یک خبرگزاری در ترکیه اخیرا مطلبی با مضمون پاسخ علمی درخصوص سدهای ترکیه و تاثیر آن بر ایجاد آلودگی هوا، طوفان های شن و ریزگردها منتشر کرده است. در این مطلب طوفان های بسیار مخرب و مشکل زای گردوخاک در آسیای جنوب غربی و بویژه بین النهرین و زاگرس را بدون ارتباط با سدهای دجله […]

یک خبرگزاری در ترکیه اخیرا مطلبی با مضمون پاسخ علمی درخصوص سدهای ترکیه و تاثیر آن بر ایجاد آلودگی هوا، طوفان های شن و ریزگردها منتشر کرده است. در این مطلب طوفان های بسیار مخرب و مشکل زای گردوخاک در آسیای جنوب غربی و بویژه بین النهرین و زاگرس را بدون ارتباط با سدهای دجله و فرات دانسته و آن را به تغییر کاربری اراضی کشاورزی و رها شدن زمین های زراعی ارتباط داده است. البته این موضوع دارای جوانب مختلف و گسترده هواشناسی، آب شناسی و زمین شناسی و نیز حقوقی است. بنابراین این نوشته مختصر تنها فتح بابی است بر اثبات این موضوع که اتفاقا سدهای بسته شده روی فرات و سپس دجله دارای نقش اساسی و اصلی در ایجاد این بلای نحس و آزاردهنده و بسیار مضر نه تنها برای ده ها میلیون ساکن بین النهرین و زاگرس بلکه برای کل زیست بوم منطقه است.

طوفان های گردوخاک به مثابه پدیده ای نوظهور متعاقب احداث سدهای ترکیه

در ۲۰سال اخیر ساکنان صفحات غرب و جنوب غرب ایران به تدریج شاهد پدیده ای بی سابقه شدند که در رسانه ها نام ریزگرد را به خود گرفت. ورود گاه به گاه حجم عظیمی از گرد و خاک از خارج از کشور به هوای پاک منطقه به حدی است که مانع رسیدن تابش خورشید به سطح زمین گشته و تنفس را دشوار می کند. همچنین دید افقی را از حد طبیعی آن که ۱۰هزار متر و بیشتر است به کمتر از ۱۰۰ متر و حتی ۵۰ متر می رساند. این شرایط هوا را که اصلی ترین ماده حیاتی تمام جانداران است، سخت آلوده و غیرقابل استفاده کرده و می کند.

چرا این پدیده خطرناک مورد اهمال دولت های ۲۰سال اخیر قرار گرفت؟

این پدیده از همان شروع با تصاویر ماهواره ای قابل رصد بود و هواشناسان به خوبی منشا کانون های فورانی و بحرانی آن را در بستر خشک شده فرات مشاهده می کردند اما به دلیل نوسان وقوع آن در ماه های سال و نیز کم و زیاد شدن وقوع آن در دوره های مرطوب و خشک هوا، همواره دولتمردان امیدوار می شدند که مشکل خودبه خود حل شود و مردم نیز در مشغولیت روزمره معمولا فراموش می کردند که این پدیده نحس به ویژگی هوای منطقه تبدیل می شود.همچنین فناوری های روز موجود در سامانه جهانی هواشناسی و نیز اطلاعات بلندمدت ایستگاه های هواشناسی هم منشا و هم جدید بودن این پدیده را تایید می کند. نتیجه آنکه گردوخاک فورانی و بحران زا برای مردم سوریه، عراق و ایران از کانون های اطراف فرات برمی خیزد، کانون های دیگری هم وجود دارند اما بحران ساز نیستند.

