کشور ایران که زمانی نه چندان دور، پایه گذار نخستین کنوانسیون محیط زیستی جهان برای حفاظت از تالاب های جهان بود اکنون بیش از دو دهه است از شرم آنچه بر سر تالاب های ملی و بین المللی مان آمده، عملا سر به زیر افکنده است. 

از هامون و بختگان و پریشان و شادگان و هورالعظیم بگیر تا ارومیه و گاوخونی و جازموریان، پهنه های آبی ایران یکی پس از دیگری در دو دهه اخیر به بیابان هایی چند صد هزار هکتاری تبدیل شده اند و انگشت شمار تالاب هایی هم که هنوز نفس های آخر را می کشند یا مانند تالاب انزلی به محل تخلیه فاضلاب و پسماند بدل شده، یا مانند میانکاله، در حالی که هر سال از وسعت آن کاسته می شود و پرندگانش چند سالیست به دلایل نامعلوم به صورت فله ای می میرند و جنگل هایش نیز پیوسته در آتش می سوزند، هم اکنون با دستور صریح رییس دولت سیزدهم برای اجرای طرح گردشگری و توسعه صنایع نفتی و پتروشیمی در حاشیه خزر در مواجهه با پتروشیمی، جاده سازی، لایروبی پرحاشیه و بدون مجوز سازمان محیط زیست و ساخت و ساز در جزیره آشوراده، در معرض نابودی قطعی قرار گرفته است.

اما اوضاع جنگل ها و مراتع ایران، سواحل، حیات وحش، منابع آب، خاک و هوای ایران نیز بهتر از اوضاع تالاب ها نیست! چه بسا بدتر هم باشد. با این حال و در شرایطی که انتظار می رفت بعد از گذشت بیش از نیم قرن از تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست در ایران و تلاش برای ایجاد شبکه مناطق حفاظت شده در همان نخستین سال های تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست، وضعیت طبیعت ایران از یک پایداری نسبی برخوردار باشد اما اکنون اوضاع محیط زیست ایران به گواه مشاهدات عینی و آمارهای موجود در حوزه آب و خاک و هوا، اکوسیستم ها و حیات وحش بسیار بحرانی است. اینقدر که نسل بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی ایران در معرض انقراض قرار دارد، فرسایش خاک به دلیل تخریب گسترده جنگل ها و مراتع و چرای بی رویه دام، توسعه بی ضابطه معادن و کشاورزی و تغییر کاربری اراضی شدت گرفته، بیلان آب های زیرزمینی به طور چشمگیری کاهش یافته به طوری که اکثر قریب به اتفاق دشت های ایران به عنوان مناطق ممنوعه و دشت های بحرانی معرفی شده است و فرونشست زمین نیز، دیگر نه فقط در دشت ها و مناطق روستایی که حتی به داخل شهرهایی چون تهران و اصفهان و… هم گسترش یافته است.

با این وجود و در حالی که شاید دهه ۹۰ آخرین فرصت ها برای تدوین سیاست ها و اتخاذ راهکارهای مقابله با تخریب محیط زیست کشور بود، اما این فرصت هم عملا از دست رفت و نه تنها تغییر مثبتی در سیاست ها و برنامه ها و بهبود حکمرانی سرزمین ایجاد نشد، بلکه تخریب محیط زیست کشور با اعمال سیاست هایی که منجر به تشدید ناپایداری سرزمین می شد، شدت یافت.

