تکرار حوادث و خسارت های مکرر، تبدیل به یکی از معمولی ترین موضوعات در کشور شده است که هر سال در برهه های زمانی مشخصی تکرار می شوند؛ چه زلزله و حوادثی که قابل پیش بینی و پیشگیری نیستند و چه سیل و آب گرفتگی و اشکالات زیرساختی که قابل پیش بینی و پیشگیری هستند؛ […]

تکرار حوادث و خسارت های مکرر، تبدیل به یکی از معمولی ترین موضوعات در کشور شده است که هر سال در برهه های زمانی مشخصی تکرار می شوند؛ چه زلزله و حوادثی که قابل پیش بینی و پیشگیری نیستند و چه سیل و آب گرفتگی و اشکالات زیرساختی که قابل پیش بینی و پیشگیری هستند؛ فرقی ندارد و در همه این موارد هر ساله با خسارت های مالی و جانی عمده ای مواجه هستیم. امسال هم اگرچه با پاییز خشک و کم بارشی روبه رو هستیم و در نیمه آن هنوز نگرانی از کمبود منابع آبی سدها ادامه دارد، اما هم زمان با بارش ها در چند استان، با موضوع وقوع سیل، آب گرفتگی و آسیب به شهروندان مواجه شده ایم.

حسین عرفانی، قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، روز گذشته از امدادرسانی به ۱۵۶ نفر در جریان وقوع سیل و آب گرفتگی در پنج استان کشور خبر داد و گفت : با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران و احتمال آب گرفتگی و جاری شدن سیلاب در استان های ایلام، اصفهان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان، سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز امدادگران را در این استان ها به حالت آماده باش درآورده است. او گفته است ظرف امروز و فردا (یکشنبه) حداقل ۱۳ منطقه در این استان ها با پیامدهای ناشی از سیل و آب گرفتگی مواجه خواهند بود.

عرفانی همچنین گزارشی از ماموریت های سازمان امداد و نجات در سه روز پایانی هفته گذشته در کشور را تشریح کرد و گفت: در ۷۲ ساعت گذشته، در مجموع ۳۲۲ ماموریت از سوی امدادگران سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر انجام شده که در جریان آن به ۴۹۲ نفر امدادرسانی شده است. قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: همچنین ۲۴۴ نفر نیز نجات یافته و ۱۴۸ نفر نیز به مراکز درمانی منتقل شدند. ۱۴۸ نفر نیز خدمات درمانی را به شکل سرپایی دریافت کردند.

همچنین سرهنگ احمد شیرانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا، با اشاره به بارش برف و باران در جاده های شش استان کشور به رانندگان توصیه کرد حین رانندگی در شرایط بارندگی حتما توجه بیشتری به مسیر مقابل خود داشته باشند، سرعت مطمئنه و فاصله طولی را رعایت کنند و قبل از شروع سفر از سلامت سیستم گرمایش خودرو و برف پاک کن ها اطمینان حاصل کنند.

از آنجایی که در زمان وقوع سیل یکی از مهم ترین موارد ایجاد خطر قرار داشتن در مسیر سیلاب ها ست، مهدی ولی پور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز با اشاره به هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی نسبت به بارش شدید باران، برف و رگبار در برخی مناطق کشور، گفت: با توجه به این هشدار از مردم درخواست می کنیم از اتراق و نشستن در حاشیه رودخانه ها و نیز صعود به ارتفاعات پرهیز کنند. همچنین لازم است رانندگان به ویژه رانندگانی که قصد عبور از گردنه های برف گیر را دارند، از سفر غیرضروری در این ایام خودداری کرده و در صورت الزام سفر حتما غذا و سوخت کافی و زنجیرچرخ به همراه داشته باشند. رعایت دستورالعمل های ایمنی برای پیشگیری از وقوع حوادث فصل سرما نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

