کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی گفت: دامنه تحریم فضای مجازی ایران هر روز در حال تنگ تر شدن است و اگر مقابل تحریم اقدامی نکنیم اتفاقی که در نفت افتاد در دیتا هم می افتد.

به گزارش خبرنگار مهر، سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران توسط پژوهشگاه فضای مجازی، دانشگاه امام صادق و واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

سومین جلسه از سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی با موضوع «ابعاد اقتصادی-فناورانه طرح حمایت از حقوق کاربران» عصر دیروز، چهارشنبه ۱۷ شهریور از ساعت ۱۷ الی ۱۹ برگزار شد.

در این نشست سید عباس مرادی کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی و عضو تیم تدوین طرح صیانت ، بحث خود را با اشاره به عنوان طرح آغاز کرد و گفت: نام طرح، صیانت از حقوق کاربران نیست، بلکه حمایت از حقوق کاربران است.

وی افزود: دامنه تحریم فضای مجازی ایران هر روز در حال تنگ تر شدن است. گوگل اخیرا آپارات و فیلیمو را از گوگل پلی حذف کرده است. گوگل پلی در بیانیه خود در مورد این موضوع اعلام کرده است که پلتفرم های یاد شده تعهد داده اند که هر زمان خزانه داری آمریکا اقدام به تحریم شان کند، گوگل می تواند آنها را از فروشگاه اپلیکیشن خود حذف کند.

مرادی با اشاره تحریم های موجود و روند تحولات این حوزه گفت: اگر مقابل تحریم اقدامی نکنیم اتفاقی که در نفت افتاد، در دیتا هم می افتد. به عنوان مثال، گوگل دسترسی ایرانی ها به گوگل کلود را بسته است. حذف آپارات و فیلیمو کار روبنایی است. به زودی دامنه حذف اپلیکیشن به کافه بازار هم می رسد و بعد حتی به گوشی ایرانیان هم می رسد.

وی پس از تاکید بر زمان محدود برای اقدام، گفت: ما ۱۴ تا ۱۵ ماه وقت داریم تا تکانی به خود دهیم. در غیر این صورت، اتفاقی که برای سوئیفت افتاد تکرار می شود.

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی در ادامه در پاسخ به انتقادات موجود در مورد امنیتی بودن کمیسیون، این ادعا را خلاف واقع دانست و گفت: نیروی انتظامی و دادستانی کل کشور، امنیتی نیستند. حتی اگر بپذیریم که این دو امنیتی هستند نیز، همچنان تعداد اعضای امنیتی، ۵ عضو از ۱۸ عضو کل کمیسیون خواهد بود. یعنی یک سوم اعضا.

وی در مورد مسئله اختیارات زیاد کمیسیون نیز گفت: آقای روحانی، اختیارات شورای عالی فضای مجازی را از آن گرفت و مجلس آن اختیارات را به قانون تبدیل کرده است. این اتفاق جدیدی نیست.

مرادی در دفاع از طرح حمایت، مثال هایی را در مورد نظام مند سازی پلتفرم ها مطرح کرد و گفت: در ضوابط استفاده اسنپ، اگر بخواهید کیف پول خود را پرکنید و به اشتباه پول زیادی به آن واریز کنید، وجهی به شما بر نمی گرداند. شرکت های اسنپ و تپسی علاوه بر این، داده های شخصی رانندگان خود را جمع آوری می کنند. طرح صیانت این فضا را قانونمند می سازد.

وی در پاسخ به اظهارات مخالفان در مورد گستردگی بیش از حد طرح صیانت و اختیارات زیاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات، گفت: کمیسیون عالی تنظیم مقررات، نهاد هماهنگ کننده نهادهای صاحب اختیار در حوزه فضای مجازی است. پس کمیسیون نهاد بالادستی نهادهای بخشی خواهد بود. هر سازمان و دستگاهی، وظایف خود را در نظر گرفته و دیدگاه جامع به کل مسائل فضای مجازی ندارد. کمیسیون به هماهنگی میان این دستگاه ها کمک می کند.

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی همچنین در عدم موافقت سریع و بی ضابطه با درخواست های خارج از روال دستگاه ها برای دسترسی به دیتای کاربران در این طرح، این امر را یکی دیگر از دستاوردهای این طرح در صورت تصویب، اعلام کرد.

مرادی در پاسخ به اظهارات مخالفان طرح و پیچیده شدن بیشتر شرایط برای پلتفرم ها گفت: اگر گوگل دست از ارائه خدمات به پلتفرم هایی چون اسنپ و تپسی بکشد، دو نرم افزار از گوشی ایرانی ها حذف می شوند.

وی افزود: گوگل شالوده ای ساخته است که ما ساختمان اینترنت را بر روی آن بنا کرده ایم. حتی خدمات بانکی روی این شالوده بنا شده است. بعد از تصویب این طرح، شما به جای ۱۶ نهاد مختلف، با یک نهاد (کمیسیون) طرف خواهید بود و بقیه مجری مصوبات این کمیسیون هستند. اگر تعارضی میان قانون صنفی و قانون کمیسیون به وجود اید، قانون کمیسیون ارجحیت دارد.

کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی در پاسخ به چالش موجود پیرامون مسئله اختیارات و پاسخگویی کمیسیون نیز گفت: کمیسیون به مجلس پاسخگو است و اگر گزارش سه ماهه ارائه ندهد، جریمه خواهد شد. از سوی دیگر، شورای عالی فضای مجازی، می تواند مصوبات کمیسیون را رد کند. علاوه بر این، هر کس می تواند در دیوان عدالت اداری از کمیسیون و مصوباتش شکایت کنند.

  • منبع خبر : مهر