چند وقتی است که گمانه زنی هایی از بازگشت مجدد لوازم خانگی کره ای به کشور مطرح می شود و گفته شده ممکن است واردات لوازم خانگی کره ای ال جی و سامسونگ به جای بدهی های کره به ایران صورت گیرد. در این راستا عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تاکید کرده […]

چند وقتی است که گمانه زنی هایی از بازگشت مجدد لوازم خانگی کره ای به کشور مطرح می شود و گفته شده ممکن است واردات لوازم خانگی کره ای ال جی و سامسونگ به جای بدهی های کره به ایران صورت گیرد. در این راستا عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تاکید کرده بود که باید از این فرصت برای واردات اقلام مورد نیاز ازجمله اجزا و قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه که تولید داخلی ندارد، استفاده شود. براساس این گزارش از دو سال پیش و با تشدید تحریم های امریکا دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گذاری کرده بودند، ایران را ترک کردند. در حال حاضر برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات آنها از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می شود. بنابراین کالاهای برند ال جی و سامسونگ موجود در بازار به صورت قاچاق وارد می شوند و گارانتی ندارند.

این در حالی است که به تازگی سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی از مسوولان خواسته تا طی ۵ سال آینده جلوی واردات لوازم خانگی خارجی را بگیرند تا به گفته وی ایران تبدیل به «قطب تولید لوازم خانگی» شود. این سخنان در کنار تلاش تولیدکنندگان لوازم خانگی قرار می گیرد که به دنبال انحصار طولانی مدت در این بازار هستند و قصد دارند در قالب سند راهبردی لوازم خانگی، به زور هم که شده مردم را وادار به خرید لوازم خانگی ایرانی کنند. اتفاقی که همین الان نیز می توان نتایج آن را در سطح بازار دید. عرضه لوازم خانگی در بسیاری از کالاها به صورت قطره چکانی صورت می گیرد و حتی در مواردی فروشنده و بنکدار فروش یک کالا را به سه ماه بعد موکول می کند. بسیاری از مشتریان در وبسایت ها و فروشگاه های اینترنتی نیز به صورت انبوه با جمله «موجود نیست» روبرو می شوند و همین موضوع آنها را به سمت خرید کالاهای قاچاق از بازارچه های مرزی نیز سوق داده است.
تولیدکنندگان ضمانت اجرایی به دولت بدهند

اکبر پازوکی رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در خصوص واردات لوازم خانگی به کشور معتقد است؛ در صورتی که واردات نباشد انحصار به وجود می آید و انحصار هم فسادزاست.

پازوکی در این باره به «اعتماد» گفت: اگر امروز تولیدکنندگان خواستار ادامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی هستند ضرورت دارد تا تعهد کتبی و ضمانت اجرایی به دولت بدهد که کیفیت و میزان تولید مناسب خواهند داشت چرا که طی چهار سال گذشته عدم این تعهد باعث شده که با انحصار تولید کالا از سوی تولیدکننده مواجه باشیم و تولیدکننده به جای اینکه دغدغه اش تولید باشد وارد عرصه های دیگر شده به گونه ای که تنها به فروشگاه های زیرمجموعه خود با شرط و شروط کالا می دهد و به صورت اعتباری اجناس خود را می فروشد.

او ادامه داد: به اعتقاد ما اگر رقابت سالم وجود نداشته باشد مشکلات چند برابر می شود البته همواره در اتحادیه عنوان کرده ایم که ابتدا از تولید داخل حمایت می کنیم اما اگر این میزان تولیدات کفاف بازار را ندهد به جز واردات راه دیگری نیست.
۴ سال پیش کارخانجات تولید داخل اصلا توان تولید نیاز داخل را نداشتند

پازوکی با اشاره به میزان تولیدات در سال ۱۳۹۶ گفت: ۴ سال پیش کارخانجات تولید داخل اصلا توان تولید نیاز داخل را نداشتند و عدم تامین کالای داخلی باعث رشد بی رویه کالاها شد که البته دولت می توانست در آن زمان هم در بخش تامین مواد اولیه با تخفیف در اخذ مالیات و بیمه به تولیدکننده کمک کند که در شرایط تحریمی سر پا بماند که این اتفاق نیفتاد.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه در تولید لوازم خانگی باید زنجیره آن مدنظر قرار گیرد، افزود: در این میان صنایع معدنی، بورس و چرخه تولید و توزیع و در مرحله آخر خدمات پس از فروش مطرح است که باید به آن توجه شود ضمن آنکه این سوال مطرح است که در صنعت لوازم خانگی پیش از انقلاب کره جنوبی از ما جلوتر بود یا ما از آنها جلوتر بودیم یا اینکه کشور چین از ما جلوتر بود یا ما از آنها جلوتر بودیم؟

