جهانبخش سنجابی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق، ادعای دولت درباره افزایش صادرات ایران به عراق در ۵ماه ابتدای سال را رد کرد و تصاعدی شدن حجم تجارت خارجی را ناشی از افزایش قیمت ها دانست. او گفت: در ۵ ماه نخست سال جاری صادرات ایران اگرچه از نظر ارزش کالای صادراتی ۲۱ درصد […]

جهانبخش سنجابی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق، ادعای دولت درباره افزایش صادرات ایران به عراق در ۵ماه ابتدای سال را رد کرد و تصاعدی شدن حجم تجارت خارجی را ناشی از افزایش قیمت ها دانست. او گفت: در ۵ ماه نخست سال جاری صادرات ایران اگرچه از نظر ارزش کالای صادراتی ۲۱ درصد رشد داشته است اما از نظر وزنی منفی ۳٫۵ درصد کاهش را نشان می دهد. دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق با تایید خبر کاهش صادرات ایران به عراق در ۵ ماه نخست سال جاری گفت: این فرضیه که ایران در ۵ ماه نخست سال جاری با افزایش حجم تجارت مواجه شده درست نیست و با شک باید به آن نگریست. وی تصاعدی شدن حجم تجارت خارجی را ناشی از افزایش قیمت ها دانست و افزود: در ۵ ماه نخست سال جاری ۴۴ میلیون و ۷۵ هزار تن کالا صادر کردیم که از محل صادرات آن ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار درآمد ارزی به دست آوردیم. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته رقم صادرات ۴۵ میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالا بود. این آمار نشان می دهد که بیش از ۱ میلیون ۶۰۰ هزار تن افت در تناژ کالای صادراتی داشتیم.

تاثیر حذف ترجیحی در حوزه عراق

وی با اشاره به تاثیر حذف ترجیحی در حوزه عراق، خاطرنشان کرد: عراقی ها کف بازار ایران را می شناسند و از آنجایی که بیش از ۵۰ درصد تجارت ایران با عراق به صورت پیله وری است تولیدکنندگان برند اختصاصی صادراتی برای عراق تهیه و تدارک نکردند و همان برند را با بسته بندی عربی برای عراق تولید و صادر می کنند. زمانی که خریدار عراقی به آنها مراجعه می کند قیمت ها تابعی از قیمت داخلی است، آنها از طریق شبکه های پخش مویرگی و بنکداری های عمده نیاز را خریداری و از طریق پیله ورها به عراق منتقل می کنند. متاسفانه کالاهای ایرانی بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از قیمت پایه جهانی بالاتر رفت و اولین واکنش خریداران بعد از تحول قیمتی مقاومت و نخریدن بود. دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق ادامه داد: در کوتاه مدت حذف این ارز در روند صادرات به عراق تاثیر منفی گذاشته و میزان تقاضا برای خرید کالای ایرانی کاهش پیدا کرده است به خصوص در حوزه لبنیات و کربوهیدرات های مبتنی بر آرد مانند ماکارونی. همچنین گزارش های دال بر کاهش مصرف این محصولات در بازار داخلی نیز ارایه شده است.  او با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی در میان مدت و درازمدت بر توسعه روابط تجاری تاثیر خواهد گذاشت، افزود: اگر روزی نظام تک نرخی ارز را در کشور بپذیریم و تفاوت بازار نیمایی و آزاد از بین برود می توان به پیامدهای حذف این ارز از اقتصاد خوشبین بود اما فاصله ارز نیمایی و آزاد فاصله مخدوش کننده ای در واقعی سازی حجم تجارت این دو کشور ایجاد کرده است.

