میرحسن موسوی، معاون مسافری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد بلیت قطار با نرخ خرداد ماه سال گذشته عرضه می‌شود و تأکید کرد که تغییر قیمت بلیت قطار تنها با مصوبه شواری عالی هماهنگی ترابری امکان‌پذیر است. با این حال، ماجرای افزایش قیمت موضوعی است که شاید در آینده نزدیک سرانجام عملی شود.

معاون مسافری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال که آیا با توجه به اینکه پروتکل‌های مربوط به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در سفرهای ریلی تعدیل شده و به ۸۰ درصد ظرفیت موجود رسیده است، آیا قیمت‌ بلیت قطار تغییری خواهد کرد یا خیر؟ پاسخ داد: «قیمت بلیط قطارهای مسافری با رعایت پروتکل فاصله گذاری ۸۰ درصدی و بر اساس صورتجلسه شماره ۲۱۵ مورخ ۱۰ دی‌ماه سال گذشته شورایعالی هماهنگی ترابری کشور ارائه می‌شود.»

افزایش قیمت بلیط قطار در آینده نزدیک؟

موسوی در ادامه راجع به اینکه آیا برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت قطار یا کاهش آن وجود دارد یا خیر؟ نیز افزود: «ساز و کار افزایش قیمت در قوانین و مقررات مشخص شده است و هرگونه تقاضای افزایش قیمت از سوی شرکت‌های حمل و نقل ریلی مسافری با رعایت قوانین و مقررات مربوطه میسر خواهد بود و قیمت فعلی بلیت قطار نیز طبق مصوبه ۱۳ خرداد ماه سال گذشته شورایعالی هماهنگی ترابری کشور است.»

وی تصریح کرد:

شرکت های حمل و نقل ریلی بلیت قطار را در مسیرهای داخلی با همان قیمت مصوب سال گذشته و بر همان پایه و اساس عرضه می‌کنند. با وجود اینکه وضعیت پذیرش مسافر و سفرهای ریلی نسبت به سال گذشته و به ویژه نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۳۹۹ بهتر شده و رونق گرفته است اما شرکت‌های ریلی توان پرداخت حقوق پرسنل خودشان را هم ندارند و عوامل بسیاری مانند انرژی، حقوق و دستمزد، تامین تجهیزات و… چند برابر شده است، هزینه‌ تمام شده شرکت‌های ریلی ۲۴۰ درصد افزایش یافته اما مردم کشش این میزان افزایش قیمت را ندارند.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان