهدیدات مربوط به موشک های کروز، توسعه سامانه های پدافندی برد کوتاه به منظور مقابله با این تهدیدات در دستور کار جدی نیروهای مسلح قرار گرفته است. نگاهی به تنوع محصولات تولید داخلی صنعت دفاعی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سال های اخیر بخوبی نشان می دهد که تلاش جدی و زیادی برای طراحی و ساخت سامانه های پدافندی برد و ارتفاع کوتاه در کشور صورت گرفته است که از جمله نمونه های آن می توان به سامانه های پدافندی دزفول، مجید، ۹ دی و ذوالفقار اشاره کرد.

ارتقای نسخه سامانه نواب

سال گذشته بود که از سوی فرمانده نیروی دریایی ارتش اعلام شد، یک سامانه پدافند هوایی تحت عنوان «شهید نواب» با موشک های عمود پرتاب به منظور نصب روی ناوشکن های نیروی دریایی ارتش تحت توسعه قرار دارد که با نصب آن روی شناورهای نداجا، پوشش هوایی مناسبی برای یگان های سطحی در برابر تهدیدات متصور مانند موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین و مهمات دورایستا فراهم خواهد شد. اما در سال جاری و در خلال برگزاری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت، سامانه پدافندی برای نخستین بار تحت عنوان «زوبین» به نمایش درآمد که در حقیقت همان نسخه زمین پایه سامانه نواب است که بنا است در کنار دیگر سامانه های برد و ارتفاع کوتاه پدافندی کشور، برای مقابله با تهدیدات متصور در ارتفاع کم بویژه موشک های کروز و پهپادهای انتحاری به کار گرفته شود.

جزئیات مشخصات سامانه

سامانه موشکی برد کوتاه زوبین با قابلیت تاکتیکی و تحرک بسیار بالا و همچنین قابلیت دفاع ۳۶۰ درجه، می تواند ۱۰۰ هدف را کشف و با استفاده از موشک های عمودپرتاب خود، به صورت همزمان با ۸ هدف درگیر شود.برد کشف رادار این سامانه برای کشف انواع اهداف با سطح مقطع راداری کم و متوسط، ۳۰ کیلومتر و برد درگیری آن با اهداف متخاصم ۲۰ کیلومتر است.با چنین ویژگی هایی، سامانه زوبین قادر است با انواع موشک های کروز، هواپیماهای بدون سرنشین، جنگنده های متخاصم در ارتفاع کم و همچنین مهمات دورایستا مقابله کند.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : صدای هم وطن