رییس مرکز اسناد و گنجینه‌های اشیای تاریخی صنعت نفت با اشاره به پیشینه شکل‌گیری صنعت نفت از مناطق نفتخیز جنوب، گفت: مناطق نفتخیز جنوب خود به تنهایی یک آرشیو اسنادی و تاریخی ارزشمند است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، فرشید خدادادیان روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه۱۴۰۰ در جریان بازدید دو‌ تن از مسولان دبیرخانه و  مرکز […]

رییس مرکز اسناد و گنجینه‌های اشیای تاریخی صنعت نفت با اشاره به پیشینه شکل‌گیری صنعت نفت از مناطق نفتخیز جنوب، گفت: مناطق نفتخیز جنوب خود به تنهایی یک آرشیو اسنادی و تاریخی ارزشمند است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، فرشید خدادادیان روز چهارشنبه ۲۴ آذرماه۱۴۰۰ در جریان بازدید دو‌ تن از مسولان دبیرخانه و  مرکز اسناد مناطق نفتخیز جنوب از مرکز اسناد و گنجینه‌های صنعت نفت در تهران، با تشریح فرایند کاری و فنی مورد استفاده در دو بخش کلی اسناد و اشیای تاریخی صنعت نفت، از آمادگی مرکز اسناد برای همکاری و هم‌افزایی علمی و تجربی در راستای استانداردسازی آرشیو دبیرخانه و‌مرکز اسناد مناطق نفتخیز خبر داد.

وی، ضمن آسیب شناسی وضعیت موجود  در سطح کلان وزارت نفت و از جمله در مناطق نفتخیز جنوب تاکید کرد: بسیار پیش آمده که از فرط زیاد بودن و دم دست بودن و معمولی انگاری اوراق تاریخی و اشیای قدیمی نزد همکاران ارجمند در شرکت‌های مختلف مجموعه وزارت نفت، کثرت و روزمره بودن دیدن و استفاده از این اشیا و اسناد باعث می شود گاه ندانیم چه گنج ارزشمندی در اختیار داریم.

رییس مرکز اسناد صنعت نفت، بررسی و ارزشیابی اسناد به منظور «امحا» را نقطه آسیب زا و نگران کننده در این حوزه دانست و گفت: متاسفانه پیش می آید که در بین حجم اسناد امحایی و همچنین تعدد و‌حجم اشیای در شرف از رده و لیست اموال خارج شدن، مواردی از چشم پنهان بماند و این امر نیاز به آموزش و تاکید بیشتر بخشنامه‌های ابلاغی بالادستی به کارشناسان محترم مربوطه دارد.

شایان ذکر است آقایان سید محمد عدنانی و سید خالد حسینی از مسولین دبیرخانه و مرکز اسناد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، با معرفی و هماهنگی روابط عمومی مناطق نفتخیز از مرکز اسناد و گنجینه‌های اشیای تاریخی وزارت نفت در تهران بازدید و ضمن آشنایی با بخش های مختلف این مرکز، با استانداردهای آرشیوسازی اسناد و منابع مکتوب و سمعی بصری و همچنین روش بکارگرفته شده در این مرکز در بخش های گردآوری، وجین و ارزشیابی، مرمت و آسیب زدایی، دیجیتال سازی و قرنطینه و نگهداری اسناد،منابع مکتوب شامل؛ کتاب‌ها و نشریات و مطبوعات و همچنین منابع صوتی و تصویری آشنا شدند.

آقایان عدنانی و ‌حسینی ضمن ابراز رضایت از اطلاعات مبادله شده ابراز امیدواری کردند، با تامین امکانات و ملزومات، مرکز اسناد مناطق نفتخیز جنوب نیز ضمن دیجیتال سازی، مرمت و بر اساس اصول آرشیوی بهینه سازی شود

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان