صدای موتور که در پیچ جاده می پیچد نگار با خوشحالی فریاد می زند آقا معلم آمد. چند دقیقه بعد معلم با لباس های خیس خودش را به سیاه چادر می رساند تا کنار آتش گرم شود. می گوید با موتور توی رودخانه افتاده و معجزه بوده که زنده بیرون آمده است.

 چشم به تخته سنگ بزرگی دوخته که جاده خاکی آنجا تمام می شود. از آنجا به بعد مسیر سنگلاخی است. آقا معلم پیام داده می آید اما باران خیال بند آمدن ندارد. آب رودخانه هر لحظه بالا می آید و نگرانی نگار بیشتر می شود. نکند برای آقا معلم اتفاقی افتاده باشد؟ پدر صدایش می زند تا برای گوسفندان علوفه ببرد. دفتر و کتاب را محکم بغل می گیرد و خودش را به بالای تخته سنگ می رساند. مه غلیظ دره را گرفته و چیزی معلوم نیست. زیر لب می گوید خیلی دیر کرده ولی حتما می آید. نگار تنها دانش آموز باقیمانده ییلاق است و نتوانسته با همکلاسی ها به قشلاق برود.

صدای موتور که در پیچ جاده می پیچد نگار با خوشحالی فریاد می زند آقا معلم آمد. چند دقیقه بعد معلم با لباس های خیس خودش را به سیاه چادر می رساند تا کنار آتش گرم شود. می گوید با موتور توی رودخانه افتاده و معجزه بوده که زنده بیرون آمده است.

تصویر رضا رضایی معلم فداکار ایلامی این روزها در شبکه های مجازی دست به دست می شود. معلم فداکاری که با موتور مسافت ۴۰ کیلومتری آبدانان به منطقه عشایری «قدح» را طی می کند و بعد از عبور از مناطق صعب العبور خودش را به کلاس درس تنها دانش آموزش نگار می رساند. ۲۵ سالی است که در روستاهای مناطق محروم ایلام تدریس می کند و امسال چند روز در هفته برای تدریس به تنها دانش آموز منطقه ییلاقی قدح مسافت طولانی را با مشقت طی می کند و غروب بازمی گردد. می گوید از همین مناطق محروم، پزشکان و مهندسان موفقی وارد جامعه شده اند. شاید همین یک دانش آموز در آینده یکی از زنان موفق کشور باشد. نباید این فرصت از او گرفته شود: «وقتی در منطقه محروم و با کم ترین امکانات درس خوانده باشی مزه تلخ محرومیت را خوب می فهمی. عکسی از من در فضای مجازی منتشر شد که در آن مشغول تدریس به تنها دانش آموز این منطقه هستم. این عکس را چند وقت قبل یکی از قضات شهر دزفول که به منطقه قدح آمده بود به شکل اتفاقی گرفت. این قاضی سال ۷۵ دانش آموز من در مدرسه سیاه چادری این منطقه بود و امروز قاضی دادگستری دزفول است. اینجا از این نخبه ها زیاد داریم و تنها محرومیت باعث می شود بسیاری از این نخبه ها نتوانند ادامه تحصیل بدهند.

اولین بار که به این منطقه عشایری آمدم سربازمعلم بودم. دو سال اینجا تدریس کردم و بچه های عشایر تبدیل به معنای زندگی ام شدند. شب ها در مدرسه چادری می ماندم و آخر هفته ها به شهر برمی گشتم. بعد از آن هفت سال در دهلران ایلام و ۱۰ سال هم در خوزستان تدریس کردم. از پنج سال قبل هم به زادگاهم آبدانان برگشتم. در همین منطقه محروم درس خوانده ام و معلم شده ام. دوران ابتدایی به تنها چیزی که فکر می کردم تدریس بود. همین علاقه باعث شد سختی ها را تحمل کنم. چون خودم روستازاده هستم، امیدم این بود بتوانم به بچه های روستاهای محروم خدمت کنم. از طریق سرباز معلمی جذب نهضت سوادآموزی شدم و چند سال معلم نهضت در روستاهای دهلران بودم. بعد از آن وارد آموزش و پرورش عشایری شدم. هیچ انتظاری هم از کسی ندارم و برای تدریس در مناطق محروم و صعب العبور توقعی از مسئولان ندارم. خودم این راه را انتخاب کرده ام و دوست دارم معلم این دانش آموزان باشم.»

