گروه اجتماعی: با تزریق ۸۰ میلیون و ۴۰۶هزار و ۷۸۸ دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق ۵۰ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۵۷۸ نفر) به ۷۶ درصد و در دوز دوم (با تزریق ۲۹ میلیون و ۵۰۳ هزار و […]

گروه اجتماعی: با تزریق ۸۰ میلیون و ۴۰۶هزار و ۷۸۸ دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق ۵۰ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۵۷۸ نفر) به ۷۶ درصد و در دوز دوم (با تزریق ۲۹ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۷۸۳ نفر) به ۴۰ درصد رسید. حدود ۵۹ هزار و ۴۲۷ نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند. این درحالی است که در مرداد ماه میزان واکسیناسیون تنها ۵ میلیون دوز بود. در آبان ماه، اما تزریق این میلیون ها دوز کارگر افتاد و از بیش از ۷۰۰ مرگ در مرداد ماه به حدود ۱۷۱ مرگ در روز (یکشنبه دوم آبان ماه) رسیدیم. طی این مدت تعداد بستری ها در آی سی یو نیز از ۸ هزار بستری به حدود ۴ هزار و ۲۹۴ بستری کاهش یافت و تعداد مبتلایان ۵۰ هزارنفری حالا به عدد ۹ هزار و ۱۷۴ نفر رسیده است. با این همه نگرانی ها برای ورود موج ششم همچنان ادامه دارد و شرایط از زبان وزیر بهداشت اضطراری و شکننده تلقی می شود، وضعیتی که به هیچ وجه نباید عادی انگاری شود.

در این شرایط بازگشایی مدارس به تزریق بالای ۷۰ درصد دوز دوم که تا اواخر آبان ماه عملی خواهد شد موکول شده و درحالی که همچنان تعدادی از شهروندان با وجود در دسترس بودن واکسن از تزریق آن سرباز می زنند، تزریق دوز سوم برای کادر درمان، افراد پر ریسک و سالمندان آغاز شده است. آن طور که بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت گفته قبل از واکسیناسیون کادر درمان حدود ۲۰۴ نفر شهید سلامت داشتیم، اما امسال که ویروس تهاجمی تر و بیماران هم بیشتر شده، تعداد شهدای کادر درمان به شمار انگشتان یک دست کاهش یافته است. اگرچه براساس آمارها تاکنون هیچ فوتی به دلیل واکسن ثبت نشده و اتفاقا ۸۵ درصد فوتی های کرونا مربوط به افراد واکسینه نشده است، اما تعداد محدودی که خود را مخالفان واکسن نامیده اند همچنان اصرار دارند که بگویند مستندات کافی برای بی خطر بودن واکسن ها در دسترسشان نیست.

عین اللهی البته درباره نرخ های متفاوت واکسن های وارداتی و بی کیفیت بودن بعضی برندها نیز به جمله «صحت ندارد» اکتفا و تاکید کرد که با انجام واکسیناسیون محدودیت ها حذف خواهد شد: «الان خروج و ورود از و به کشور حتما با واکسیناسیون کنترل و بررسی می شود و امروز تاکید ما بر کارت واکسیناسیون است.» او درباره علت عدم دسترسی به واکسن در نیمه ابتدایی سال و دسترسی بالا به واکسن پس از شهریور، هم گفت: از گذشته بی اطلاع هستم ولی از وقتی مسئولیت به عهده گرفتم تلاش همگانی انجام شد. البته در هفته اول قبول مسئولیت خیلی واکسن نداشتیم ولی پس از آن با تلاش همگی بویژه رئیس جمهوری حجم زیادی از واکسن وارد شد. می دانید که امروز ما در حال رسیدن به مرز ۸۰ میلیون هستیم. یعنی در عرض دو ماه و نیم ۷۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر با شرایط معمول می خواستیم کار کنیم حداقل یک سال طول می کشید ولی با کمک گرفتن از مردم حجم بالای واکسن در حسینیه ها، مساجد، مصلی ها و… با کمک مردم واکسن تزریق شد و در برخی مراکز تنها یک یا دو رابط از سمت ما حضور داشتند و این نشان دهنده ارزش حضور مردم ما در صحنه است. او تاکید کرد: واکسیناسیون در حجم بالایی انجام شد و ما با اینکه در یک وضعیت بحرانی بودیم اما امروز میزان مرگ و میرمان به ۱۲۴ نفر رسید. پیش از تصدی بر سمت وزارت، رئیس بیمارستان لبافی نژاد بودم و مرگ و میر مردم را از نزدیک می دیدم و این واقعا دلخراش است. خوشبختانه میزان بیماران و بستری کاهش یافته است. البته باید برای موج ششم آماده باشیم. از مردمی که واکسن زدند ممنون هستم. ما نزدیک ۲۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه ها داریم و دغدغه ما سلامت مردم است.