او ادامه داد: پیش از انقلاب شرکت های پارس، ارج، آزمایش و فیلور در ایران فعال بودند که شرکت های ارج و آزمایش به عنوان شرکت های بزرگ از بازار ایران خارج شدند اما امروز پارس و فیلور هنوز فعالیت می کنند؛ درحالی که باید نقشه راهی برای صنعت لوازم خانگی در دست داشته باشیم آن را نداریم. پس از انقلاب با اتفاقاتی که در ایران رخ داد از جنگ تحمیلی تا تحریم و… این سوال مطرح می شود که چرا برای صنعت مهم لوازم خانگی هیچ زیرساختی در نظر گرفته نشد؟
واردات لوازم خانگی نباید بی رویه باشد

پازوکی با تاکید بر اینکه نیازمند واردات تکنولوژی به کشور هستیم، تصریح کرد: در صورتی که تولیدکننده تعهد دهد که کمبودی در تولیدات کشور به وجود نخواهد آمد و قیمت ها افزایش پیدا نمی کند مخالف واردات لوازم خانگی هستیم در غیر این صورت موافق هستیم؛ البته واردات لوازم خانگی نباید به صورت بی رویه صورت گیرد. رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۵۰۰ تولیدکننده لوازم خانگی در کشور مشغول به فعالیت هستند؛ این در حالی است که آلمان، چین و… تعداد تولیدکنندگان شان بسیار محدود است. در صورتی که نقشه راه لوازم خانگی مشخص شود، قطعه ساز و تولیدکننده مواد اولیه و… براساس نقشه راه پیش می روند. او با بیان اینکه به دلیل گرانی ها امروز تقاضا برای بازار لوازم خانگی به شدت افت کرده است، افزود: اگر امروز تولیدکننده بداند که رقیبی در بازار نیست هرطور بخواهد رفتار می کند، اما اگر تاجرانی که چندین سال است در این عرصه فعالیت دارند اقلامی که کم است یا تولید آن را در کشور نداریم طی ۵ سال وارد کشور کنند و میزان واردات را براساس تولیدات کاهش دهند کارخانجات نیز از خارج از کشور تکنولوژی بیاورند اوضاع بهبود می یاید.
قیمت تولیدات داخل نیز با دستمزدهای دریافتی کارمندان و کارگران همخوانی ندارد

پازوکی با بیان اینکه با تعدد تولیدکننده در کشور مواجه هستیم، گفت: این تولیدکنندگان هنوز به سقفی که باید برسند نرسیده اند و تولیدکنندگان کوچک امروز رو به افول هستند این در حالی است که تولیدکنندگان بزرگ هر روز بزرگ تر می شوند. ضمن آنکه قیمت تولیدات با دستمزدهای دریافتی کارمندان و کارگران همخوانی ندارد. او با بیان اینکه ما در صنعت قالب سازی حرفی برای گفتن داریم، افزود: اغلب، قالب کالاها در ایران زده می شود اما رقابت اصلی این است که بتوانیم در سطح جهانی کالا بفروشیم. هر چند گفته می شود نیاز به لباسشویی سالانه کشور چقدر است اما گفته نمی شود که چه میزان لباسشویی تولید می شود و چه میزان برای صادرات در نظر گرفته شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در مورد خواسته تولیدکنندگان برای ممنوعیت ۵ ساله واردات لوازم خانگی نیز خاطرنشان کرد: تولیدکننده ضمانت دهد که اگر وارداتی صورت نگیرد از نقطه «الف» به نقطه «ی» خواهد رسید و میزان ارزآوری خود را مشخص کند و تعهد دهد که با کیفیت بالا کالا تولید خواهد کرد و میزان اشتغال را هم افزایش خواهد داد و بعد از آن این خواسته ممنوعیت واردات را مطرح کند.او گفت: زمانی که فردی به دنبال جواز کسب می رود از او انواع انگشت نگاری، سوءپیشنیه، عدم اعتیاد، دارایی، کد پستی و پایان خدمت و… می خواهند و ضمانت هم می دهد در صورتی که خلافی مرتکب شد واحد صنفی او را می بندند و در پرونده او قید می شود و جوازش را باطل می کنند چطور اما برای تولیدکننده ضمانت اجرایی نمی گذارند؟ اگر تولیدکننده ادعا می کند که کالای داخل را تامین می کند باید تعهد بدهد در غیر این صورت برای تناسب بازار و عرضه و فروش تولیدکننده باید بداند رقیب هم دارد و کالای موازی باید باشد تا زمانی که کالای داخلی به تامین صددرصدی برسد.

 

  • منبع خبر : اعتماد