پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش 3.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد و 5.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد موافقت کرد.

طی برگزاری سی و هفتمین مرحله از این حراج اوراق بدهی دولتی، ۲ بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۳٫۵ هزار میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند.
پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش ۳٫۰ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد و ۵٫۰ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۷۰ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰٫۵ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.
همچنین طی هفته گذشته، ۲۰۰ میلیارد ریال اوراق اراد۶۰ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد، ۱٫۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰٫۵ درصد، ۸٫۶ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد، ۸٫۶ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۷۰ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد در بورس و ۸ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۷۳ از طریق پذیره‌نویسی فروخته شد. بنابراین در مجموع، ۳۰٫۷ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۲۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.
برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹)
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و هشتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.
1
همچنین در روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، اولین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به شرح جدول زیر برگزار می‌شود.
2
بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یک‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بینبانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یک‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.
تمامی نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارشگذاری مدنظر قرار دهند.
ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمامی پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : خبرگزاری آریا