او درباره نامه ای که اخیرا پیرامون میزان کارایی و اثربخشی یکی از واکسن های وارداتی منتشر شد، گفت: به مردم اطمینان می دهیم واکسن هایی که استفاده می کنیم جزو بهترین واکسن ها است. واکسن وارداتی از چین از نوع تولید پکن است.

او ادامه داد: برای تایید یک واکسن سه مرحله باید طی شود و آن چیزی که سلامت واکسن را تایید می کند مرحله دوم است. تمام واکسن های موجود تاکنون مرحله دوم کارآزمایی را سپری کرده اند؛ پس از گذراندن آن مرحله است که مجوز تزریق واکسن صادر می شود. در کشور ما واکسن برکت، سیناژن و پاستور این مراحل را طی کرده اند و واکسن رازی و فخرا هم این هفته تایید می شوند.

او درباره واردات واکسن علی رغم تعدد پروژه های واکسن های داخلی، گفت: زمان برای ما بسیار مهم است و فرصت تامین شدن ۱۶۰ میلیون دوز واکسن را در داخل نداریم در حالی که حتی یک ساعت هم برای ما ارزش دارد و تمرکز اصلی ما نجات تک تک هموطنان از مرگ است. واکسن های داخلی تاکنون به ۱۴ میلیون دوز رسیده اند که اگر تولید داخل به مقدار قابل قبولی برسد از واردات خارجی کم می کنیم.وزیر بهداشت در مورد واکسن کووایران برکت، گفت: این واکسن یکی از موفق ترین واکسن های دنیا با کمترین عوارض ممکن است، اما متاسفانه به دلیل راه اندازی تنها یک خط تولید، میزان کافی از این واکسن در دسترس ما نیست. عین اللهی افزود: در شرایطی که مساله اجتماعی مطرح باشد نمی توان با واکسن برخورد اختیاری داشت. به طور مثال اگر یک فرد مبتلا به بیماری کرونا وارد هواپیما شود می تواند تمام افراد پرواز را مبتلا کند و حتی اجتماع نیز فرد ناقل بیماری را نمی پذیرد وزیر بهداشت درخصوص اظهارات یکی از مسئولان وزارتی درباره لزوم انجام ۷۲ ساعت یک بار تست پی سی آر برای کارمندانی که واکسن نزده اند، بیان کرد: این ادعا می تواند شخصی باشد و چنین مصوبه ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نشده است و چنین کاری شدنی نیست.

