از ۱۵ فروردین ماه طرح ویژه مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی در سطح کشور آغاز شده است اما در راستای آن که طرح یاد شده موفقیت بیشتری داشته باشد ستاد مبارزه با کالاهای قاچاق و ارز، تصمیم گرفت این موضوع را از استانداران نیز بخواهد.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با ارسال نامه ای به استانداران، خواستار جمع آوری اجناس قاچاق در سطح عرضه برای کالاهای پوشاک، دخانیات، لوازم خانگی، کالاهای سلامت محور و لوازم یدکی شده است.

در نامه ای که رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استانداران کشور نوشته، آمده است که فرایند بازرسی و برخورد در سطح عرضه در تمامی استان های کشور بایستی از سرگرفته شده و کالاهای فاقد شناسه در گروه های کالایی پوشاک، دخانیات، لوازم خانگی، کالاهای سلامت محور و لوازم یدکی (با اولویت باتری خودرو، کمک فنر و تایر) به عنوان کالای قاچاق جمع آوری شوند.

مویدی خرم آبادی در این نامه تاکید کرده است که گزارش مکشوفات به صورت ماهانه بایستی به دبیرخانه ستاد گزارش داده شود.

از ۱۵ فروردین ماه طرح ویژه مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی در سطح کشور آغاز شده است اما در راستای آن که طرح یاد شده موفقیت بیشتری داشته باشد ستاد مبارزه با کالاهای قاچاق و ارز، تصمیم گرفت این موضوع را از استانداران نیز بخواهد.

طبق ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، «اخذ و الصاق شناسه کالا بر کلیه کالاهای وارداتی و تولیدی» الزامی است و با تکمیل این طرح در برخی گروه های کالایی، ابزار لازم جهت تفکیک کالای اصیل و قانونی از کالای قاچاق تقلبی فراهم شده و دریافت اطلاعات مبتنی بر شناسه کالا و بررسی آن بر اساس سامانه جامع تجارت امکان پذیر شده است. تفاوت طرح شناسه کالا با دیگر طرح های مبارزه با قاچاق این است که شناسایی کالای قاچاق در آن سامانه محور و هوشمند انجام خواهد شد؛ با یکپارچه شدن سامانه ها و دسترسی به همه اطلاعات دستگاه های دخیل در حوزه مبارزه با قاچاق کالا می توان با متخلفانی که اقدام به عرضه کالاهای قاچاق می کنند، برخورد کرد. در بخشی از این نامه آمده است: از سرگیری جلسات قرارگاه استانی با هدف ادامه اجرای طرح های اقدام محور در سطح عرضه با رعایت محورهای مشروح در ابلاغیه فوق برای کالاهای هدف چهارگانه به انضمام لوازم یدکی با اولویت باتری خودرو، کمک فنر و لاستیک و سایر مراتب مشار در مصوبات صورتجلسه مورد نظر با سازماندهی تیم های عمل کننده و محوریت سازمان صمت استان به عنوان رئیس کمیته کشف قرارگاه استانی اقدام و بازرسی از سطح عرضه در سال جاری از سر گرفته شود و گزارش کشفیات کالاهای پنج گانه به صورت ماهانه به دبیرخانه قرارگاه مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه منعکس شود.

  • نویسنده : صدای هم وطن