شرح مختصر این بلای زیست محیطی نوظهور

وجود حد معینی از ذرات جامد به صورت معلق در هوای زمین امری عادی است و اصولا در غیاب وجود این ذرات ابری شکل نمی گیرد. تراکم این ذرات در حد طبیعی آن و برای تمام جانداران زمین قابل تحمل است (بین صفر تا ۱۰۰در شاخص بین المللی AQ) اما این متغیر اگر از عدد ۱۰۰فراتر رود به تدریج شرایط ناسالم و خطرناکی را ایجاد می کند که کیفیت تنفس و لاجرم زندگی را کاهش می دهد. در شرایط بروز این گرد و خاک ها این شاخص همواره از مرز بسیار خطرناک فراتر می رود، باید یادآور شد که در مناطقی از سیاره زمین به دلیل سازوکار کلان گردش عمومی اتمسفر و خشکی و گستردگی بیابان ها و زمین های بدون پوشش میزان ذرات معلق در جو آن نواحی به صورت سنتی از بازه طبیعی خود فراتر رفته که با نام کمربند جهانی گردوغبار (Global Dust Belt) در علوم مربوط به زمین شهرت دارد. در آسیا و آفریقا این کمربند ضمن عبور از صحرای بزرگ آفریقا وارد شبه جزیره عربستان شده و ضمن عبور از اطراف خلیج فارس در بخش هایی از آسیای میانه و چین ادامه می یابد که اغلب خالی از سکنه است. این کمربند نه از روی عراق و نه از روی غرب ایران هیچگاه عبور نکرده است. آمار بلندمدت مربوط به میزان دید افقی ایستگاه های هواشناسی منطقه که در سازمان جهانی هواشناسی WMO و سازمان جهانی هوانوردی ICAO موجود است موید نوظهور بودن این پدیده شوم در منطقه ما است. شکی وجود ندارد که این پدیده در ۲۰سال اخیر در منطقه و متعاقب سدهای ایجاد شده در ترکیه در ۲دهه پایانی قرن بیستم ایجاد شد. اینجا مجال و قرار بر اثبات جزئیات این موضوع نیست اما در اثبات کلی موضوع به ذکر عناوینی در حوصله این یادداشت اکتفا می شود.شبکه رودخانه های مهم منطقه شامل دجله و فرات و کرخه و کارون عمدتا به دلیل بارندگی های ناشی از جبهه های جوی بارشی هستند که خود ماحصل شکل خاص دشت سوریه و عراق در کنار سلسله جبال زاگرس و فلات آناتولی است. این ویژگی طبیعی بر توده هواهای جنوبی و غربی بر آمده از اقیانوس هند و دریای مدیترانه کنشی فعال داشته و منجر به منطقه جبهه زایی در شمال عراق می شود که بارندگی های ناشی از این جبهه ها حوضه های آبریز این رودخانه ها را تغذیه و تامین می کند. بنابراین زیست بوم منطقه وسیع آسیای جنوب غربی و بویژه زاگرس و بین النهرین زیست بومی یکپارچه و غیرقابل انفکاک است. این نکته ثابت می کند که به رغم نداشتن مرز مشترک بین ایران و فرات درنتیجه این یکپارچگی زیست بوم منطقه چگونه با تغییر رفتار یک عنصر مهم چون فرات رفتار سایر عناصر سامانه و از جمله تعادل هزاران ساله خاک و باد و آب و نیز اقلیم منطقه دچار تغییر می شود. باید توجه داشت که سیلاب های خیزشی فرات تا قبل از دهه ۸۰قرن گذشته میلادی هر ساله در ماه های آوریل و مه (اواسط فروردین تا اواسط خرداد) در مقیاس چند هزار مترمکعب در ثانیه بخش وسیعی از اطراف بستر خود را در سطح هزاران هزار هکتار زیر آب می برد و سبب مرطوب شدن گستره عظیمی از خاک سوریه و عراق می شد. همچنین این خیزش های بهاری هم سفره های زیرزمینی منطقه را تغذیه کرده و هم آب مورد نیاز تعداد بی شماری مرداب و تالاب و حورهای عراق و سوریه را تامین می کرد، این سازوکار توسط دجله هم کم و بیش در مقیاس کمتری نسبت به فرات صورت می گرفت.