زنگ خطر چه زمانی به صدا درآمد؟

با پایان یافتن جنگ ۸ ساله ایران و عراق و آغاز دوران سازندگی، موج تازه ای از تخریب محیط زیست ایران در میانه دهه ۷۰ آغاز شد. رشد جمعیت در دهه ۶۰ و تخریب های به جامانده از دوران جنگ و به حاشیه رانده شدن محیط زیست در این دهه با آغاز دوره سازندگی پس جنگ و گسترش راه ها و صنایع و بنادر و اسکله ها بدون توجه به ملاحظات محیط زیستی ادامه یافت. در همین حال وقوع سیل های ویرانگر ناشی از تخریب جنگل ها و مراتع نیز به تدریج آغاز شد و با شکل گیری تشکل های محیط زیستی غیردولتی در نیمه دهه ۷۰ و افزایش میل به مشارکت در کارهای مدنی از جمله محیط زیست از سوی جوانان موجب جلب توجه بیشتر رسانه ها به محیط زیست شد. اما دو دهه اعمال سیاست های غلط بهره کشی از منابع آب به بهانه توسعه کشاورزی در کشور که منجر به وقوع پدیده خشکیدگی بسیاری از تالاب ها و دشت ها و نابودی جنگل ها و مراتع در نتیجه گسترش شهرک های مسکونی و باغ ویلاها شده بود در دهه ۸۰ نیز با توسعه صنایع آب بر در اصفهان و یزد و کرمان و گسترش معادن در این دهه ادامه یافت.  اوضاع وخیم محیط زیست ایران که از اواخر دهه ۷۰ کم کم در حال آشکار شدن بود و کمتر کی از مقامات آن را باور می کرد مرتبا هشدار داده می شد اما گاه برخی ازاین هشدارها با واکنش مسوولان کشوری مواجه می شد اینقدر که اواخر دولت هشتم و در حالی که سازمان محیط زیست نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار می داد اما جمعه ارومیه با بیان اینکه نباید به بهانه حفظ ۴ تا پرنده دردریاچه، مانع توسعه کشاورزی شد به این هشدارها واکنش نشان داد. اما یا گذشت کمتر از یک دهه از سخنان امام جمعه و خشکیدگی ارومیه در نتیجه ساخت بیش از ۴۰ سد در حوضه آبریز دریاچه برای توسعه کشاورزی، و شدت گرفتن توفان های نمکی و خطر نابودی باغات و زمین های کشاورزی، یک موضوع محیط زیستی برای نخستین بار به موضوعی اجتماعی و امنیتی و سیاسی بدل شد به طوری که برخی از معترضان به خشک شدن دریاچه به خیابان ها آمدند.

تبدیل بحران های محیط زیستی به بحران های سیاسی و اجتماعی بعد از سال ۱۳۸۹ و اعتراضات مردمی در ارومیه و تبریز در شهرهای دیگر کشورمان در خوزستان و چهارمحال و بختیاری هم ادامه یافت و معترضان به کمبود آب و وقوع گرد و غبار و طرح های انتقال آب بین حوضه ای اعتراض کردند.

اما گسترش پیامدهای نابودی محیط زیست با اینکه از سال ۱۳۹۶ منجر به اعتراضات گسترده تری در برخی شهرها شد اما باز هم منجر به اتخاذ سیاست های بازدارنده تخریب محیط زیست نشد . آغاز دوره جدیدی از طرح های توسعه ای با محوریت آب و زمین، توسعه معادن و صنایع پتروشیمی و فولاد، طرح توسعه ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان، تلاش برای استحصال آب های ژرف و آغاز موج جدیدی از طرح های انتقال آب بین حوضه ای و امنیتی کردن موضوع محیط زیست با بازداشت چند تن از فعالان محیط زیست که منجر به توقف بسیاری از طرح های حفاظتی در حوزه حیات وحش کشور شد، عملا نشان داد که قرار نیست بازنگری در سیاست های توسعه ای کشور متناسب با اقلیم و منابع موجود اتخاذ شود.

موتور تخریب طبیعت ایران سرعت گرفته است

برای اینکه دریابید طبیعت ایران با چه سرعتی در حال تخریب است، بیایید نفس خود را برای ۱۰ ثانیه در سینه حبس کنید! بله ! در همین زمان کوتاه، سه هزار و ۵۰۰ متر مربع از جنگل ها و مراتع کشورمان تخریب شد. حالا به عقربه ثانیه شمار ساعت تان نگاه کنید، وقتی یک دقیقه کامل شود، حجم تخریب جنگل ها و مراتع کشورمان به ۲۱ هزارمترمربع می رسد! درست به همین سادگی، هرروز حدود ۳۰ میلیون مترمربع (معادل ۳ هزار و ۲۰۴ هکتار) از زیستگاه های ایران به دلایل گوناگون نابود می شود. به این ترتیب تا پایان هر سال رقمی معادل یک میلیون و ۱۰۴ هزار هکتار (معادل ۱۱ میلیارد و ۴۰ میلیون مترمربع) از جنگل ها و مراتع کشور تخریب می شود.

اعلام این حجم عظیم از تخریب سرزمین، یک توهم یا بزرگ نمایی رسانه ای نیست! بلکه این مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ایران بود که ۷ سال پیش روزشمار تخریب طبیعت ایران را افشا کرد. اما مساله این است که از نیمه دهه ۹۰ عملا تخریب محیط زیست ایران با اعمال برخی سیاست های مرتبط با توسعه صنایع و معادن، افزایش سطح زیر کشت و رشد جمعیت شدت هم گرفت و چه بسا اگر داده های مربوط به تخریب محیط زیست را در ۷ سال اخیر مجددا بازنگری کنیم دریابیم در همان زمان ۱۰ ثانیه ای که شما نفس تان را در سینه حبس می کنید معادل یک دقیقه در ۷ سال گذشته، سطح جنگل ها و مراتع کشور نابود می شود.

