در شرایطی که بسیاری از حامیان پروپاقرص این دولت نیز در قبال این موضوع یا منتقدند یا لااقل یکی به نعل می زند و یکی به میخ، موضع گیری سردبیر محترم روزنامه جوان در حمایت تمام قد از فرزندان و منسوبین مدیران کشور و مظلوم جلوه دادن ایشان در یادداشتی با عنوان «انساب و انتصاب» در سرمقاله روز شنبه بیست و دوم آبان ماه این روزنامه محل تعجب و البته تاسف فراوان شد.

بیش از سه ماه از شروع به کار رسمی دولت سیزدهم می گذرد و ترکیب کابینه و بخش هایی دیگر از دولت تاحد زیادی روشن شده و در دستگاه های ستادی و استانی نیز مدیران در حال چینش همکاران خود برای تصدی جایگاه های مدیریتی هستند. با همه وعده هایی که پیش تر در باب شایسته سالاری در انتصاب مدیران داده شده بود اما به نظر می رسد مدل انتخاب و انتصاب مدیران در سطوح مختلف دولت (خصوصا سطوح ارشد) موجب بروز انتقادات جدی حتی در میان برخی حامیان این دولت شده است و از دید برخی صاحب نظران و چهره های سیاسی و رسانه ای حامی و منتقد دولت یکی از نقاط ضعف اصلی و پاشنه آشیل دولت جدید محسوب می شود (به عنوان نمونه مطالعه نظرسنجی روزنامه قدس از برخی چهره های سیاسی را پیشنهاد می کنم). آنچه در این میان حساسیت برانگیزتر شده فراتر از برکشیدن همفکران و همشهری ها (که پیش تر هم رایج بوده) و هم دانشگاهی ها (که به علت گذشتن از حد اعتدال باعث افزایش حساسیت جامعه روی یکی از دانشگاه های خاص شده است)،

انتصاب های فامیلی و خانوادگی است. در جامعه ای که افزون بر فشارهای اقتصادی و معیشتی کمرشکن، سال هاست از تبعیض و رانت و فساد و بی عدالتی نیز آزرده است پذیرش و تحمل این یکی بسیار دشوار می نماید.

در شرایطی که بسیاری از حامیان پروپاقرص این دولت نیز در قبال این موضوع یا منتقدند یا لااقل یکی به نعل می زند و یکی به میخ، موضع گیری سردبیر محترم روزنامه جوان در حمایت تمام قد از فرزندان و منسوبین مدیران کشور و مظلوم جلوه دادن ایشان در یادداشتی با عنوان «انساب و انتصاب» در سرمقاله روز شنبه بیست و دوم آبان ماه این روزنامه محل تعجب و البته تاسف فراوان شد.

نگارنده در آن یادداشت با طرح مغالطات متعدد و استدلال هایی ضعیف تلاش کرده تا از این روند غیرمرضیه (یعنی انتصاب و برکشیدن اقوام و منسوبین مسوولان رده های مختلف کشور) رفع اشکال کرده و آن را عین عدالت و اعاده حقوق پایمال شده این قشر نشان دهد. عباراتی از جمله «به نظر می رسد بعضا ریسمان هایی ساخته ایم که خود را گرفتار و تربیت یافتگان در منازل معتقدین به انقلاب اسلامی را مساله دار می کنیم. یکی از مسوولان فرهنگی کشور بغض کرده بود که فرزندم می گوید «تا کی باید به پای شما بسوزم» و جواب دادم «تا زنده ام.» یا «در سال های اخیر مدرک و سند جدی برای تاثیر اقوام در اکثر انتصابات یافت نشده است» و از این دست مبانی و استدلال های مغشوش که برای هر یک می توان مثال های نقض متعدد ذکر کرد در این یادداشت فراوان است. اما جناب گنجی دو پرسش مهم هم در این یادداشت مطرح کرده اند: «سوال اساسی این است که اگر فرد توانمند و قابل، نزدیکانی در درون حکومت دارد، چه باید بکند؟ چگونه باید ثابت کند من خودم هستم… سوال اساسی این است که باید فرزندان منتسبین به جمهوری اسلامی چه کار کنند؟ آن که تحصیلکرده است باید چگونه مورد استفاده قرار گیرد؟» سوال بسیار خوبی است و من هم می خواهم آن را از زاویه دیگری بپرسم. «فرد توانمند و قابلی که نزدیکانی در حکومت ندارد و به کسی منسوب نیست چه باید بکند و چگونه توانمندی خود را به منصه ظهور برساند؟» من هم با بهره گیری از ظرفیت افراد شایسته و متعهد و علاقه مند به کشور و نظام -فارغ از نام و نسبت و قوم- در جایگاهی متناسب با توانمندی آنها مخالفتی ندارم اما چگونه می توان تضمین کرد که فرصت برابر برای دیده شدن، ارزیابی شدن و انتخاب شدن برای همه آحاد جامعه و شایستگان کشور فراهم است؟ اگر توانستیم فرصت برابر برای شناسایی و ارزیابی همه شایستگان و استعدادهای بالقوه فراهم کنیم و از دل ابزارها و آزمون های استاندارد و ارزیابان بی طرف و حرفه ای، فرد شایسته ای را برای تصدی مسوولیتی برگزینیم چه فرزند رییس جمهور باشد چه یک کارگر ساده در یک استان دورافتاده جایش روی چشم همه است و دهان مخالفین هم بسته خواهد شد. اما انصافا چند نفر از منسوبین مسوولان کشور که در سال های اخیر در جایگاه های مدیریت قرار گرفته اند حایز چنین شرایطی هستند؟ ضمن آنکه نصب افراد امین و مورد اعتماد در برخی مناصب مانند مسوول دفتر یا مدیر حوزه ریاست یا بازرسی های ویژه قابل پذیرش است اما نمی شود به این بهانه اقربا را برکشید و دیگران را کنار گذاشت، ضمن آنکه ایجاد فضای اعتماد و جذب حداکثری و جلب قلوب هنر مدیر است و مدیری که نتواند افکار و دل های همکارانش را با خود و در جهت چشم انداز و برنامه هایش همراه کند فاقد توانمندی های لازم برای مدیریت و رهبری است. خروجی این تفکر (بی اعتمادی و قبول نداشتن بدنه سازمان و مدیران پایه و میانی) منجر به عدم همراهی آنها و ناتوانی سازمان در دستیابی به اهدافش خواهد شد که شواهدی از آن در بسیاری از سازمان های دولتی قابل مشاهده است.

