در هفته ای که گذشت، روند شاخص ها از همه نظر منفی بود، شاخص هم وزن بورس و شاخص کل فرابورس ۳٫۵درصد افت کردند و سه روز ابتدایی هفته بازار ها به شدت منفی بودند، ولی دو روز آخر وضعیت بهبود یافت. طی هفته گذشته نزدیک به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی […]

 

در هفته ای که گذشت، روند شاخص ها از همه نظر منفی بود، شاخص هم وزن بورس و شاخص کل فرابورس ۳٫۵درصد افت کردند و سه روز ابتدایی هفته بازار ها به شدت منفی بودند، ولی دو روز آخر وضعیت بهبود یافت. طی هفته گذشته نزدیک به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد، این عدد برای یک ماه منتهی به ۵ مرداد، ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود. از شهریور ۱۳۹۹ جمع خروج پول حقیقی از بازار به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که ناامنی و عدم اطمینان را نشان می دهد. در روز گذشته نیز درحالی که روند حرکت شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روز شنبه ۸ مرداد ماه صعودی بود اما در ادامه معاملات این روند نزولی شد و بورس مجددا قرمزپوش شد. شاخص کل بورس در این روز با ۲۷۹۵ واحد کاهش، تا رقم یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد افت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با کاهشی ۲۲۴۹ واحدی، در رقم ۳۸۷ هزار و ۲۱۸ واحد ایستاد. در این بازار ۲۹۳ هزار معامله به ارزش ۲۵ هزار و ۷۰۵ میلیارد ریال انجام شد. تمام اینها در حالی است که به تازگی عکسی از وزیر امور اقتصادی و دارایی منتشر شده که او را در حالی که چکمه به پا دارد، نشان می دهد که به بازدید میدانی از خرابی های سیل ویرانگر امامزاده داوود می پردازد. درباره حضور وزیر اقتصاد که حداقل او با چکمه در صحنه حاضر شد، بسیاری پرسیده اند در بحران رخ داده سیل اخیر، حضور وزیر اقتصاد که در لبه تیز استیضاح مجلس هم قرار دارد، چه تعریفی می تواند داشته باشد و حضور خاندوزی قرار است کدام مشکل واماندگان در گل و لای را حل کند؟ ضمن اینکه برخی کاربران فضای مجازی نیز این موضوع را مطرح کرده اند که چرا وزیر اقتصاد به جای سیل زدگان، وقت خود را صرف سر و سامان دادن سیل ویرانگری نمی کند که به تخریب بورس انجامیده است؟

۴ عاملی که بورس را ریزشی کرد

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه درباره تحولات بازار سرمایه به «اعتماد» گفت: یکی از عواملی که باعث این ریزش ها در روزهای گذشته شده است قیمت گذاری دستوری است که باعث زیان شرکت ها شده و در صنایع مختلف از جمله در صنعت خودرو و لاستیک و صنایع غذایی نیز قابل مشاهده است و بنگاه های مختلف را با زیان مواجه کرده است. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افزایش بدون اعلام قبلی نرخ بهره بانکی افزود: این موضوع نیز یکی دیگر از آسیب هایی بود که به میزان نقدینگی بازار سرمایه وارد شد و همچنین دو عامل فرعی دیگر یعنی کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی و اختلاف شدید نرخ ارز نیما و نرخ ارز آزاد از جمله مواردی بودند که بازار سرمایه را تحت فشار شدید قرار داد.

الزام بر کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری از سوی دولت

دارابی در ادامه خاطرنشان کرد: بهترین اقدامی که امروز می توان برای بازار سرمایه انجام داد این است که دولت در وهله نخست قیمت گذاری دستوری را کنار بگذارد. این در حالی است که همچنان لاتاری صنایع خودرویی برقرار است و زیان این صنعت نزدیک به ۴ میلیارد دلار رسیده است و موضوع دیگر نرخ بهره بانکی است که هر چند دولت پیش از ارایه لایحه بودجه این تعهد را به فعالین اقتصادی داده بود که نرخ بهره بانکی از کانال ۲۰درصد پیشی نگیرد اما نرخ بهره امروز نزدیک به ۲۲درصد رسیده است. دارابی تصریح کرد: آنچه مسلم است در نظام بانکی رقابت بر سر گرفتن سپرده بسیار بالاست و نظام بانکی نیز دچار کمبود شدید منابع مالی شده است و با این اوصاف امیدواریم دولت بر سر قول خود برای کاهش نرخ بهره بانکی باقی بماند. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به خلف وعده دولت در زمینه کاهش نرخ بهره بانکی تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که در حال حاضر یک تصمیم منسجم برای کاهش نرخ بهره بانکی وجود ندارد و در کنار آن هر چند دولت وعده داد برای بهبود شرایط اقتصادی ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می کند اما این بار ارز نیمایی به همان اندازه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای اقتصاد کشور آسیب زا شده است.

