در خجسته سالروز ولادت با سعادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسئولان نظام و میهمانان شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، دو وظیفه مهم برای امت اسلامی را «تبیین و ترویج جامعیت اسلام در همه شئون زندگی بشر» و «تقویت اتحاد مسلمانان» خواندند و خاطرنشان کردند: وحدت اسلامی یک امر اصولی و فریضه قرآنی است و تحقق هدف والای ایجاد تمدن نوین اسلامی بدون اتحاد شیعه و سنی ممکن نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک این دو میلاد مسعود به ملت ایران و به همه امت اسلامی و آزادگان جهان، ولادت حضرت ختمی مرتبت را حادثه ای بسیار عظیم و سرآغاز دوره ای جدید از تفضلات الهی در زندگی بشر خواندند و افزودند: خداوند با ابلاغ برنامه کامل سعادت بشر به پیامبر، او را مامور به اجرا و مطالبه این برنامه از پیروان خود کرد بنابراین مومنان در هر دوره ای از زمان باید وظایف خود را بشناسند و به آن عمل کنند.

ایشان، «ادای حق جامعیت اسلام» و «اتحاد مسلمین» را دو مورد از مهم ترین وظایف امروز امت اسلامی دانستند و در تبیین مورد اول گفتند: قدرت های سیاسی و مادی از گذشته اصرار دارند که اسلام را نه یک دین جامع و دارای برنامه برای همه شئون زندگی بشر، بلکه منحصر در عمل فردی و عقیده قلبی معرفی و با تئوریزه کردن آن از زبان نویسندگان و روشنفکران، اینگونه القا کنند که اسلام در مسائل مهمی مانند «تمدن سازی و مدیریت جامعه»، «اقتصاد و تقسیم قدرت و ثروت»، «جنگ و صلح»، «سیاست داخلی و خارجی»، «اقامه عدل و مقابله با ظلم و اشرار» نه مرجع فکری است و نه راهنمای عملی.

رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه متون اسلامی صریحا چنین برداشتی از اسلام را نفی می کند، ادای حق اسلام را در گرو تبیین و ترویج این واقعیت مهم برشمردند و افزودند: عرصه فعالیت و دخالت اسلام، همه گستره و شئون زندگی بشر از اعماق قلب و مسائل عبادی تا مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و بین المللی است و کسی که این معنا را انکار کند، قطعا به بینات و آیات متعدد قرآن کریم توجه نکرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید اسلام به مسائل اجتماعی و وظیفه مهم تمدن سازی را نشان دهنده اهتمام آن به حاکمیت دانستند و گفتند: مطالبه نظم اجتماعی در اسلام بدون توجه به مساله حاکمیت و تعیین امام ممکن نیست و در قرآن نیز از پیامبران به عنوان امام یعنی رهبران و فرماندهان جامعه یاد شده است.

ایشان تبیین جامعیت اسلام در همه شئون را وظیفه علما، روشنفکران، محققان و استادان جهان اسلام خواندند و افزودند: البته جمهوری اسلامی در این زمینه وظیفه سنگین تری برعهده دارد و مسئولان کشور بویژه مسئولان فرهنگی باید به وظیفه خود عمل کنند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان شان با تاکید بر مساله مهم «اتحاد مسلمین»، از چند چهره پر تلاش در عرصه اتحاد اسلامی همچون مرحوم آقای تسخیری، مرحوم آقای واعظ زاده، شهید شیخ محمد رمضان البوطی، شهید سیدمحمد باقر حکیم، مرحوم شیخ احمد الزین و مرحوم شیخ سعید شعبان تجلیل کردند. ایشان اتحاد مسلمانان را فریضه ای قطعی و دستور قرآنی خواندند و افزودند: وحدت اسلامی یک امر اصولی است نه امر تاکتیکی و مخصوص شرایط خاص و این هم افزایی موجب قوی شدن مسلمانان می شود تا در ارتباطات با کشورهای غیر اسلامی نیز با دست پر وارد تعامل شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای، علت تاکیدهای مکرر بر مساله وحدت را فاصله زیاد بین مذاهب و تلاش های جدی دشمنان برای افزایش فاصله ها خواندند و گفتند: امروز کلمه شیعه و سنی در ادبیات سیاسی امریکایی ها هم وارد شده در حالی که آنها با اصل اسلام مخالف و دشمن هستند. رهبر انقلاب با اشاره به تلاش های امریکا و عوامل دست آموز آن برای ایجاد فتنه در هر جای دنیای اسلامی، خاطرنشان کردند: انفجارهای تاسف بار و گریه آور اخیر در مساجد افغانستان علیه مردم مسلمان و نمازگزار از جمله همین حوادث است که به دست داعش انجام شد و امریکایی ها صراحتا بیان کرده بودند ما داعش را ایجاد کردیم.

