وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال سازی ۹۰ پروژه در این وزارتخانه در سه ماهه گذشته خبر داد و گفت: نزدیک به ۳۰ پروژه از این ۹۰ پروژه تا پایان سال به اتمام می رسد و ساختار کاملا متفاوتی را برای وزارت صمت رقم خواهد زد.

سیدرضا فاطمی امین، اصلاح ساختار بازار کالاهای پایه (سیمان، پتروشیمی، فولاد و پنبه) را یکی از این پروژه ها برشمرد و با یادآوری اینکه بازار فولاد با وجود التهابات بازار ارز در یکی، دو هفته گذشته با ثبات مانده است، تصریح کرد: علت این ثبات آن است که ۲۵ ابزار جدید در بورس کالا طراحی شد که ۱۵ ابزار از این ۲۵ ابزار تاکنون عملیاتی شده است و به کارگیری این ابزارها سبب حذف امضاهای طلایی در بورس کالا شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: همچنین از ۳۰ گروه کالایی که مشمول سهمیه بندی در بورس کالا بودند ۲۰ گروه کالایی حذف شدند.

 پیگیری قراردادهای بلندمدت تامین مواد در بورس

فاطمی امین با بیان اینکه قراردادهای بلندمدت تامین مواد را به عنوان یکی دیگر از ابزارهای بورسی در دستور کار داریم، ادامه داد: با این روش تولیدکننده، مواد اولیه را از قبل خریداری می کند که این امر سبب کاهش نگرانی تولیدکننده، عدم تزریق التهاب به بازار، عدم پرداخت هزینه های مالی اضافی و کاهش قیمت تمام شده خواهد شد.

وی عرضه تطبیقی را از دیگر ابزارهای طراحی شده در بورس کالا برشمرد و افزود: تولیدکنندگانی که سهم بزرگی از بازار دارند کسری بازار خودشان را وارد می کنند و با تشکیل سبد بورسی، خودشان عرضه می کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: به عنوان نمونه در یک روز ۳۰۰ هزار تن فولاد عرضه شد و قیمت ورق فولادی از ۲۱ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان رسید، سهمیه بندی برداشته شد و قیمت ها پایین آمد. فاطمی امین گفت: با اجرای این روش ها به ثبات می رسیم و با کاهش هزینه ها قیمت تمام شده نیز کاهش خواهد یافت.

۱۰ پروژه برای ساماندهی نظام توزیع

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نظام توزیع بیان داشت: شفافیت جریان توزیع یکی از مهم ترین بحث هاست، ۱۰ پروژه از ۹۰ پروژه که در سه ماه گذشته فعال شده است مربوط به نظام توزیع بوده که تکمیل سامانه جامع تجارت یکی از آنها است. اکنون ۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت وارد شده که کار ۶ گروه کالایی تمام شده است. وی یادآوری کرد: با تکمیل این سامانه، نقل و انتقالات از تولید تا ورودی عمده فروش شفاف شده و با مشاهده فاکتورها قیمت ها مشخص می شود.

 اجرایی شدن پنجره واحد صادرات تا پایان سال

وی همچنین با اشاره به احصای مشکلات و چالش های حوزه تجارت خارجی، اضافه کرد: نتیجه و جمع بندی این احصا در مصوبه ۳۶ بندی توسط ستاد اقتصادی دولت ابلاغ شد، تا پایان سال پنجره واحد صادرات را اجرا خواهیم کرد تا مسیر تجارت خارجی تسهیل شود که در این راستا اصلاح فرایندها و روندها باید اتفاق بیفتد. وی درباره پیش بینی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در قالب صندوق پیشرفت و عدالت در بودجه ۱۴۰۱، افزود: این صندوق ها ملی و استانی هستند که در قالب صندوق کارآفرینی امید جلو خواهند رفت و ساختار جدیدی به وجود نخواهد آمد. وزیر صمت گفت: می توانیم از این منابع برای یارانه سود تسهیلات واحدهای تولیدی استفاده کنیم. این منابع برای تولید (کشاورزی، صنعت و معدن) هزینه می شود. وی یکی از ۹۰ پروژه وزارت صمت را تامین مالی زنجیره ای دانست و گفت: تامین مالی زنجیره ای عملیاتی شده است، بانک مرکزی دستورالعمل آن را ابلاغ کرده است.

وزیر صمت اضافه کرد: فاز آزمایشی تامین مالی زنجیره ای را تا پایان سال نهایی خواهیم کرد و سال آینده تامین مالی زنجیره ای حتما اجرا می شود که با این کار نگرانی سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی تا حدود زیادی حل خواهد شد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان