طغیان موج چهارم کرونا در همه شهرهای قرمز کرونایی و رکوردشکنی های پیاپی آمار مرگ و میر و ابتلا به کووید۱۹ در شرایط فعلی تنها یک راه حل را پیش روی شهروندان قرار داده است؛ اجرای مو به موی شیوه نامه های بهداشتی. با وجود این و اعمال تعطیلی های سراسری عده ای با نقض قوانین و برپایی میهمانی و دورهمی و ادامه مشاغل به شکل پنهانی و زیرزمینی به پروتکل شکنانی بدل شده اند که هیچ قاعده و قانونی را بر نمی تابند؛ همین هایی که به محض اینکه مرگ سراغ اعضای خانواده شان می آید تقصیرها را گردن سیاستگذاران می اندازند و از نبود روش های سفت و سختگیرانه ناله می کنند. در این زمینه با دکتر تقی آزاد ارمکی جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت و گو کردیم که می خوانید:
ما وارد پیک چهارم کرونا شده ایم که هر روز آمارهای ترسناکی از روند مرگ و میر در کشور از زبان مسئولان به گوش می رسد، اینکه بزودی تهران سیاه خواهد شد مساله جدی است، با همه اینها بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت مردم را در نقض پروتکل های بهداشتی مقصر می دانند و در مقابل مردم در شبکه های اجتماعی تناقض در سیاستگذاری ها و دولت را عامل افزایش مرگ و میر و قرمز شدن شهرها می دانند. شما در این باره چه نظری دارید؟

ما اگر بخواهیم مدنی عمل کنیم دولت همه کاره نمی تواند باشد، وقتی کم می آوریم و به مشکلی جدی برمی خوریم آن وقت تازه نقش بیشتر را به دولت می دهیم و انتظار داریم که دولت، پیشگیری، مداخله، کنترل و نظارت کند این چیزی که وجود دارد فی الواقع باید خواسته و نیاز عمومی و مدنی جامعه باشد، جامعه باید به این سطح از آگاهی برسد که با نظارت و مراقبت دولت داوطلب کاهش نابسامانی اجتماعی هم بشود. فرض کنیم اگر جامعه ای بودیم که دولت مان ضعیف تر بود آیا نباید روزانه میزان بیماری و فوتی هایمان به مرز دو هزار نفر برسد؟ جایی مثل امریکا هم که دولت امکانات قوی و پلیس قدرتمند دارد باز همین اتفاق می افتد ما می بینیم که تعداد کشته های کرونا در امریکا بسیار بالا است. پس برگردیم و بحث را به سمت دیگر ببریم که مبتنی است بر فهم عمومی و اینکه جامعه قضاوت روشن و دقیق در مورد بیماری کرونا ندارد. متاسفانه مردم ایران داوطلب مرگ هستند یعنی با مرگ مشکلی ندارند، به لحاظ تاریخی پدیده مرگ در ایران عجیب و غریب است. تا دیروز این مساله خودش را در مورد بیماری ها نشان می داد بعد در حوادث رانندگی نشان داد و حالا در کرونا خودش را نشان داده است، لذا کم اهمیت شدن جان آدمی در ایران مساله اساسی است. بنابراین به جای اینکه سراغ دیدگاه هایی برویم که دولت قدرتمند را برای کنترل و مداخله و نظارت مورد محوریت قرار دهد، باید سراغ گزاره هایی برویم که اهمیت بهداشت و جان و زیست را مهم کند. ما این را نداریم. شاید کسی حرف های مرا نقد کند و بگوید فلانی در امریکا که اهمیت جان زیاد است چرا آنجا هم تعداد کشته های کرونا بالاست؟ علت مرگ ومیر بالا در امریکا به انزوای اجتماعی بر می گردد، در امریکا ۳۵۰ میلیون نفر در کنار ساختار های قدرتمند وجود دارد اما افراد تنها هم زیاد هستند. در ایران ما هنوز به ظهور انزوای فردی اجتماعی نرسیدیم که بگوییم ۸۵ میلیون آدم تنها داریم، ما هنوز اجتماعات داریم، هنوز هم گروه های اجتماعی و باهم بودن داریم، هنوز خانواده داریم، پس مرگ ما ریشه اش در باهم بودن و باهم زیست کردن و کم اهمیت بودن زندگی است. بنابراین وقتی باهم زیست می کنیم و اهمیت زندگی هم کم می شود آن وقت انتقال بیماری هم پیش می آید پس باید به جای اینکه دولت را دعوت کنیم مداخله کند و در پارک بایستد یا جلوی در خانه ها پلیس بگذارد و اجازه ندهند مردم بیرون بیایند یا دستگیرشان کنند و صورت شان را بپوشانند (یا حتی در فضای مجازی دیدم در برخی کشورها هر کسی که ماسک نزده بود تنبیه می شد) به جای اینکه سراغ این رفتارهای تنبیهی برویم، باید سراغ دفاع از زندگی و اهمیت عمر و طولانی بودن عمر برویم. به نظرم این مساله گمشده در ایران است.

