جدا از مشکلات شهروندان ایرانی در دریافت کارت هوشمند ملی پس از شیوع کرونا نیز فقدان کارت ملی برای برخی افراد که کارت ملی نداشتند  یا جزو اتباع خارجی بودند مشکلاتی به وجود آورد: ملاله دختر افغان در این مورد می گوید ما جزو آخرین دسته گروه هایی بودیم که واکسن زدند. تا زمانی که اعلام کنند که نیازی به کارت ملی برای واکسن وجود ندارد استرس و نگرانی داشتیم. اما بعد از مدتی اعلام شد که افراد فاقد پاسپورت و کارت ملی هم می توانند واکسن بزنند. اما تا زمانی که اعلام شود ترس از اینکه پدر و مادرم به کرونا مبتلا شوند فشار زیادی به من آورد. این تنها مشکل من نبود خیلی از هموطنانم هم این مشکل را داشتند. طبق گفته ابوترابی فر سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تا کنون ۵۱ میلیون ایرانی کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده اند و مقرر شده است با همت دولت سیزدهم تا پایان سال حدود ۴ میلیون کارت صادر شود. همچنین براساس قول وزیر کشور تا پایان شهریور سال ۱۴۰۱ شش میلیون کارت دیگر تحویل افراد منتظر دریافت کارت ملی هوشمند خواهد شد.

 

چند روز گذشته مساله نارضایتی مردم در مورد دیرکرد صدور کارت های ملی هوشمند و عدم دریافت خدمات وابسته به کارت ملی توسط برخی ارگان ها در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه طبق گفته سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ۹ میلیون نفر منتظر دریافت کارت ملی هوشمند هستند. نکته قابل توجه مطرح شده در این جلسه این بود که علت تاخیر صدور کارت ها که پیشتر تحریم ها اعلام شده بود، رد شد و علت اعظم تاخیر در صدور کارت ها موضوع عدم اختصاص اعتبارات به وزارت کشور مطرح شد. به گفته یکی از مسئولان دفاتر پیشخوان خدمات دولت این تاخیر مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده و پول های گرفته شده بابت ثبت نام کارت ملی هوشمند توسط دولت دوازدهم پیش خور شده است. در ادامه گفت و گوی «ایران» با چند نفر از مسئولان دفاتر پیشخوان دولت و شهروندان پشت نوبت دریافت کارت را می خوانید.

مشکلات افراد بازمانده از دریافت کارت ملی

جلال گل محمدی مسئول دفتر پیشخوان خدمات دولت خیابان کارگر جنوبی در مورد پول های دریافتی توسط دولت قبل توضیح می دهد: در دولت قبل بابت ثبت نام کارت ملی از هر نفر ۲۵ هزار تومان توسط سازمان ثبت اسناد دریافت شد. برخی از این افراد از سال ۹۷ همچنان منتظر دریافت پیامک اطلاع رسانی در مورد حاضر بودن کارت ملی خود هستند. این در حالی است که مردم برای اثبات هویت خود در مراکز دولتی و انجام امور اداری نیاز به کارت ملی هوشمند دارند. این ۴ سال انتظار برای دریافت کارت خود و مراجعه و پیگیری در مورد واردات و ساخت کارت ملی هوشمند مشکلات زیادی برای دفاتر پیشخوان و همچنین افراد بازمانده به وجود آورده است. عده ای معتقدند که دولت پیشین پول های دریافتی را صرف امور دیگر کرده و تحریم ها بهانه ای بیش نیست که به تازگی با بررسی های نمایندگان مجلس ثابت شد.