چه کسانی واجد شرایط دریافت دوز سوم هستند

همچنین مسعود مردانی عضو ستاد کشوری مقابله با کرونا، در مورد افراد واجد شرایط که ضروری است دوز سوم را تزریق کنند گفت: بعد از اینکه عده زیادی از مردم دو دوز واکسن را زدند، بویژه بیشتر جامعه پزشکی خودمان که اولین گروه بودند که واکسینه شده اند، مشاهده شد که علی رغم واکسیناسیون دو دوز واکسن کرونا عده ای باز هم به کرونا مبتلا شده اند. با تحقیقاتی که انجام شد مسئولان وزارت بهداشت دریافتند که افراد حتی با تزریق دو دوز ممکن است کرونا را تجربه کنند اما بیماری که به آن مبتلا می شوند شرایطش با کرونای قبلی متفاوت است و افراد مبتلا فقط علائم خفیف کرونا را تجربه خواهند کرد. پس به این نتیجه رسیدند که فرق بیماری افرادی که واکسن زده اند بسیار با کرونای قبلی زیاد است. یعنی دیگر بیماری شدید نیست و بیماری منجر به مرگ و بستری در آی سی یو نمی شوند. همچنین وزارت بهداشت طبق تجربیات دیگر کشورها متوجه شده اند که بیشتر افرادی که در معرض خطرند افرادی هستند که سن بالای ۶۵ سال، یا بیماری نقص ایمنی دارند و یا به سرطان مبتلا هستند و شیمی درمانی می شوند و یا داروی خاصی مصرف می کنند در نتیجه نیاز به دوز یادآور دارند. در پی این نتایج سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تزریق دوز یادآور شش ماه پس از آخرین تزریق واکسن کرونا برای افرادی که در بالا ذکر شد الزامی و ضروری است. به همین دلیل پرسنل پزشکی و افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماری زمینه ای دارند یعنی اولین سری افرادی که در کشور واکسینه شدند باید برای دوز یادآور مراجعه کنند.

مردانی در مورد نوع واکسنی که افراد باید در دوز سوم تزریق کنند گفت: با شرح اینکه چه کسانی واجد شرایط دریافت دوز سوم هستند این سوال پیش می آید که در تزریق دوز سوم آیا نوع واکسنی که افراد در دوز سوم دریافت می کنند مهم است یا خیر؟ بدین معنا که آیا باید همان نوع واکسنی را که قبلا دریافت کرده اند تزریق کنند؟ برای مثال افرادی که سینوفارم یا آسترازنکا زده اند برای دوز یاد آور باید همان واکسن را دریافت کنند؟ پاسخ این است که افراد پس از دو دوز واکسنی که دریافت کرده اند برای دوز یادآور از نظر اینکه چه نوع واکسنی را تزریق کنند تفاوت عمده ای وجود ندارد. چرا که اکثر این واکسن ها با هدف افزایش ایمنی قبلی بدن تزریق می شوند. در واقع به ایمنی بدن تلنگری می زنند تا دوباره آنتی بادی تولید کند تا خدایی نکرده سطح پادتن ها در بدن کاهش پیدا نکند. برای همین ما زیاد درگیر نوع دوز یادآور نیستیم. ولی توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که ترجیحا اگر امکان دارد کسی که دو دوز اول را مثلا سینوفارم زده دوز سوم را هم سینوفارم بزند. ولی احیانا اگر واکسن مورد نظر در دسترس نبود افراد می توانند با خیال راحت از نوع دیگر واکسن ها را که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی و یا وزارت بهداشت را دارند استفاده کنند.

شایعه مرگ بر اثر واکسن کذب است

مردانی در مورد شایعاتی مانند اینکه افرادی پس از تزریق دوز اول یا دوم فوت کرده اند توضیح می دهد: مرگ به دنبال تزریق واکسن یک پدیده شناخته شده است و در دنیا هم وجود دارد اما رقمش در حد یک در یک میلیون است. کسی که به دنبال تزریق واکسن فوت می کند حتما باید پیشینه بیماری های قبلی اش و وضعیت سیستم ایمنی بدنش و شرایط خاصی که برایش رخ داده بررسی شود. در حال حاضر کمیته ای در وزارت بهداشت تشکیل شده که روی عوارض واکسن تحقیق کند تا اگر مواردی از فوت دیده شد علت اصلی مرگ را مشخص کند و به تمامی پزشکان نیز ابلاغ شده که اگر موردی یافت کردند به کمیته مربوطه معرفی کنند تا اگر موردی وجود داشت حتما به عموم مردم اعلام شود. اما باید گفت مرگ بر اثر واکسن شایعه ای بیش نیست.

  • نویسنده : وزیر بهداشت خبر داد :