فرموده اید: «مسوولان بیشتر از بقیه به تحصیل فرزندان اهمیت می دهند و آن جوان تحصیلکرده دوست دارد در کشور موثر واقع و دیده شود.» امروز بسیاری از اقشار مردم حاضرند از نان شب شان بزنند و چند شیفت کار کنند تا فرزندان شان تحصیلات عالیه داشته و به مدارج بالای علمی و اقتصادی و اجتماعی برسند. همین الان هم اگر می توانستیم عدالت آموزشی را در کشور محقق کنیم آن وقت می دیدید چه استعدادهایی در اقصا نقاط این کشور وجود دارند که می توانستند در شرایط و رقابتی برابر در بهترین رشته ها و دانشگاه های کشور تحصیل کنند.

جوانانی که احتمالا نه خودشان نه خانواده شان به چشم حضرتعالی و همفکران تان نمی آیند. ادعای جنابعالی در توجه بیشتر مسوولان به تربیت و تحصیل فرزندان شان بیشتر متناسب با اوضاع اجتماعی و فرهنگی عهد قاجار است تا عهد حاضر و لابد با همان مدل ترجیح می دهید خدمات دیوانی و مسوولیت های سیاسی و اجتماعی از پدر به پسر برسد. قیاس کرده اید «در پیشینه قرآنی و دینی ما به کارگیری منسوبان سالم و کارآمد نه تنها منع نشده است بلکه می توان گفت کسی که دارای هوش و ذکاوت و مدیریت است طبیعتا اطرافیان نیز می توانند دارای چنین استعدادی باشند.» و نیز «بدون تردید یک شخصیت مومن، انقلابی، دور از زخارف دنیا و یک رنگ، فرزندان، برادران و خانواده را نیز از نظر تربیتی متاثر می کند (مانند دهه ۶۰). این تربیت یافتگان با صلاحیت چه کاری باید بکنند؟» قیاس تان با انبیای الهی و شرایط دوران دفاع مقدس اساسا مع الفارق و بلاموضوع است. امر نبوت و ابلاغ رسالت از جناب خداوند تفویض می شود چنانکه برای برخی فرزندان و نزدیکان انبیای الهی شد و برای برخی دیگر نشد.

رفتن به جبهه هم نشانه ایثار و گرفتن جان در کف دست است و چه ارتباطی به مناصب مدیریتی پر زرق و برق دارد؟ نکند شما هم باورتان شده که مسوولیت گرفتن در نظام جمهوری اسلامی مثل رفتن روی میدان مین است؟ تازه شما که به تاریخ استناد می کنید (و ان شاءالله مراعات کردید که ولایت و وصایت امیرالمومنین(ع) از پیامبر اکرم(ص) را برای دفاع از انتصابات فامیلی در دولت کریمه شاهد مثال نیاورید) بفرمایید اگر انتصاب فامیلی خوب است چرا به انتصابات خلیفه سوم ایراد می گیریم؟ او هم داماد خود را که امین و معتمدش بود همه کاره حوزه خلافت نمود و دیگر اعضای عشیره و قبیله و فامیلش را به مناصب مهم گمارد. نتیجه چه شد؟ در همین دوران انقلاب اسلامی نیز چه تعداد از پرونده های مفاسد آقازاده ها مطرح شد (و بسی هم صدایش درنیامد) که هزینه های زیادی برای نظام ایجاد کرد. برادر بزرگوار، امر معصوم و ولی خدا از من و شمای انسان عادی ممکن الخطا جداست. کوتاه سخن اینکه اگر واقعا دغدغه مظلومیت جوانان شایسته و عدم بهره گیری از قابلیت های ایشان را دارید چه بهتر که این دغدغه شما شامل حال همه جوانان کشور شود. چنانکه گفته اید از قرار داشتن نزدیکان تان در جایگاه های مدیریتی مبرا هستید بهتر است به این طرف میز بیایید و از قلم و رسانه تان برای مطالبه شایسته سالاری، عدالت و شفافیت در تصمیمات و انتصابات و فرصت برابر برای همه شایستگان کشور دفاع کنید. باشد که همگی رستگار شویم.

  • نویسنده : محمد ذاکری
  • منبع خبر : اعتماد