پیگیری مبالغ گم شده

این مسئول دفتر پیشخوان ادامه می دهد: همچنین این کارت ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود و هر کارت نهایتا ۳ الی ۴ دلار هزینه دارد. بنابراین با ۲۵ هزار تومانی که از مردم بابت هر کارت دریافت و به حساب خزانه داری واریز می شد همچنین از محل کارمزد دفاتر پیشخوان مصوب سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در ازای ارائه خدمات شناسنامه ماهانه قریب به  ۵۰۰ میلیون تومان در سطح کشور مفقود می شود که در ثبت احوال هیچکس پاسخ روشنی در این خصوص نمی دهد. این روند سه سال است که جریان دارد یعنی کارمزد اخذ درخواست شناسنامه ۲۴ هزار تومان است ولی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان به حساب دفاتر واریز می شود و هیچکس پاسخ روشنی نمی دهد. به نظر باید در مورد حیف و میل این مبالغ هنگفت طی سه سال گذشته تحقیق جدی صورت گیرد.

طرح ویژه سازمان ثبت احوال برای افراد خاص

او در مورد طرح ویژه سازمان ثبت احوال برای افراد خاص توضیح می دهد: من در جریان هستم که سازمان ثبت احوال برای آنکه نارضایتی مردم به گوش مسئولان نرسد، طرحی را راه اندازی کرده به نام طرح (vip). در این طرح سازمان ثبت احوال برای مسئولان وقت و نمایندگان مجلس کارت صادر می کرد، یعنی کارت وجود داشت و دارد اما برای همه نیست.

صرفه جویی سازمان ثبت احوال با راه اندازی دفاتر خدمات پیشخوان دولت

گل محمدی با اشاره به ضعف مدیریتی در سازمان ثبت احوال ادامه می دهد: اصل وجود دفاتر پیشخوان دولت خدمت دهی به افراد است. پیشتر افراد برای دریافت کارت ملی به خود سازمان ثبت احوال مراجعه می کردند. اما با راه اندازی دفاتر پیشخوان دولت؛ خدمات این سازمان توسط این دفاتر انجام می شود. با این کار هزینه های این سازمان بسیار کاهش یافت، چرا که دیگر نیاز نبود اجاره ساختمان و حقوق و دستمزد و… را برای خدمت رسانی به مردم بپردازد؛ هر چند که با این کار برخی هزینه ها به مردم تحمیل شد چرا که دفاتر پیشخوان برای خدمت دهی به افراد حق العمل دریافت می کنند. سوال اینجاست این سازمان به رغم صرفه جویی در هزینه ها و همچنین دریافت پول از افراد بازمانده جهت صدور کارت ملی چگونه هنوز نتوانسته کارت ملی افراد را صادر کند و این پول ها کجا رفته است؟

همه دستگاه ها ملزم به قبول کارت ملی قدیمی

دبیر کانون کشوری دفاتر پیشخوان دولت نیز در خبری اعلام کرد تمام دستگاه ها ملزم هستند در قبال استعلام کارت ملی قدیمی و رسید (قبض صدور) کارت ملی جدید به مراجعان خدمات مورد نیاز را ارائه کنند. گل محمدی در این مورد می گوید: پس از اعمال تحریم ها در سال ۹۷ آیین نامه ای در هیات دولت تصویب شد مبنی بر اینکه افراد می توانند از کارت ملی قدیمی خود به همراه کد پیگیری یا همان رسیدی که در هنگام ثبت نام در یافت کردند استفاده کنند.

تحریم بهانه عدم صدور کارت های ملی

آقای بیگی که از سال ۹۸ در یکی از دفاتر پیشخوان ثبت نام کرده در مورد مشکلش به دلیل عدم صدور کارت ملی می گوید: من زمانی که ثبت نام کردم مسافر بودم تصور کردم تا زمانی که بازگردم کارتم حاضر خواهد شد من برای دریافت کارت دو بار به ایران بازگشتم اما هر دفعه پاسخ می دادند که تحریم هستیم و نمی توانیم کارت وارد کنیم. من کارت ملی قبلی خود را هم گم کردم و فقط یک شناسنامه قدیمی دارم با برگه شناسه ثبت نام کارت ملی. برای من هویتم مهم است، چرا بعد از سه سال هنوز باید منتظر دریافت کارت خود باشم.

