تمامی کشورهای دنیا و همچنین حکومت جمهوری اسلامی ایران یک حاکمیت همبسته و وابسته است و همه کنشگری‌ها تحت تأثیر یکدیگر قرار می‌گیرد. احتمالاً دلیل هجمه‌های آقای قالیباف علیه دولت این است که مجلس یازدهم با وعده و وعید بسیار روی کار آمد اما در حال حاضر نتوانسته هیچ یک از آن وعده‌ها را عملی […]

تمامی کشورهای دنیا و همچنین حکومت جمهوری اسلامی ایران یک حاکمیت همبسته و وابسته است و همه کنشگری‌ها تحت تأثیر یکدیگر قرار می‌گیرد. احتمالاً دلیل هجمه‌های آقای قالیباف علیه دولت این است که مجلس یازدهم با وعده و وعید بسیار روی کار آمد اما در حال حاضر نتوانسته هیچ یک از آن وعده‌ها را عملی کنند.
تا زمانی که بودجه و اعتبار لازم نباشد، مجلس و دولت نمی‌توانند عملکرد مثبتی داشته باشند. قبل از روی ‌کار‌ آمدن مجلس یازدهم، اتهام را همیشه به دولت و مجلس دهم وارد می‌کردند و امروز تنها دولت را مسبب مشکلات کشور معرفی می‌کنند.

متأسفانه ما شاهد هستیم که آقای قالیباف حرف‌هایی را تکرار می‌کنند که هیچ یک‌ از مشکلات را نمی‌کاهد. اخیراً هم اعلام کرده‌اند که گرانی‌ها و مشکلات به بهارستان و پاستور مربوط می‌شود نه آریزونا و جرجیا.
به نظر من آقای قالیباف آدرس درست را دادند. اگر مشکل از بهارستان است، پس بهارستان در جهت رفع مشکل گام بردارد. اگر مجلس قدرت دارد، باید وارد گود شود چراکه بیش از ۲۳۰ نفر نماینده یک دست که یک طرز فکر دارند، می‌توانند راحت‌تر عمل کنند.

دولت اگر ناکارآمد است، مجلس دولت را کارآمد کند. طبق قانون مجلس می‌تواند بر عملکرد دولت نظارت داشته باشد پس بهتر است مجلس بدون ایجاد حواشی، بسیاری از ایرادات دولت را رفع کند.
اگر به اعتقاد مجلس، دولت ناتوان است، وزرا را استیضاح کند و حتی این قدرت را دارند که رییس جمهور را خلع کنند.
مردم از جنگ زرگری خسته شده‌اند چون این بحث‌ها، یک جنگ بی‌ثمر است و هیچ عایدی برای مردم ندارد. بهتر است مسئولان به فکر زندگی و نان مردم باشند و این جنگ و دعواها را کنار بگذارند.
نه کرونا که مثل سرطان به جان مردم افتاده را می‌توانند خوب کنترل کنند و نه مشکلات اقتصادی را می‌توانند مرتفع کنند.

زمانی که مجلس از هر گونه حرکتی ناتوان می‌شود، هجمه‌ها را به سایر نهادها وارد می‌کند. حداکثر کاری که توسط مسئولان چه در دولت و چه در مجلس می‌تواند انجام شود این است که از فساد و اختلاس جلوگیری کنند. اگر نیروهای سالم و پاک بر سر کار حضور داشته باشند، از بروز اختلاس‌ها جلوگیری می‌شود و از مشکلات کاسته خواهد شد.

در مجموع دعواهای جناحی و بین دستگاهی برای مردم مهم نیست و مردم از این جنگ‌ها عبور کرده‌اند. وضعیت اقتصادی به حدی اسف بار شده است که مشکلات جناحی برای هیچ یک از مردم مهم نیست.

 

  • نویسنده : پروانه سلحشوری*
  • منبع خبر : ایلنا