براساس آمار گمرک، واردات نهاده های دامی (ذرت، جو و کنجاله سویا) در ۸ ماهه امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد افزایش داشته است.اما با توجه به خشکسالی و کاهش تولید علوفه در فصل بهار و تابستان، در زمستان دسترسی دامداران به […]

 

براساس آمار گمرک، واردات نهاده های دامی (ذرت، جو و کنجاله سویا) در ۸ ماهه امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد افزایش داشته است.اما با توجه به خشکسالی و کاهش تولید علوفه در فصل بهار و تابستان، در زمستان دسترسی دامداران به نهاده های دامی کمتر است. برای حمایت از دامداران بویژه در فصل زمستان، پرداخت وام بانکی به آنان برای خرید و تامین نهاده مورد نیاز در دستور کار دولت قرار گرفت.به این منظور صاحبان دام متقاضی دریافت تسهیلات با مراجعه به جهاد کشاورزی استان محل سکونت و دریافت معرفینامه، می توانند تسهیلات خرید نهاده را از بانک کشاورزی درخواست کنند. این تسهیلات در قالب کارت خرید یا «دامدار کارت» پرداخت می شود.

حمایت از دامداران خرد

نهاده ها یا خوراک دام، از کالاهای اساسی است که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود و تقریبا بیش از ۹۰ درصد واردات با این ارز هم به نهاده ها اختصاص دارد. اما مشکلاتی مانند توزیع نامناسب و نبود نظارت بر توزیع، باعث شده نهاده با قیمت ارز ترجیحی به اندازه نیاز به دست دامداران نرسد و از سوی دیگر به خاطر خشکسالی، صاحبان دام برای تامین نهاده مورد نیاز ناچارند آن را از بازار آزاد بخرند. موضوعی که موجب نگرانی در تامین نهاده دامی شده، کشتار دام ها در سن و وزن پایین و همچنین کشتار دام مولد است. برخی دامداران چون از عهده هزینه های تولید برنمی آیند، کشتار دام را راه حلی برای کاهش هزینه های خود می دانند. همان طور که آمار واردات نهاده نشان می دهد، دولت تلاش کرده با افزایش واردات، نیاز کشاورزان و دامداران را تامین کند اما در اقدامی دیگر حمایت مالی از دامداران هم در دستور کار قرار دارد.

پرداخت ۲ هزار میلیارد اعتبار بانکی

در این شیوه حمایت مالی از دامداران در قالب پرداخت تسهیلات بانکی است. با توجه به اینکه یکی از مشکلات دامداران برای تامین علوفه تامین نقدینگی است، برای تامین بخشی از نقدینگی مورد نیاز، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری بانک کشاورزی کارت بانکی را تهیه و پرداخت تسهیلات خرید نهاده در قالب «دامدار کارت» را آغاز کرده است. بدین ترتیب ساز و کار حمایت از دامداران در قالب دامدار کارت اینگونه است که از طریق بانک کشاورزی تسهیلات ارزان قیمت به دامداران پرداخت می شود.

ایرج یوسفی، رئیس اداره کل خدمات نوین بانکداری الکترونیکی بانک کشاورزی به عنوان بانک متولی پرداخت تسهیلات خرید نهاده به کشاورزان در گفت و گو با «ایران» گفت: ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب دامدارکارت برای تهیه نهاده های دامی در اختیار دامداران متقاضی این تسهیلات قرار می گیرد.

در حال حاضر براساس سرشماری مرکز آمار، یک میلیون و ۳۴۰هزار دامدار در کشور داریم که البته شامل دامداران خرد یا کلان هستند اما دامدارکارت قرار است تسهیلات خرد را در اختیار دامداران خرد قرار دهد.به گفته یوسفی، بانک کشاورزی متولی پرداخت این تسهیلات است و متقاضیان با معرفی وزارت جهاد کشاورزی یا اداره جهاد کشاورزی در استان ها برای دریافت وام به بانک کشاورزی در سراسر کشور معرفی می شوند. یوسفی گفت: با توجه به تعداد دام، دامداران می توانند وام را به مبلغ ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ میلیون تومان دریافت کنند. سود این تسهیلات ۱۱ درصد است اما با توجه به اینکه زمان بازپرداخت ۶ یا ۹ ماهه است مثلا سود تسهیلات بازپرداخت ۶ ماهه نصف می شود و ۵.۵ درصد است یعنی سود آن تقریبا هر ماه کمتر از یک درصد خواهد بود.