وضعیت  بحرانی  جنگل های  زاگرس

فقط کافیست سازمان جنگل ها و مراتع کشور، آمار مساحت جنگل های سوخته و مراتع خاکستر شده زاگرس در ۷ سال گذشته را افشا کند. در همین حال بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که به گفته یکی از مسوولان وزارت جهاد کشاورزی در ۴ سال گذشته، بیش از ۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی زیر طرح های توسعه معدن رفته در حالی که متولیان معدن کشور برای بیش از نیمی از خاک کشور، یعنی بیش از ۸۰ میلیون هکتار از وسعت کشور درخواست صدور مجوز معدنکاوی کرده بودند که سازمان جنگل ها و مراتع فقط با حدود ۵ میلیون هکتار آن موافقت کرده است!  در حال حاضر از ۶ میلیون هکتار جنگل های بلوط غرب نیز قریب به یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن به دلیل خشکیدگی کامل تنها از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ از دست رفته و مابقی نیز به کشتزار بدل شده است. آتش سوزی نیز خود حکایت دیگری دارد و اگر نباشد انگار اصلا جنگل معنا ندارد! از شمال و غرب، جنگل های ایران پیوسته در آتش ناآگاهی مردم، بی تدبیری متولیان و تنگ نظری دستگاه هایی که می توانند کمک کنند و نمی کنند می سوزند و خاکستر می شوند، بی آنکه آبی بر آتش پاشیده شده یا بالگردی برای اطفای آن از جا برخیزد. تنها در همین ۶-۵ سال گذشته که حریق در جنگل های زاگرس شدت گرفته نزدیک به ۲۰ نفر از فعالان محیط زیست و مردم بومی که برای اطفای حریق رفته بودند در آتش سوختند. تنها در یک حادثه در سال ۱۳۹۷، ۴ نفر از اعضای انجمن سبز چیا مریوان در اثر وقوع حریق و انفجار مین در مناطق مرزی جان باختند، در حادثه ای دیگر سه تن از اعضای یک تشکل زیست محیطی در پاوه کرمانشاه در سال ۱۳۹۹ حریق سوختند و در حادثه دیگری در سال گذشته ۴ نفر از اعضای یک خانواده عشایر حین اطفای حریق زاگرس در استان فارس در محاصره آتش گیر افتاده و جان باختند.

وضعیت کل جنگلهای ایران چگونه است؟

اگر آمار فائو از مساحت ۱۱ میلیون هکتاری جنگل های ایران را مبنا قرار دهیم، باید بگوییم که ما ایرانیان در کمتر از نیم قرن حدود هفت میلیون هکتار از مساحت ۱۸ میلیون هکتاری جنگل هایمان را از دست داده ایم و همین عرصه باقیمانده نیز، اکنون به لحاظ کیفی بسیار آسیب دیده و تقریبا جنگل مخروبه به شمار می رود. بااین حال جای شگفتی دارد که با وجود شعارهای متعدد مسوولان دولتی در توقف بهره برداری از جنگل های شمال، با گذشت بیش از۷ سال از مطرح شدن این طرح، هنوز هم خبری از توقف کامل بهره برداری از جنگلهای شمال نیست. آیا به راستی از کشوری که روی دریایی از ذخایر عظیم نفت و گاز نشسته، رواست که گنجینه های ارزشمند ژنی اش را به بهانه های های گوناگون اعم از وقف و قاچاق چوب و تهیه زغال و توسعه صنایع و راه ها و سدها اینگونه نابود کند؟ بهره برداری از جنگل هایی که به طور خاص در شمال ایران، موزه زنده تنوع زیستی جهان محسوب می شوند چه هیچ توجیهی ندارد. اساسا چرا باید سهم دو سازمان متولی محیط زیست از بودجه های دولتی برای حفظ و حراست از ۱۴۷ میلیون هکتار از خاک کشور از گزند مخربان حتی به اندازه یک سوم بودجه یک سد کوچک هم نباشد؟