آیا سیاست گذاری های اقتصادی در جهت بهبود شرایط بازار سرمایه حرکت کرده است؟

مهیار بقایی، کارشناس بازار سرمایه نیز در مورد ریزش های اخیر بورس به «اعتماد» گفت: امروز این انتظار می رود تا سهامدار حقیقی وارد بورس شود اما این سوال مطرح می شود که آیا او اصلا امیدی برای ورود به این بازار دارد و آیا سیاست گذاری های اقتصادی در جهت بهبود شرایط بازار سرمایه است؟ این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در یک خبر گفته می شود قرار است تعدادی از خودروها در بورس کالا عرضه شوند اما پس از آن در خبر دیگری گفته می شود قیمت گذاری خودرو به شکل دیگری صورت خواهد گرفت و نرخ گذاری در بورس کالا نخواهد آمد.یک نمونه دیگر اینکه از بهمن ماه سال گذشته بحث واگذاری سهام خودرویی ها مطرح شده که هنوز هم این قضیه بلاتکلیف مانده است و باعث خروج منابع مالی از بورس شده است.

مدیران بورسی به فکر نجات شرکت های تامین اجتماعی باشند

این فعال حوزه بورس تصریح کرد: در بخش بازنشستگی و تامین اجتماعی هم بسیاری از شرکت های بورسی که به ظاهر زیان ده هستند اما پتانسیل بالایی دارند که باید احیا شوند و لازم است مدیران لایقی که در خارج از کشور حضور دارند برای این منظور دور هم جمع شوند تا این شرکت ها را از این وضعیت نجات دهند. این فعال حوزه بورس با بیان اینکه چشم انداز سیاسی کشور (برجام) کاملا مبهم و نامشخص است گفت: در صورتی که فرد سرمایه گذاری خواستار سرمایه گذار ی در کشور باشد با این چشم انداز مه آلود از سرمایه گذاری در ایران منصرف خواهد شد و نکته بعدی اینکه باید دید کدام بازار در ایران سوددهی دارد؟ به عنوان نمونه در لاتاری خودرو که گفته می شود سوددهی صددرصدی هم دارد اما شاهد آنیم که این بازار امروز نوعی بخت آزمایی شده که تنها بازار دلال پروری خودرو را تقویت می کند.

بورس امروز نسبت به بازارهای دیگر ارزندگ  بالایی ندارد

بقایی تصریح کرد: از سوی دیگر بازار مسکن به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و رشد قیمت مواد اولیه و مصالح ساختمانی باز هم افزایش پیدا کرد و بر اساس گزارش های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران ملک هم به همین دلیل افزایش قیمت داشته است و سرمایه گذار خرد در بازار سرمایه نیز ناخودآگاه از سهامداری در بازار سرمایه ناامید می شود. بقایی گفت: در مجموع بورس ما هر چند امروز ارزندگی بالایی ندارد اما برای سرمایه گذاری یک سال و بالاتر هنوز هم مفید است. او با بیان اینکه با وضعیت اقتصادی کنونی مردم نمی توانند به فکر سرمایه گذاری های بلندمدت باشند، ادامه داد: بسیاری از افراد درگیر معیشت روزانه خود شده اند و تصمیمات اقتصادی هم به گونه ای پیش نرفته تا میزان درآمد مردم رشد کند و سرانه درآمدی کشور به شدت کم شده است. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی تنها پیشنهادی که می توان داشت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری سهامی و درآمد ثابت است. بقایی افزود: موضوعی که مغفول مانده این است که دولت به صورت جدی به بخش خصوصی بها نداده است و درآمدزایی از فرصت ها نادیده گرفته می شود این در حالی است که بزرگ ترین رویدادی که این روزها می توان از آن درآمد کسب کرد جام جهانی قطر است اما باید دید مسوولان برای این رویداد چه برنامه ریزی کرده اند و در این رویداد می بینیم که قطر از کشورهای مختلف درخواست همکاری داشته و ترکیه با وجود مسافت زیاد اعلام همکاری کرده است که امیدواریم کیش هم از این فرصت استفاده کند.

  • نویسنده : ندا جعفری
  • منبع خبر : اعتماد