شما با این موضوع موافقید که گفته می شود مردم مقصر اصلی پیک چهارم کرونا هستند یا اینکه مردم پروتکل ها را رعایت نمی کنند و حتی با وجود مداخلات سختگیرانه مادامی که مردم دستورالعمل ها را جدی نگیرند همچنان با روند افزایشی مرگ و میر مواجه خواهیم بود. با وجود گذشت یک سال از پاندمی، شما نقش مردم را در کاهش بار اپیدمی چقدر موثر می دانید؟

به اعتقاد من عملکرد دولت در مواجهه و مدیریت بیماری کرونا و همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا تا حدودی خوب بوده اما واقعیت این است ما در ایران به جای دولت، نظام سیاسی داریم. وقتی در راهپیمایی ۲۲ بهمن به رئیس دولت ناسزا می گویند یا رسانه ملی صبح تا شب دولت را تضعیف می کند این دولت که نمی تواند کاری کند هر چند که سختگیرانه ترین پروتکل ها را هم اعمال کند. به نظرم دولت همین که در شرایط فعلی حقوق کارمندانش را می دهد یا در خیابان ها پلیس می گذارد کار بزرگی را انجام می دهد، از طرفی بخشی از مردم هم مهمترین دستورالعمل ها را اجرا می کنند یعنی زیاد دست نمی دهند، همدیگر را بغل نمی کنند و تا حدودی هم ماسک می زنند اما تا زمانی که همه رعایت نکنند و ماسک نزنند و همدیگر را بغل کنند دولت نمی تواند کاری کند. آن چیزی که وجود دارد حلقه گمشده زنجیره اجتماعی فرهنگی و اهمیت زندگی در ایران است. ما مردم نیامده ایم که زندگی کنیم ما آمده ایم که هرچه زودتر بمیریم و چون باید زودتر بمیریم پس کرونا این کار را می کند، تا دیروز حوادث رانندگی عامل مرگ بود قبل تر هم بیماری های واگیر دیگر و گرسنگی بود. به همین دلیل است که در عرصه دموکراسی و اقتصاد هم دچار یکسری گرفتاری ها هستیم، ما اهل زندگی نیستیم، وارد فضا های دیگر شده ایم که چندان مناسب نیست. اگر اهل زندگی بودیم که تاجر و بانکدار یا کارمند دولت اختلاس نمی کردند، متاسفانه ما اهل زندگی نیستیم و هر روز در اخبار می شنویم که هر کسی هر چه دستش آمد بر می دارد و می برد، این جامعه غارت زده است.

شما به اهمیت عمر و زندگی اشاره کردید، از طرفی مردم خسته شده اند و نگرش روشنی نسبت به آینده در شرایط فعلی ندارند و گمان می کنند کرونا به این زودی ها دست بردارشان نیست و تا زمانی که واکسیناسیون اتفاق نیفتد نمی توانند برای مدت نامعلوم با سبک زندگی جدید کنار بیایند.

تبلیغات را رها کنید، واکسیناسیون در بسیاری از کشور ها هنوز انجام نشده است حتی کشورهایی که واکسن را تولید هم کرده اند هنوز همه جمعیت شان واکسن نزده اند.

به نظر می رسد خیز چهارم کرونا و قرمز شدن تعداد بی شماری از شهرها فضای اجتماعی و اقتصادی کشور را دچار چالش جدی کرده و با توجه به اعمال تعطیلی سراسری هنوز بخش عمده ای از مردم این مساله را جدی نگرفته اند و کماکان با نقض محدودیت ها به فعالیت خود ادامه می دهند، شما دلایل همراهی مردم در مواجهه با کرونا را در چه می بینید؟

