چند روز بعد از سیل مرگ بار رودبال استهبان، سازمان هواشناسی کشور در دو سطح هشدارهایی را درخصوص وقوع سیل در جنوب ایران منتشر کرده است. اگر مردم در بستر رود استهبان از احتمال وقوع سیل خبری نداشتند، امروز باید بدانند که اگر ساکن جنوب ایران هستند، از اسکان و توقف در مسیر رودها خودداری […]

چند روز بعد از سیل مرگ بار رودبال استهبان، سازمان هواشناسی کشور در دو سطح هشدارهایی را درخصوص وقوع سیل در جنوب ایران منتشر کرده است. اگر مردم در بستر رود استهبان از احتمال وقوع سیل خبری نداشتند، امروز باید بدانند که اگر ساکن جنوب ایران هستند، از اسکان و توقف در مسیر رودها خودداری کنند؛ چراکه احتمال گرفتاری در دل سیل وجود دارد. بارش های گسترده در شرق ایران افغانستان را درگیر سیل کرده و سیلاب افغانستان هم به سیستان و بلوچستان رسید. همچنین موج بارشی از جنوب ایران استان های زیادی را از بوشهر تا سیستان و بلوچستان درگیر خواهد کرد. این موج بارشی در روز گذشته کشور یمن را درگیر سیل گسترده ای کرده است. سازمان هواشناسی در دو سطح قرمز و نارنجی اعلام خطر کرده و حتی نیروهای امدادی در استان های مرکزی ایران چون یزد هم به حال آماده باش درآمدند؛ امیدواریم هشدارها این بار به گوش همه برسد و در پایان هفته خبر ناگواری از مرگ در سیلاب جنوب ایران روی خروجی هیچ خبرگزاری ای نرود.

هشدار قرمز سیل

سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز رنگ از تشدید فعالیت رگبارهای موسمی و رگبار و رعدوبرق شدید توام با وزش باد شدید و رخداد سیلاب از بعداز ظهر دوشنبه تا بعداز ظهر پنجشنبه (سوم تا ششم مردادماه) خبر داد. این وضعیت جوی دوشنبه در سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، سه شنبه در سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان، چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و نیمه جنوبی فارس و پنجشنبه در کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس مورد انتظار است. بر اثر این مخاطره وقوع سیلاب، طغیان رودخانه ها، آب گرفتگی گسترده، آب گرفتگی منازل در مناطق مستعد، اختلال در ناوگان حمل ونقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدودشدن جاده و خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان و تیرهای برق پیش بینی می شود. سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب ها آماده باش همه دستگاه های امدادی و اجرائی مانند فرمانداری ها، شهرداری ها، راهداری، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و… برای مقابله با خسارت احتمالی، تخلیه نواحی حادثه خیز مانند بستر رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی کانال ها و آبراه ها، بازگشایی دهانه پل ها و پاک سازی آبروهای منازل، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه مسیل ها و جمع آوری وسایل و تجهیزات از اطراف رودخانه ها، اجتناب از سفر به مناطق حادثه خیز، عدم جابه جایی عشایر کوچ رو و جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها را توصیه می کند. هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار است که در آن پیش بینی می شود که یک پدیده جوی خسارت های وسیعی به دنبال داشته باشد. ازاین رو سازمان هواشناسی با صدور هشدار قرمز به دستگاه های مختلف اعلام می کند که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده های جوی انجام دهند.

۲۳ کشته در سیل افغانستان

تا لحظات تنظیم این خبر ۲۳ نفر در افغانستان بر اثر جاری شدن سیل جان باخته اند. این سیل بعدازظهر روز دوشنبه به ایران هم رسید و سیستان و بلوچستان را هم درگیر کرد. مولوی محمدنسیم حقانی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته است که سیلاب ها خسارت فراوان مالی نیز در پی داشته است. او میزان خسارت ها را مشخص نکرد اما گفت که روند کمک رسانی به آسیب دیدگان جریان دارد. به گفته او، سیلاب ها در دو روز گذشته بیشترین خسارات را در ولایت های میدان وردک، پکتیا، ننگرهار، نورستان، پکتیکا و پروان برجای گذاشته است. شاهراه جلال آباد-کابل نیز بر اثر جاری شدن سیلاب در چندین منطقه تخریب و به روی خودروها بسته شده است. شاهراه دره پنجشیر نیز بر اثر سیلاب مسدود شده است. همچنین یکی از مقامات افغانستان به آژانس خبری باختر گفته: در دو روز گذشته بر اثر وقوع سیل در ۱۰ ولایت ۲۳نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر نیز زخمی شده اند. این مقام همچنین افزود که سیل ولایت های میدان وردک، پکتیا، ننگرهار، نورستان، پکتیکا، پروان، پنجشیر و سه ولایت دیگر را دربر گرفته و خسارات مالی نیز به بار آورده است. این مقام اظهار کرد: نیروهای امدادی به مناطق درگیر سیل اعزام شده و در حال امدادرسانی هستند. به گفته این مقام محلی، با نهادهای امدادی در ولایات مذکور صحبت شده و مسئولان این نهادها نیز قول مساعدت به سیل زدگان را داده اند.