چند بار تماس قطع می شود. برای اینکه موبایل آنتن بدهد نگار باید کوه را کمی بالاتر برود. می گوید وقتی موبایل آنتن ندهد از کلاس آنلاین هم خبری نیست، اما آقا معلم هفته ای دو یا سه بار مسیر ۴۰ کیلومتری را می آید تا به من درس بدهد. نگار سبزی تنها دانش آموز ییلاق منطقه قدح آبدانان استان ایلام است. می گوید به خاطر مشکلاتی که دارند نتوانستند همراه بقیه به قشلاق کوچ کنند: «من کلاس پنجم هستم،امسال نتوانستیم برویم قشلاق و من و خواهرم با پدر و مادرم ماندیم. عشایر به منطقه سیاه خانی رفتند و بچه ها آنجا در مدرسه چادری درس می خوانند. قبل از کوچ آقا معلم به ما درس می داد. بعد از کوچ عشایر احساس کردم باید با درس و مدرسه خداحافظی کنم، اما آقا معلم گفت نگران نباش هفته ای دو سه بار می آیم و نمی گذارم از درس عقب بمانی. هر بار قبل از آمدن پیام می دهد و من با خوشحالی منتظرش می مانم. در طول هفته هم درس های جدید را مرور می کنم و تمرین ها را انجام می دهم.»

رضا رضایی از روزی می گوید که در راه رفتن به منطقه کوهستانی قدح داخل رودخانه افتاد:«عشایر این منطقه هر سال ییلاق -قشلاق می کنند. امسال به خاطر خشکسالی، خانواده نگار در همین منطقه ماندند و به روستای سیاه خانی کوچ نکردند. در مدرسه چادری سیاه خانی ۹ دانش آموز دارم که در پنج پایه درس می خوانند. با شروع سال تحصیلی احساس کردم جای نگار بین بچه ها خالی است. برادر بزرگ تر نگار که شاگرد خودم بود برای تحصیل در پایه ششم به شهر آمده و در خانه یکی از بستگانش زندگی می کند. می دانستم نگار علاقه زیادی به درس، مدرسه، کتاب و مطالعه دارد و به خاطر شرایط پدر و مادرش نمی تواند به شهر برود. احساس کردم نسبت به این دانش آموز هم وظیفه ای دارم. او هم می تواند یکی از همین افراد موفقی باشد که از مدارس چادری عشایری به مدارج بالای علمی و مدیریتی رسیده اند. به مسئولان آموزش و پرورش ایلام گفتم هفته ای دو روز برای تدریس به نگار سبزی به منطقه قدح می روم و الان سه روز در روستای سیاه خانی درس می دهم و دو روز هم با موتور به قدح می آیم تا نگار از همکلاسی هایش عقب نماند. مسیر آبدانان تا قدح ۴۰ کیلومتر است که ۱۲ کیلومتر آن آسفالت و بقیه خاکی و سنگلاخی است. فقط تویوتاهای آفرود می توانند از این جاده بالا بیایند. این جاده خاکی و صعب العبور تنها راه ارتباطی این منطقه است. چادر خانواده نگار هم که تقریبا بالای کوه است.

روزهایی که بارندگی شدید باشد رفت و آمد تقریبا غیرممکن است. سال تحصیلی قبل همین جا می ماندم و آخر هفته به شهر برمی گشتم اما امسال برای اینکه بتوانم به ۹ دانش آموز دیگرم در مدرسه روستای سیاه خانی درس بدهم ساعت شش صبح راه می افتم و چهار عصر برمی گردم. قبل از رفتن هم از روز قبل به نگار پیام می دهم. می دانم که روز بعد منتظرم می ماند و چشم به جاده می دوزد. یکی از روزهای بارانی آب رودخانه بالا آمده بود. با موتور سینه کش جاده خاکی را بالا رفتم. باید از وسط سیلاب رد می شدم که موتور سر خورد و داخل رودخانه افتادم. خدا را شکر جریان آب تند نبود و نجات پیدا کردم. هوا سرد بود و همه لباس هایم خیس شده بود. به سختی خودم را به چادر یکی از عشایر رساندم و کنار آتش کمی گرم شدم. نمی توانستم بیشتر بمانم. باید خودم را به مدرسه می رساندم. با همان لباس های خیس راه افتادم و با هر سختی که بود به مدرسه رسیدم. اینجا فصل بهار طبیعت چشم نوازی دارد و خیلی سرسبز و زیباست. تا قبل از کرونا خیلی ها از تهران و شهرهای دیگر برای تفریح می آمدند اینجا.»

آقا معلم با بدرقه تنها دانش آموزش سوار بر موتور، جاده خاکی را پایین می آید و پشت تخته سنگ بزرگ ناپدید می شود. نگار درس جدید فصل سوم کتاب فارسی را که یاد گرفته با صدای بلند می خواند: «ای ایران ای مرز پرگهر/ ای خاکت سرچشمه هنر/ دور از تو اندیشه بدان/ پاینده مانی و جاودان.»

  • نویسنده : یوسف حیدری
  • منبع خبر : اعتماد