تغییر اقلیم در زاگرس

اما تغییر در رفتار این رودخانه ها نوعی تغییر اقلیم در زاگرس را سبب شده است. زیرا عبور جریانات غربی شرق سو در طول ۲ماهه پایانی بهار از روی خاک مرطوب عراق به تشکیل ابر در لبه غربی فلات ایران و بارش های همرفتی بهاره تبدیل می شد. پس از مهار سیلاب ها با ساخت این سدها و قطع این سازوکار، عملا بادهای غربی برآمده از دشت عراق حاوی رطوبت لازم نیستند. اخیرا زمین های آبرفتی که طی هزاران سال بستر سیلاب های فرات و دجله بودند به دلیل خشک شدن و لم یزرع شدن، ساختار طبیعی خود را از دست داده و تبدیل به اقیانوسی از خاک نرم سبک دانه ای شده اند که به محض ایجاد ناپایداری جوی بر این گستره ها، حجم عظیمی از آن خاک نرم آبرفتی به هوا بلند می شود که در محل تشکیل این طوفان ها دید افقی صفر گزارش می شود، یعنی هوا تاریک می شود. این پدیده از شروع قرن بیست و یکم و با تاخیر چند ساله پس از ورشکسته شدن ساختار کشاورزی هزاران ساله بومیان منطقه تشدید شد. محدوده ای که در ادبیات دینی منطقه به بهشت عدن شهرت یافته بود عملا به جهنمی برای تشکیل گردوخاک تبدیل شده است. این مطلب را هم می توان از روی سابقه تصاویر ماهواره ای اثبات کرد و هم اطلاعات دید افقی موجود در آمار بلندمدت ایستگاه های منطقه، حتی حافظه تاریخی بیشتر ساکنین ۴۰سال به بالای منطقه هم تایید خواهند کرد که این طوفان ها تنها پس از احداث سدهای ترکیه شروع شده اند.

نقش شبه قاره ای دجله و فرات

هر کشوری مجاز است روی رودخانه های جاری در کشورخود سد ببندد اما لازمه احداث هر سدی رعایت قیود برآمده از مطالعات زیست محیطی آن سد در سرتاسر حوضه پایین دست آن تا مدخل ریزش به دریاهای آزاد است. به نظر می رسد که مطالعات زیست محیطی برای سدهای ترکیه برای برآورد کل تبعات منفی آنها در خارج از مرزهای ترکیه یا صورت نگرفته یا به آن اعتنا نشده است. رودخانه هایی مانند دجله و فرات دارای وزن و نقش شبه قاره ای هستند و روا نیست تبعات منفی تغییر رفتار آنها برای همسایگان دور و نزدیک نادیده گرفته شود. تنها راه خلاصی از این معضل شوم و مردم آزار، هماهنگی برادرانه دولت های مستقر در این زیست بوم مشترک و یکپارچه است. در واقع با قبول بازبینی تبعات منفی این سدها و اهتمام برای حل آن و از جمله تامین حقابه های سیلابی دشت های عراق و سوریه از طرف ترکیه، عراق و سوریه در فرات و ایران و ترکیه در دجله است. تبعات منفی این سدها حتی در بیرون از مرزهای ترکیه بتدریج دامن خود آن کشور را هم خواهد گرفت کمااینکه در هفته دوم خرداد ماه سیر حرکت چند فوران گرد و خاک فراتی به سمت شمال و ترکیه رفت. نکته آخر آنکه بهتر است همه کشورها به بازنگری زیست محیطی همه سدهای خود پرداخته و با رعایت قیود زیست محیطی کفران نعمت نکرده و موهبت الهی هوای پاک را پاس بدارند.

  • نویسنده : محمدطالب حیدری (کارشناس هواشناسی)