سیل در سیستان و بلوچستان

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی با اشاره به وضعیت ترافیکی و جوی محورهای مواصلاتی کشور، گفت: در جنوب استان سیستان و بلوچستان طغیان رودخانه سبب بسته شدن جاده ایرانشهر – مهرستان شده است. سرهنگ احمد شیرانی به تشریح وضعیت محورهای مواصلاتی کشور پرداخت و گفت: محور هراز تا سه شنبه چهارم مردادماه به صورت ۲۴ ساعته به علت انجام عملیات کارگاه جاده ای مسدود است و تردد از محورهای جایگزین چالوس و فیروزکوه انجام می شود. شیرانی با اشاره به طغیان رودخانه های محلی در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: در جنوب استان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر) محور ایرانشهر – مهرستان به علت طغیان رودخانه های محلی تا اطلاع بعدی مسدود است. وی درباره انسداد شریانی محورها اضافه کرد: محور ریگان-ایرانشهر تنها محوری است که به صورت شریانی مسدود است. شیرانی در گفت وگو با ایسنا با بیان محورهای مسدود فصلی کشور ادامه داد: محورهای هشتگرد – طالقان و لاسم – ارجمند نیز به صورت فصلی مسدود هستند. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی درباره وضعیت جوی محورهای مواصلاتی کشور اظهار کرد: بارش باران در برخی از محورهای استان های اردبیل، گیلان و مازندران گزارش شده و محورهای هراز، فیروزکوه و آزادراه قزوین – رشت درگیر بارش باران هستند. از طرفی محور چالوس و آزادراه تهران – شمال فاقد هرگونه مداخله جوی هستند. همچنین سیلاب سه جاده روستایی در بخش های ساردوئیه، جبالبارز و اسفندقه جیرفت را مسدود کرد.

پیداشدن پیکر آخرین قربانی سیل استهبان

معاون امداد و نجات هلال احمر فارس اعلام کرد که بخشی از جسد آخرین مفقودی سیل استهبان کشف شد. مهدی خوبیار می گوید: در پی وقوع سیل در منطقه شرق فارس متاسفانه ۲۲ نفر مفقود شدند که از این تعداد، جسد ۲۱ نفر تا قبل از این کشف شده بود. خوبیار گفت: در پی اطلاع یکی از نیروهای محلی مبنی بر کشف بخشی از پیکر دختر بچه یک ساله به عنوان آخرین مفقودی سیل در نزدیکی امامزاده شهباز روبه روی باغ زیتون در منطقه رودبال، نیروهای امدادی سریع در محل کشف بخشی از جسد حاضر شدند. معاون امداد و نجات هلال احمر فارس عنوان کرد: تیم ۱۵۰ نفره هلال احمر فارس در منطقه کار جست و جو و پایش را انجام دادند. معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر فارس ادامه داد: پیش از وقوع سیل، سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای وضعیت را نارنجی اعلام کرده بود اما مشخص نشده بود که این بارندگی شدید در کدام منطقه یا بخش به وقوع می پیوندد. خوبیار اضافه کرد: در روز حادثه پیش از وقوع این اتفاق، افراد محلی و بومی منطقه که بر اساس تجربه از وضعیت بالادست رودخانه مطلع بودند، به گردشگران هشدار داده بودند که این بارندگی ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد اما متاسفانه برخی از گردشگران به این هشدارها اهمیتی ندادند و در نهایت در سیل گرفتار شدند. وی بیان کرد: البته اطلاع رسانی ای که توسط افراد محلی صورت گرفت، کمک شایانی به پایین آمدن آمار کشته شدگان کرد؛ اگر افراد بومی و محلی این اطلاع رسانی را انجام نمی دادند، شاید با افزایش آمار جان باختگان و آسیب دیدگان روبه رو بودیم و این آمار به بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر می رسید.

هشدار مدیریت بحران به تهرانی ها

دیروز همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از صدور هشدار نارنجی در استان خبر داد و گفت: با توجه به احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها از مردم می خواهیم از توقف در حاشیه رودخانه ها بپرهیزند.

حامد یزدی مهر در جمع خبرنگاران از صدور هشدار سطح نارنجی فعالیت سامانه بارشی همرفتی و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک و نفوذ گرد و غبار در استان تهران خبر داد و اظهار کرد: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب در مسیل ها، از روز چهارشنبه ۵ مردادماه تا اواخر وقت جمعه ۷ مردادماه ۱۴۰۱ در استان تهران وجود دارد. وی در ادامه گفت: وقوع رگبار باران، رعد و برق، و احتمال بارش تگرگ در ارتفاعات شمال شرقی به ویژه نیمه شمالی و ارتفاعات و مناطق مستعد بارش پیش بینی شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران ضمن توصیه در خصوص عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و بستر مسیل ها افزود: از همه شهروندان می خواهیم ضمن اجتناب از فعالیت های کوهنوردی نسبت به ترددهای درون و برون شهری احتیاط لازم را داشته باشند.

  • نویسنده : سامان موحدی راد
  • منبع خبر : شرق