۳۰ درصد گونه های گیاهی ایران در معرض نابودی

به موازات همین حجم گسترده تخریب رویشگاه های جنگلی، اکنون نزدیک به ۳۰ درصد گونه های گیاهی کشورمان در معرض تهدید و نابودی قرار دارد. به گزارش دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان محیط زیست، از مجموع هشت هزار گونه گیاهی در کشور، دوهزارو ۴۰۵ گونه در معرض تهدید قرار دارند که بخش اعظمی از این گیاهان گونه های اندمیک و بومی این سرزمین است که اگر منقرض شوند، برای همیشه از روی زمین پاک خواهند شد. امروز دیگر کمتر منطقه بکری در این سرزمین باقیمانده به طوری که حتی کم نظیرترین پارک های ملی کشورمان هم با وجود اهرم های محکم قانونی در سال های اخیر دستخوش تخریب جدی شده است. در تازه ترین رخداد غمبار، وقتی قدیمی ترین مناطق حفاظت شده تالابی، کوهستانی و جنگلی ایران همچون گلستان و میانکاله و ارومیه و انزلی، البرز مرکزی و البرز شمالی و چهارباغ پیوسته زیر بار فشار صنایع، معادن، سدسازی، حریق جنگل و توسعه کشاورزی و دامپروری و ویلاسازی و شهرک سازی کمر خم کرده و همچنان در حال نابودی هستند دیگر چه انتظاری از مناطق حفاظت شده کویری کشورمان می توان داشت که زیستگاه گورخر و یوز پلنگ آسیایی هستند؟  اوضاع گونه های جانوری کشورمان نیز متاسفانه بهتر از گیاهان نیست و همین هفته گذشته بود که خبر انقراض یک گونه ماهی بومی ایران که زیستگاهش تالاب مهارلو شیراز بوده منتشر شد. اوضاع یوزپلنگ ایرانی و گورخر آسیایی و پلنگ و آهوی ایرانی نیز نگران کننده است، اکثریت قریب به اتفاق زیستگاه های تاریخی حیات وحش ایران حالا دیگر امنیت لازم برای حیات وحش را ندارد. بیش از دو و نیم میلیون سلاح شکاری مجاز و غیر مجاز حیات وحش ایران را نشانه گرفته است، خشکسالی و تغییر اقلیم و تخریب زیستگاه ها به دلیل گسترش معادن و توسعه کشاورزی بسیاری از گونه های جانوری را از زیستگاه های اصلی خود رانده و به حاشیه شهرها و روستاها کشانده و تعارض بین مردم و حیات وحش نیز شدت گرفته است.

اوضاع بحرانی آب ایران

در حالی که میزان منابع آب تجدیدپذیر سرانه در وضعیت پایدار باید ۱۸۵۰ مترمکعب باشد، در حال حاضر سرانه منابع تجدیدپذیر برابر ۱۳۰۰ مترمکعب است. به عبارت دیگر با سرانه مصرف خانگی فعلی در ایران، سرانه منابع آب کمتر از حالت بهینه است. از این رو انتظار می رفت با اصلاح مصرف و ارایه راهکارهای سیاستی، در یک افق بلندمدت بتوان به تعادل پایدار دست یافت. محصولات کشاورزی با مصرف زیاد آب، سیاست رایج کشور است و عملا اقدامات ترویجی برای کاهش محصولات آب بر در دست اجرا نیست.

در همین حال وجود بیش از ۸۰۰ هزار حلقه چاه در کشور که بیش از نیمی از آنها در زمره چاه های غیر مجاز هستند، منجر به فرونشست بسیاری از دشت های ایران و افت شدید سفره های آب زیرزمینی و نابودی پوشش گیاهی حتی در مناطق زاگرس شده است. تداوم این امر می تواند منجر به نابودی بسیاری از حشرات گرده افشان و دامپروری و حتی کشاورزی شود که این امر امنیت غذایی کشور را بیش از پیش در مخاطره قرار خواهد داد.

از این رو آنچه در حال حاضر نگرانی از وضعیت محیط زیست ایران را دوچندان می کند تشدید بحران های اقلیمی در مقیاس جهانی و منطقه ای و عدم سیاست گذاری درست و علمی در حوزه حکمرانی سرزمین است، به نحوی که همچنان طرح های توسعه ای کشور مبتنی بر بهره کشی بیشتر از آب و زمین است و عملا خبری از سیاست های سازگار با اقلیم و ظرفیت موجود منابع به چشم نمی خورد. شعارهای بلندپروازانه برای تامین غذای ایران و کشورهای منطقه تا ۵۰۰ میلیون نفر، طرح های خودکفایی اقلام کشاورزی و توسعه بی ضابطه صنایع آب بر و گسترش پهنه های معدن کاوی برای خام فروشی به قیمت های ارزان ایران را در محاصره بیابانی شدن و تشدید گرد و غبار و پیامدهای اجتماعی و سیاسی و امنیتی ناشی از تخریب محیط زیست قرار داده است که انتظار می رود دست کم به مناسبت روز جهانی محیط زیست، یک نفر در دولت به این مهم توجه کند!

  • نویسنده : مژگان جمشیدی