پیشخوان ها در شرف ورشکستگی

یکی دیگر از مسئولان دفاتر پیشخوان می گوید: وضعیت دفاتر پیشخوان خدمات دولت خراب است. من در زمان راه اندازی سرمایه زیادی برای خرید تجهیزات صدور کارت ملی صرف کرده ام. این دستگاه ها براحتی به فروش نمی روند چرا که این تجهیزات برای احراز هویت کارآیی دارند. بعداز اعمال محدودیت در پذیرش مرجوعی ها خیلی از دفاتر پیشخوان دولت به مرز ورشکستگی رسیده اند. زمانی هم که صدایی از کسی درمی آید می گویند مجوزت را باطل کن و ادامه نده. این پاسخ قانع کننده ای نیست. از طرفی این عدم پاسخگویی شفاف به مراجعان باعث شده اعتماد مردم نسبت به خدماتی که ارائه می شود کاهش یابد.

شناسنامه ام را گم کردم

خانم ناجی نیز در مورد دیرکرد صدور کارت ملی اش می گوید: من از سال ۹۷ منتظر دریافت کارت ملی خود هستم چون کارت نداشتم مجبور شدم تمام مدارکم را همراه خود داشته باشم این باعث شد شناسنامه ام را گم کنم و حالا در به در دنبال گرفتن شناسنامه المثنی هستم.

واردات کارت های ملی هوشمند با قیمت چند برابر

یکی از اپراتورهای دفاتر خدمات پیشخوان دولت خیابان ولیعصر نیز در مورد دیرکرد صدور کارت های ملی هوشمند می گوید: در کشور ما مدیران نگاه بلند مدت ندارند. من معتقدم در همان زمان دولت قبل باید به میزان جمعیت کشور کارت وارد و انبار می کرد؛ چرا که با افزایش نرخ ها و با این تورم افزایش قیمت دلار دولت فعلی باید چندین برابر بیشتر از قبل برای واردات کارت هزینه کند. از طرفی تاریخ انقضای این کارت ها ده ساله است و همان طور که با صدور آخرین کارت های ملی تصور می کردیم این آخرین بار است که کارت ها تغییر می کند معلوم نیست این کارت ها تا چه زمانی اعتبار داشته باشند از نظر من با پیشرفت تکنولوژی تا چند وقت دیگر تایید هویت افراد نیز تغییر می کند.

شرایط نامساعد دفاتر خدمات پیشخوان دولت

آقای ف.م یکی دیگر از مسئولان دفاتر خدمات می گوید: برخی افراد دائما مراجعه می کنند و درخواست دریافت کارتشان را دارند وقتی می شنوند کارتشان حاضر نیست عصبانی می شوند.

در همین دفتر چندین بار شیشه ها را شکسته اند. فحش های رکیک می دهند البته حق دارند. از طرفی دفاتر پیشخوان در حال حاضر در شرایط مساعد مالی به سر نمی برند چرا که خدماتی همچون تعویض شناسنامه و ثبت نام کارت ملی برای دفاتر آب باریکه ای برای گذران است. در حال حاضر نیز سازمان ثبت احوال برای دفاتر محدودیت ثبت ایجاد کرده است؛ مثلا ما اجازه داریم روزانه فقط ۱۵ الی ۲۰ نفر را برای ثبت نام کارت ملی  یا شناسنامه پذیرش کنیم.این محدودیت هم باعث آزار مردم و هم کاهش درآمد دفاتر شده است. ما سالانه صد هزار دانش آموز در تهران داریم که برای ورود به دوره متوسطه دوم و ثبت نام در مدرسه باید شناسنامه خود را عکسدار کنند. این بندگان خدا در اول فصل از ۶ صبح در صف حاضر می شوند تا شاید جزو آن ده، بیست نفری باشند که جزو سهمیه ما قرار می گیرند.

 

  • نویسنده : محبوبه مصرقانی
  • منبع خبر : ایران