اگرچه از سال ها پیش، اصلاح قانون به کارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب ۱۳۷۳ مورد درخواست و تقاضای نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی بود، اما نحوه شهادت سروان رنجبر از پرسنل نیروی انتظامی استان فارس در بهمن ماه سال گذشته و انتشار فیلم آن در رسانه ها تقاضاها برای […]

اگرچه از سال ها پیش، اصلاح قانون به کارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب ۱۳۷۳ مورد درخواست و تقاضای نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی بود، اما نحوه شهادت سروان رنجبر از پرسنل نیروی انتظامی استان فارس در بهمن ماه سال گذشته و انتشار فیلم آن در رسانه ها تقاضاها برای تغییر و اصلاح قانون را به اوج خود رساند. همین امر موجب شد تا نمایندگان مجلس انقلابی لایحه اصلاح قانون به کارگیری را در دستور کار خود قرار دهند و طی روزهای اخیر، خبر تصویب لایحه دولت سابق همراه با اصلاحات عدیده ای خبرساز شده است.پرسش مهمی که در این باره وجود دارد، این است که آیا واقعا قانون ما نیازمند چنین اصلاحی برای صیانت از ماموران انتظامی است؟ و آیا اصلاحات صورت گرفته ممکن است منجر به محدودیت حق ها و آزادی های شهروندان شده و احیانا در مواردی دست نظامیان را برای آتش گشودن روی شهروندان در موارد غیرضروری باز می گذارد یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش جا دارد به فیلم لحظه شهادت سروان رنجبر برگردیم. در این فیلم دو نکته به وضوح مشخص است، یکی نقص فنی سلاح مامور و دیگری به گفته متخصصان، عدم مقابله صحیح با فرد مهاجم. شاید اگر سلاح شهید به موقع و صحیح کار می کرد یا آموزش های صحیح و لازم در خصوص نحوه مقابله با مجرمان به درستی و در حین خدمت آموزش داده می شد، هیچ گاه کار به حمله فرد شرور نرسیده و داغ شهادت ایشان بر دل هموطنان گذاشته نمی شد.بنابراین به نظر می رسد بیش و پیش از هر چیز در این موارد لازم است سلاح های به روز و سالم در اختیار ماموران قرار گیرد، به صورت دوره ای و منظم این سلاح ها از نظر سلامت فیزیکی بررسی شوند و از سوی دیگر توانایی و آمادگی جسمی ماموران سنجیده شده و آموزش شیوه های برخورد با متهمان از جمله دفاع شخصی در نیروهای مسلح از جمله نیروی انتظامی جدی تر گرفته شود.

علاوه بر این نباید فراموش کرد که اجازه حمل سلاح به ماموران و نظامیان باید همواره به صورت سنجیده و فارغ از غلبه احساسات بر فرآیند قانونگذاری باشد. از این رو نباید دامنه استفاده از سلاح را آنچنان گسترده کرد که ماموران به ویژه ماموران جوان و تازه کار بتوانند در مواقعی که خطری آنچنان شدید نیست که نیازمند استفاده از سلاح و شلیک مستقیم باشد، دست به سلاح ببرند و جان شهروندان به خطر بیفتد. اگرچه همین فرآیند هم باید شفاف و دقیق باشد تا دست ماموران در استفاده از سلاح در موارد ضروری بسته نباشد و شاهد محکومیت های غیرضروری و به دور از انصاف مامورانی که در مواقع ضروری و در مقابل اشرار دست به سلاح برده اند، نباشیم.در همین راستا باید همواره تلاش کرد اشخاص مجاز به استفاده از سلاح را محدود به نیروهای آموزش دیده و مجاز و موارد استفاده را نیز احصا کرده و جلوی افراط و تفریط در این فرآیند گرفته شود. اما در تغییرات اخیر تصویب شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شاهد برخی موارد هستیم که می تواند در آینده منجر به تحدید حق ها و آزادی شهروندان و تهدید امنیت ایشان شود. اجازه استفاده از سلاح در مواردی نظیر تجمعات اعتراضی شهروندان و افزودن نیروهای امنیتی به نیروی انتظامی در موارد مجاز به استفاده از سلاح، اصطلاحات و تعابیر موسع و کشداری هستند که ممکن است در عمل منجر به استفاده های غیرمجاز و غیرضروری شود. استفاده هایی که چه بسا در برخی تجمعات و اعتراض ها بتواند منجر به شعله ورتر شدن خشم معترضان و گسترش دامنه اعتراضات شود. از این رو به نظر می رسد ضروری است اصلاح قانون به کارگیری واقعا در محدوده ضرورت ها صورت بگیرد و آموزش کارکنان و استفاده از سلاح های سالم در اولویت قرارگیرد و نیروهای استفاده کننده از سلاح نیز جز در موارد بسیار معدود نظیر درگیری با اشرار و سارقان مسلح و زورگیر، تنها استفاده تدافعی داشته باشند.

  • نویسنده : ابراهیم امینی
  • منبع خبر : صدای هم وطن