درحالی که پدیده ریزگرد منطقه خاورمیانه را بی رحمانه مورد هجوم فزاینده خود قرار داده، وزرای محیط زیست و مسئولان ۱۱ کشور منطقه جهت چاره جویی سه شنبه گذشته به دعوت ایران، در تهران گرد هم آمدند. با وجود حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این نشست و اصرار ایشان به پرهیز از تعارفات در […]

درحالی که پدیده ریزگرد منطقه خاورمیانه را بی رحمانه مورد هجوم فزاینده خود قرار داده، وزرای محیط زیست و مسئولان ۱۱ کشور منطقه جهت چاره جویی سه شنبه گذشته به دعوت ایران، در تهران گرد هم آمدند. با وجود حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این نشست و اصرار ایشان به پرهیز از تعارفات در مواجهه با ریزگردها و معضلات مشترک زیست محیطی در منطقه، اما این نشست و نتایج آن پژواک موثری در رسانه های داخلی و انعکاسی در کشورهای منطقه نداشت. پیام این بی توجهی شاید اختلاف منافع و ناامیدی مردم و رسانه ها از اجماع و دیپلماسی ناکارآمد منطقه ای در حل معضلات مشترک منطقه و ریزگردها باشد. در همین حال، سازمان های بین المللی معتقدند شدت ظهور این پدیده و دامنه تاثیر آن به سرعت رو به افزایش است. مشاهدات آنها نشانگر آن است که به زودی ابعاد بیشتری از زندگی و فعالیت های بشری تحت تاثیر این پدیده قرار خواهد گرفت و باعث مهاجرت های گسترده انسانی در منطقه می شود. محققان عامل اصلی ظهور و تشدید ریزگردها را تغییرات اقلیمی می دانند و تخمین می زنند که منطقه خاورمیانه سالانه متحمل بیش از ۱۳ میلیارد دلار خسارت های مستقیم و غیرمستقیم می شود. این پدیده از طریق صدمه بر سلامت شهروندان و زیرساخت هایی مانند خطوط برق، سایر جنبه های حیاتی و محصولات کشاورزی و صنعت حمل ونقل را بیش از پیش تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد. در مواجهه با این پدیده، برخی از کشورهای منطقه به صورت انفرادی تلاش های پراکنده ای را آغاز کرده اند؛ ایران در منطقه جنوب و به منظور کنترل کانون های تولید ریزگرد پروژه های آب و خاکی را آغاز کرده، عربستان سعودی پروژه بلندپروازانه کاشت ۱۰ میلیارد درخت را اعلام کرده، امارات عربی با کمک تکنولوژی دیجیتال یک مدل مبتنی بر وب را راه اندازی کرده که جهت پیش بینی و پیشگیری نقشه های دقیق ردیابی و تعقیب ریزگردها را ارائه دهد؛ اما نکته ای که همه صاحب نظران بر آن تاکید دارند آن است که تاثیر این اقدامات در قبال وسعت و شدت افزایش و تاثیرگذاری ریزگردها، قطره ای در دریاست، به خصوص وقتی آن را در افق زمانی بلندمدت ارزیابی کنیم. گزارش منتشرشده توسط صندوق بین المللی پول در ماه مارس نشان می دهد که از دهه ۱۹۹۰، خاورمیانه دو برابر سریع تر از میانگین جهانی گرم شده و این امر روند ظهور و تهاتر ریزگردها در منطقه را به سرعت تشدید می کند. به گفته بانک جهانی، در بسیاری از کشورهای خاورمیانه که بیش از ۸۵ درصد از منابع آب به بهره برداری کشاورزی اختصاص می یابد، شیوه های کشاورزی معمول که متکی به استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی و ماشین آلات و شیوه های مرسوم آبیاری هستند روند بیابانی شدن و ظهور ریزگردها را تسریع می کند. مدیریت ناصحیح منابع آب و خاک، حکمرانی نامناسب و تغییرات اقلیمی نیز در بلندمدت این فرایند را قطعا در منطقه و ایران تسریع می کند. از آنجا که ماهیت این پدیده «منطقه ای» و «چندوجهی» است، آموزه های جهانی و توصیه سازمان های بین المللی بهبود شرایط را در گرو دو عنصر اصلی می داند: ۱- همکاری تنگاتنگ دولت های منطقه در شناخت، تحلیل و آمادگی در مواجهه ۲- به کارگیری شیوه های مدیریت نوآورانه یکپارچه و فناوری های نوین در سطح ملی.

اما واقعیت سیاسی حاکم بر منطقه، کشمکش های سیاسی، اختلاف منافع و ناآرامی های سیاسی امنیتی خاورمیانه عملا هرگونه همکاری معنادار منطقه ای را با دشواری جدی روبه رو می کند و زمینه پاگرفتن دیپلماسی فعال برای یافتن راه حل جامع و پایدار را محدود می سازد. بدیهی است که ۱۲ کشور آسیب پذیر از ریزگردها در منطقه راهی به جز همکاری مشترک و تنگاتنگ در کاهش گازهای گلخانه ای و ایجاد سیستم های هشداردهنده و پیش بینی اولیه، سرمایه گذاری مشترک و اتخاذ سیاست های مدیریت کارآمدتر و مدیریت سرزمین و اقدامات حمایتی برای کمک به جوامع آسیب پذیر از توفان ریزگردها را ندارند.

نشست آینده تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ (مصر) و پیامد آن در نشست امارات پیرامون مباحث مرتبط با تحولات اقلیمی در منطقه خاورمیانه شاید زمینه مناسبی جهت تعامل و گفت وگوهای منطقه ای باشد، اما متاسفانه هنوز مقوله ریزگردها از دیدگاه سیاست مداران منطقه یک مقوله ثانویه تلقی می شود و متناسب با نقش مخرب و روبه رشد و منطقه ای خود مورد توجه جدی واقع نشده و هنوز اولویت و پلتفرم متناسب دیپلماتیک به منظور تعامل فعال و همکاری منطقه ای نیافته است. پیش قدمی و ابتکار ایران در برگزاری نشست اخیر در تهران گام مثبتی در شناخت و کنترل ریزگردها از طریق رایزنی منطقه ای تلقی می شود، اما به منظور حصول به نتیجه به نظر می رسد گام های جدی و گسترده تری از سوی ایران و کشورهای منطقه باید برداشته شود.

به برخی از این اقدامات می توان اشاره کرد: ۱- اصلی ترین شیوه و روش مقابله با ریزگردها در کوتاه مدت و میان مدت، پیش بینی و پیشگیری خواهد بود و این آمادگی مستلزم دسترسی به داده های معتبر و بهنگام و مجهزشدن به تحلیل های دقیق با استفاده از فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی است که زیرساخت های آن در منطقه وجود داشته و سازمان های تخصصی مربوطه بین المللی توان تامین و پشتیبانی آن را خواهند داشت.

نوشته‌های دیگری از «دکتر محمدحسین عمادی»
  • نویسنده : دکتر محمدحسین عمادی
  • منبع خبر : شرق