ایشان گردهمایی و اجتماعات سالانه در موضوع وحدت را کافی ندانستند و افزودند: در این زمینه باید بحث، تبیین، تشویق، برنامه ریزی و تقسیم کار دائمی انجام شود و به عنوان نمونه در همین قضیه افغانستان، یکی از راه های جلوگیری از حوادث، حضور مسئولان محترم کنونی این کشور در مراکز و مساجد یا تشویق برادران اهل سنت به حضور در اجتماعات مشترک است.

حضرت آیت الله خامنه ای تامین هدف مهم ایجاد تمدن نوین اسلامی را جز با اتحاد شیعه و سنی ممکن ندانستند و گفتند: شاخص اصلی برای اتحاد مسلمانان قضیه فلسطین است و هر چه جدیت بیشتری برای احیای حقوق فلسطینیان به خرج داده شود، اتحاد اسلامی تقویت می شود. ایشان، اقدام بعضی دولت های منطقه برای عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را گناه و خطایی بزرگ خواندند و افزودند: این دولت ها باید از این حرکت و راه ضد وحدت اسلامی برگردند و خطای بزرگ خود را جبران کنند. رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان شان خطاب به ملت ایران، پیروی از پیامبر عظیم الشان اسلام را در گرو تبعیت و الگو قرار دادن از آن حضرت بویژه درسه موضوع «صبر»، «عدل» و «اخلاق» دانستند و گفتند: صبر یعنی پایداری و مقاومت در مقابل گناه و سستی در انجام وظیفه و همچنین مقاومت در مقابل دشمن و مصایب گوناگون.

ایشان با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز به پایداری نیاز داریم، خطاب به مسئولان افزودند: با پایداری و مقاومت و تحمل فشارها و مشکلات، راه را ادامه دهید و متوقف نشوید.

حضرت آیت الله خامنه ای، عدل را مهم ترین هدف بعثت پیامبران برشمردند و افزودند: قرآن کریم حتی عدالت را درباره دشمنان لازم می داند.

ایشان خاطرنشان کردند: در مقوله عدالت نیز مسئولان مخاطب اول هستند. در همه تصمیمات و مقررات باید مساله عدالت مورد توجه باشد و در مواردی که لازم است پیوست عدالت برای تدوین و اجرای آنها در نظر گرفته شود. رهبر انقلاب با تاکید بر رفتار عادلانه در همه شئون و محدود نکردن آن به تقسیم اموال و ثروت ها، به عنوان نمونه به فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کردند: گاهی در فضای مجازی با خلاف گویی، تهمت و قول به غیر علم، بر خلاف عدالت رفتار می شود که هم افرادی که با این فضا سر و کار دارند و هم کسانی که مسئولیت آن را در اختیار دارند باید مراقبت کنند.

ایشان افزودند: باید یاد بگیریم عادلانه رفتار کنیم و حتی در موقعیتی که حرف کسی را قبول نداریم، مخالفت خود را با تهمت، دروغ و اهانت آلوده نکنیم.

«پیروی از اخلاق نبوی» آخرین نکته ای بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و گفتند: اخلاق اسلامی یعنی تواضع، گذشت، سهل گیری در مسائل شخصی، احسان و پرهیز از دروغ، تهمت و سوءظن به مومنان باید به عنوان یک دستورالعمل دائمی مورد توجه قرار داشته باشد. حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: اینکه ما ادعا می کنیم مسلمان و جمهوری اسلامی هستیم باید با اقدام همراه باشد و در عمل پیرو پیامبر عظیم الشان باشیم.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس جمهوری وجود پیامبر اکرم(ص) را بزرگترین نعمت و قله تحول برای بشریت خواند و گفت: امام تحول خواه ما نیز به تبعیت از رسول اکرم(ص) و با توکل به خدا و اتکا به مردم قیام کرد و امروز نیز سند گام دوم انقلاب راهنمای تحول در همه بخش های کشور و پاسخ به نیاز مردم است.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود مساله کرونا و تامین کالاهای اساسی را دو دغدغه اصلی در آغاز کار دولت برشمرد و گفت: امروز با واکسیناسیون گسترده گام بزرگی در صیانت از سلامت مردم برداشته شده و با تامین کالاهای اساسی نگرانی ها در این زمینه رفع شده است. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، سیاست خارجی کشور را تعامل گسترده با دنیا بویژه همسایگان بیان کرد و با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور را به مذاکره و مانند آن گره نمی زنیم، گفت: ما به آنچه تعهد کردیم پایبند هستیم اما امریکا و اروپایی ها دچار بحران در تصمیم گیری هستند.

  • نویسنده : رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام و میهمانان خارجی کنفرانس وحدت اسلامی:
  • منبع خبر : صدای هم وطن