فقط می توانید نهاده بخرید

یوسفی همچنین تاکید کرد که دامدار کارت به صورتی طراحی شده که فقط در دستگاه های کارتخوانی که در مراکز فروش نهاده قرار دارند فعال می شود. بنابراین با این کارت فقط می توان نهاده خرید و این کارت در دستگاه های کارتخوان در فروشگاه های دیگر غیرفعال است.یوسفی گفت: کشاورزان می توانند در مراکز فروش نهاده به قیمت دولتی یا در شرکت های بخش خصوصی و کارخانجات تولید نهاده اقدام به خرید کنند. در حال حاضر شرکت های پشتیبانی امور دام در استان ها، اتحادیه دامداران، تعاونی های دامداران و شرکت های بخش خصوصی تامین و فروش نهاده مجهز به دستگاه های کارتخوان برای خرید نهاده با دامدار کارت مجازهستند و ۱۲۵۶ دستگاه کارتخوان در این مراکز تاکنون نصب شده است. یوسفی گفت: دستورالعمل پرداخت تسهیلات صادر شده است و کشاورزان با معرفینامه می توانند به بانک های کشاورزی مراجعه کنند. در واقع دامداران توسط سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و شهرستان ها شناسایی شده اند و کددار هستند و از طریق این سازمان ها به بانک کشاورزی معرفی خواهند شد تا دامدار کارت را تهیه کنند. یوسفی در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش قیمت نهاده، مبلغ وام اندک است، گفت: این وام برای دامداران خرد است و معمولا متقاضیان تعداد کمی دام در اختیار دارند چون دامدارانی که دام های بیشتری دارند از سامانه بازارگاه نهاده خود را تامین کرده یا تسهیلات بیشتری دریافت می کنند. اما با توجه به مشکل دامداران خرد برای خرید نهاده در فصل زمستان برای نخستین بار اقدام به حمایت از این دامداران شد. البته بعد از تسویه وام، دامدار می تواند دوباره متقاضی دریافت تسهیلات باشد و دامدار کارت او دوباره شارژ می شود.

رئیس اداره کل خدمات نوین بانکداری الکترونیکی بانک کشاورزی افزود: کشاورزان و عشایر می توانند به صورت زنجیره ای ضامن یکدیگر برای دریافت وام باشند و ما تلاش کرده ایم برای پرداخت وام سختگیرانه عمل نکنیم. البته ما به عنوان متولی حمایت از تولید ادعا نداریم که با پرداخت این وام مشکلات دامداران حل می شود و امیدواریم بتوانیم این تسهیلات را افزایش دهیم و بخشی از هزینه های دامداران بخصوص عشایر و روستاییان را در قالب آن پوشش دهیم.سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی روز شنبه در مراسم رونمایی از دامدار کارت اظهار کرده بود که «وزارت جهاد کشاورزی تلاش خواهد کرد «دامدار کارت» از این پس به عنوان بستری برای ارائه تسهیلات یارانه ای به دامداران روستایی و عشایری استفاده شود و امید داریم با حمایت های فنی و اعتباری و یارانه ای که انجام می شود بتوانیم حداکثر تخفیف سود تسهیلات را روی این کارت برای دامداران لحاظ کنیم.» ساداتی نژاد افزوده است: «ارائه تسهیلات در این فصل سال از اقدامات کوتاه مدت ما محسوب می شود که با واگذاری امانی علوفه توسط شرکت پشتیبانی امور دام به دامداران و عشایر این کار انجام شد و اقدام درازمدت که در ماه های آینده تاثیر آن را خواهید دید مربوط به ارزان سازی خوراک دام است تا بتوانیم با جایگزین های بومی، خوراک دام را با قیمت ارزان تر در اختیار دامداران قرار دهیم.»

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : ایران