دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون اقتصادی رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، سخنگوی شورای نگهبان و شمار دیگری از چهره های کشوری و لشکری بخشی از خوزستانی های شاغل در مناصب عالی جمهوری اسلامی هستند. البته لازم به یادآوری است که بخشی از نزدیکان این خوزستانی های قدرتمند نیز در استان خوزستان در مصادر اداری به کار اشتغال دارند.

استان خوزستان با حدود چهار درصد از مساحت کشور بزرگ ترین استان نیمه غربی کشور محسوب می شود. همچنین خوزستان با حدود چهارمیلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت، پنجمین استان پرجمعیت کشور است. جاری بودن پنج رودخانه مهم از جمله کارون، کرخه و دز در این استان موجب شده تا از نظر منابع آبی نیز این استان جایگاه خاصی در کشور کسب کند. این استان با اقلیمی متنوع، منابع معدنی فراوان از جمله مهم ترین ذخایر نفت و گاز کشور و استقرار صنایع مهمی از جمله پتروشیمی، نفت، برق، فولاد، نیشکر و نیز رتبه نخست تولیدات کشاورزی مانند گندم و تولید دیگر محصولات کشاورزی و باغی از مهم ترین قطب های انرژی، آب صنعتی، کشاورزی و خدمات کشور به شمار می رود. مرزی بودن خوزستان و همسایگی با کشور عراق و خلیج فارس هم بر اهمیت اقتصادی و استراتژیک این استان افزوده است. البته این مختصات طبیعی موجب شده تا در این استان شاهد نفوذ جدی بخش دولتی در ارکان اقتصادی باشیم.

یعنی استان خوزستان از نظر اقتصادی دولتی ترین استان کشور محسوب می شود. با این همه متاسفانه ظرفیت و توان استان خوزستان شاهد چالش های توسعه ای، ناموزونی و ناپایداری توسعه ای عمیقی است. این شرایط موجب شده تا سرمایه اجتماعی و همچنین تاب آوری اجتماعی در این استان تحت تاثیر این شرایط قرار گیرد. معادله چندمجهولی چالش های توسعه استان خوزستان موجب هدررفت سرمایه های بزرگی از کشور و استان شده است. دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون اقتصادی رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، سخنگوی شورای نگهبان و شمار دیگری از چهره های کشوری و لشکری بخشی از خوزستانی های شاغل در مناصب عالی جمهوری اسلامی هستند. البته لازم به یادآوری است که بخشی از نزدیکان این خوزستانی های قدرتمند نیز در استان خوزستان در مصادر اداری به کار اشتغال دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در اواخر مهرماه اعلام کرد که در چهارمین نشست شورای برنامه ریزی استان خوزستان برنامه دوسالانه توسعه استان به تصویب رسید. وی تاکید کرد که طرح های آبرسانی، طرح های فاضلابی، اشتغال زایی، کانال های سیل بر، راه ها و… از جمله محورهای اساسی این برنامه دوساله توسعه خوزستان هستند و افزود مجموع پروژه هایی که به تصویب شورای برنامه ریزی استان رسیده و برای سایر مراحل به هیئت وزیران ارسال خواهد شد، به اعتباری بالغ بر ۵۰ هزار میلیاردتومان و چهار هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی کم بهره نیاز دارند. اقدام اخیر شورای برنامه ریزی استان خوزستان برای تدوین برنامه ای کوتاه مدت برای رفع پاره ای از مسائل و مشکلات استان خوزستان را باید به فال نیک گرفت؛ چرا که بخشی از مسائل استان ناشی از خلا جدی اقدامات برنامه محور است که خسارات و هزینه های قابل توجهی بر محیط زیست و ساختار اقتصادی و اجتماعی استان وارد کرده است.

۱- اگرچه تدوین برنامه دو ساله اقدامی مثبت است اما مشخص نیست تدوین این برنامه ماحصل چه مطالعات مقدماتی و کارشناسی است. نسبت این برنامه با برنامه بعدی توسعه کشور نیز با مطالعات پیشینی چیست؟ آیا نخبگان، محققان و پژوهشگران استان و دیگر نقاط کشور در مطالعات منجر به تدوین برنامه مشارکت داشته اند یا خیر؟ به خصوص که پیش از این استاندار خوزستان اعلام کرده بود که طرح توسعه پنج ساله خوزستان به هیئت دولت برای تصویب ارائه می شود. مشخص نیست چرا طرح پنج ساله به طرح دو ساله تغییر یافته است؟

۲- یکی از مهم ترین مسائل استان خوزستان به تخریب زیست بوم و محیط زیست استان از جمله موضوع تالاب های استان و خشکاندن این تالاب ها مربوط می شود. مشخص نیست توجه به اقلیم و مسائل زیست محیطی در برنامه تدوین شده چه جایگاهی دارد؟

۳- عدم انتشار برنامه مصوب شده موجب می شود تا دولت از دریافت نظرات مشفقانه و کارشناسی اهل فن و علاقه مندان به توسعه این استان محروم شود و فضای رسانه ای از گفت وگو درباره این برنامه کنار زده شود و بدین ترتیب ضعف ها و قوت های احتمالی مورد توجه کارشناسی قرار نگیرد.

۴- شاخص های توسعه در بخش هایی از استان به ویژه بخش های شرقی و شمال شرقی استان بسیار نگران کننده است. مسائل مرتبط با آموزش و پرورش به ویژه پوشش تحصیلی اطفال شش ساله و بالاتر و مسئله بی سوادی و کم سوادی مزمن در استان نیز از دیگر چالش های پیش روی استان خوزستان است. مشخص نیست در برنامه دو ساله تدوین شده در این باره چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

  • نویسنده : احسان هوشمند
  • منبع خبر : شرق