رشد ارزش کالاهای صادراتی و افت وزنی کالاها

این فعال اقتصادی ادامه داد: در ۵ ماه نخست سال صادرات ما حدود ۱۷ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار بود و این آمار به معنای این است که اگرچه از نظر ارزش کالای صادراتی ۲۱ درصد رشد داشتیم اما از نظر وزنی، منفی ۳٫۵ درصد کاهش داشتیم و این اختلاف در اثر گران شدن قیمت های جهانی است و کالای صادراتی ما هم از این مستثنی نبودند. سنجابی با بیان اینکه افت صادرات با تیترهای افزایش آن در دولت فعلی در تضاد است، خاطرنشان کرد: عراق دومین شریک تجاری ایران محسوب می شود که از عدد ۴۴ میلیون و ۷۵ هزار تن حدود حجم صادرات ۳۱ میلیون و۳۸۴ هزار تن را به ۵ کشور چین، عراق، امارات، ترکیه و هند صادر می کند و معنای سخن من این است که در سهم عراق از حجم صادرات ۱۹٫۶۴درصد وزنی و ۱۴٫۱۵ ارزشی است. در سال گذشته صادرات به عراق ۲۶٫۶۱ درصد از نظر وزنی و ۱۸٫۶۷ درصد از ارزش کل صادراتی ما بوده، بنابراین در وزن و ارزش با کاهش صادرات مواجه شدیم. دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق با مقایسه آمار صادراتی به عراق در ۵ ماه نخست ۲ سال اخیر، تصریح کرد: در ۵ ماه نخست ۸ میلیون ۶۶۵ میلیون کالا به عراق صادر کردیم که در ۵ ماه مشابه سال گذشته ۱۲ میلیون و ۱۵۲ میلیون تن بوده است. در ارزش کالای صادراتی ۲ میلیارد و ۹۶۱ میلیون دلار کالا صادر کردیم که سال گذشته ۳ میلیارد ۲۲۰ میلیون دلار بود یعنی ۸ درصد از نظر ارزش و حدود ۲۸ درصد از نظر تناژ افت صادرات داشتیم. سنجابی ۴ ماه نخست هر سال را ماه های ممنوعیت صادراتی کالا به عراق معرفی کرد و افزود: با حذف ارز ترجیحی فرصت صادرات کالاهایی که مشمول ممنوعیت صادراتی بودند به حداقل رسید و اگر وضعیت تورم در ترکیه سیر صعودی خود را دنبال کند در نیمه دوم سال به دلیل کاهش ارزش لیر مزیت رقابتی برای ترک ها که کالا را با قیمت پایین تر به عراقی ها عرضه می کردند و ما بخشی از مزیت رقابتی قیمتی را که از دست دادیم باز خواهیم یافت و بخشی از عوامل مخدوش کننده بازار صادراتی از بین خواهد رفت و ضعف عملکردی در ۵ ماه را جبران خواهیم کرد.

سرنوشت پول های بلوکه شده در عراق

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که آیا خبری دال بر بازگشت پول های بلوکه شده در عراق مطرح شده است، گفت: طرح جزییات این موضوع به نفع کشور نیست ولی من در مجموع با عبارت پول های بلوکه شده در عراق موافق نیستم به این دلیل که واقعیت میدانی این پول ها با سایر کشورها از جمله کره جنوبی متفاوت است، این پول ها ناظر به منابع دولتی یا شرکت هایی است که به نام خود یا بانک مرکزی در بانک های عراقی حساب باز کردند و بعد از اعمال تحریم ها سیستم بانکی عراق این تحریم ها را اعمال کرد. وی ادامه داد: در دولت پیشین و دولت فعلی ۲ اتفاق مهم برای دور زدن تحریم ها رقم خورد؛ نخست اینکه عراقی ها طی مذاکراتی که با ایرانیان داشتند توانستند از امریکاییان معافیت خرید گاز از ایران را بگیرند و دوم اینکه پول انرژی خریداری شده باید به ایران بازگردانده شود. از این رو مقرر شد بخش خصوصی و دولتی بتواند مواد غذایی، دارو، نهاده های دامی و ماشین آلاتی که با تولید عجین هستند را تهیه کنند همچنین ذخایر پولی ایران در این کشور حفظ شوند. در مجموع صادرات در بخش برق و گاز روزانه انجام می شود و امکان بهره برداری از منابع وجود دارد.