بر اساس این گزارش، با توجه به موارد پیشگیری انجام شده در استان های مورد تهدید سیل، تاکنون خسارت های گسترده را شاهد نبوده ایم و مواردی از گرفتارشدن در سیل با ورود نیروهای امدادی در دو روز گذشته رسیدگی شده اند. از جمله مجید بیگلریان، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان ایلام، اعلام کرده است به دنبال سیل در «بدره» چند باب منزل مسکونی و تجاری دچار آب گرفتگی شده، ۳۰۰ راس دام تلف و چند دستگاه خودرو نیز دچار خسارت شدند. بیگلریان گفت: پاکسازی منازل و واحدهای تجاری با همکاری جمعیت هلال احمر شهرستان دره شهر انجام شده و دو خانواده گرفتار شده در پی بارندگی و طغیان رودخانه در منطقه دربند شهرستان بدره توسط نجاتگران هلال احمر نجات پیدا کرده اند.

مقابله با خطرات منتظر اطلس خطر

پس از سیلی که ابتدای امسال در استان های مختلف و از جمله در استان تهران و برخی شهرستان های اطراف آن رخ داد، بسیاری از مسئولان یک بار دیگر موضوع آمادگی در مقابل سیل و بسترهای طبیعی ای را که در این سال ها رها شده اند و در معرض خطر هستند، مورد ارزیابی و تجدید نظر قرار دادند. برای سیل امامزاده داوود و برخی روستاها در کن و فیروزکوه که خسارت جانی و مالی بسیاری را در پی داشت، یک عامل بدون تردید مطرح است و آن هم تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها و گسترش ساخت وساز در حریم رودخانه و روددره هاست. پس از وقوع این حوادث، ابوطالب قزل سفلو، سرپرست دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان منابع طبیعی کشور، تاکید کرد که سیل امسال به دلیل ساخت وساز و تصرف بستر رودخانه ها و آبراهه ها و بی توجهی به هشدارها بوده و در نتیجه آن خسارات جانی و مالی زیادی به بار آمده است.

این مسئول در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون فکری برای جلوگیری از ساخت و ساز های غیرمجاز در حریم رودخانه ها نشده است؟ گفت: هماهنگی و مدیریت جامع اعمال نمی شود و دستگاه ها پراکنده کار می کنند.

نکته شایان توجه درباره مقابله با حوادثی همچون سیل که از قبل قابل پیش بینی و کنترل است، این است که در این مورد هم مسئولان و متولیان اجرائی به دنبال ایجاد و اضافه کردن یک ساختار به جای ایجاد هماهنگی بین دستگاه های متولی و مسئول فعلی هستند. از یک سو وزیر کشور به دنبال تهیه «اطلس خطر» کشور است و از سوی دیگر مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از نیاز به تاسیس وزارتخانه ای برای رسیدگی به حوادث و بلایا صحبت می کند.

مسئله درخورتوجه درباره خسارت های متعدد جانی و مالی وقوع سیلاب ها، این است که این حوادث در همان استان ها و نقاط پر حادثه هر سال تکرار می شوند و نه تنها شاهد اصلاح شرایط زیربنایی و ایجاد زیرساخت و شبکه های جمع آوری آب های سطحی و… نیستیم، بلکه مسئولان اجرائی به جای درس آموزی، اقدام به پیگیری و اقدام پس از وقوع حادثه می کنند و پس از رفع موقتی موضوع و خسارت ها، پرونده آن سیلاب تا حادثه ای جدید دوباره کنار گذاشته می شود. به عبارتی پرونده سیلاب هر سال با فصل باران بیرون می آید و با پایان آن دوباره کنار می رود؛ در حالی که کابوس وقوع سیل همچنان برای مردم و ساکنان شهرهای مختلف باقی مانده است. محمدعلی محسنی بندپی، نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی، چندی قبل با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی، دوباره این موضوع را مطرح کرد که چرا باید بارش باران که رحمت الهی است، به تهدیدی جدی برای مردم تبدیل شده و آرامش را از مردم بگیرد؟ او در تذکری شفاهی بیان کرد: بارش باران که نعمت و رحمت برای کشور است، به ترس و تهدیدی برای مردم تبدیل شده و سیل های مکرر و خرابی های ناشی از آن آرامش را از مردم گرفته است و راهکاری هم برای آن وجود ندارد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : صدای هم وطن