این بحث وجوه متعدد دارد، یک وجه این است نظام سیاسی قدرت اعمال قدرت و توانایی ندارد. اگر نظام سیاسی مشروعیت داشته باشد ولی ابزار نداشته باشد اعمال کند جامعه نسبت به آن واکنشی نشان نمی دهد، شما قصه ارزاق عمومی و مرغ را نگاه کنید هر روز دولت وارد می شود اما هیچ وقت اعمال قدرت نمی کند چون ابزار ندارد. کرونا هم همین طور است، امروز مرگ و میر زیاد می شود و از مردم می خواهد در خانه بمانند اما از آن سو مردم می گویند؛ از کجا معلوم علت مرگ و میر ما باشیم. بحث دوم؛ ما در ایران عادت کردیم هیچ چیز را جدی نگیریم همان طور که پیام و مفهوم جنگ، انقلاب، سیل و زلزله، زندگی شهری و خشکسالی را جدی نگرفته ایم برای همین در ایران هر کسی دنبال این است گذران راه خودش را پیدا کند یعنی هر فردی در ایران یک راه حل برای برون رفت از مشکلات شخصی پیدا کرده است و کرونا را هم همین طور نگاه می کنند. در ایران همه آدم ها به لحاظ فردی راه حل فردی انتخاب می کنند، در مورد کرونا همه فکر می کنند به لحاظ فردی راه مقابله فردی و برون رفت را پیدا کرده اند یا رعایت می کنند یا نمی کنند، انتخاب راه حل های فردی بدترین مساله ای است که در جامعه ایرانی اتفاق می افتد. آدم ها مسائل را فردی کرده اند و راه حل ها و شیوه مقابله شان با کرونا نیز فردی شده است، مشکل عمده در بحث کرونا ساده انگاری و بی اعتنایی کردن و جدی نگرفتن و انتخاب راه حل های فردی است، برای همین برای مقابله با آن اراده جمعی شکل نمی گیرد و نمی توانیم کار را پیش ببریم. فقدان اراده جمعی موجب شده آسیب هایی را در سطح کلی و حتی سطح فردی ببینیم.

همان طور که اشاره کردید انتخاب راه حل های فردی به جای شکل گیری اراده جمعی در مواجهه با پدیده کرونا تک تک شهروندان را به سمت عادی انگاری سوق داده است، به نظر شما این اتفاقات ناشی از چه تغییراتی است؟

ببینید وقتی پدیده ای استمرار پیدا می کند حساسیت خیلی زیادی را ایجاد نمی کند در نتیجه جنبه عادی پیدا می کند، مردم ایران به طور روزمره کشته داده اند و هم اینک نزدیک به ۶۵ هزار انسان ایرانی در این مدت فوت شده اند، این ارقام رسمی است. مردم احساس می کنند اتفاقی که نیفتاده یکسری آدم مرده اند و مرگ سرنوشت ما ایرانیان است ما همین طوری پیش می رویم حالا یا از کرونا یا به خاطر تصادف می میریم، این همان چیزی است که جنبه روزمرگی پیدا کرده است و آدم ها متناسب با این سبک زندگی طراحی کرده اند. از طرفی مسئولیت پذیری در افراد کم شده، کار جدی انجام نمی دهند برای مثال تعطیلی اعمال می شود و یک دفعه باید مغازه ها را ببندند اما برخی دنبال فرصت می گردند تا همه ضرر و زیان شان را برطرف کنند. اگر قانون در کشور به درستی اجرا می شد و افراد قاعده مند بودند و بعدا فرصت پیدا می کردند از طریق وام مشکلات اقتصادی شان را حل کنند این اتفاقات نمی افتاد. چون اینها نیست افراد دنبال فرصت طلبی و نادیده گرفتن دستورالعمل ها هستند. برخی سخنرانی می کنند و همه تقصیرها را می اندازند گردن دیگران. اینها نشان می دهد در سازماندهی مساله مشکل وجود دارد، اینکه حرف های درخشانی بزنیم و بگوییم مردم نمی فهمند این درست نیست، ما نمی توانیم حرف های قهرمانانه بزنیم در حالی که امکانات دست مان است و همه چیز را بیندازیم گردن دیگران. وزارت بهداشت باید شیوه هایش را پیدا کند، هیچ کسی حق ندارد نقش قهرمان را بازی کند. از نظام سلامت هم کار شاخصی ندیده ایم. در حالی که رهبری گفتند به حرف وزیر گوش کنید، کل صدا و سیما نیز بیشتر محل وزارت بهداشتی ها بوده یعنی ابزار رسانه ای هم داشته اند اما چرا این چنین نشد؟

  • نویسنده : گفتگو: فریبا خان احمدی
  • منبع خبر : ایران