حالا هر کدامشان داغدار جانی بی جان شده هستند؛ بعضی بی صدا و بهت زده گوشه ای نظاره می کنند و بعضی خشم و غمشان را فریاد می زنند؛ آدم هایی که غمشان، کل کشور را عزادار کرده است و حالا بعد از چند روز همچنان منتظر بیرون کشیدن جنازه های دیگر از زیر آوار […]

حالا هر کدامشان داغدار جانی بی جان شده هستند؛ بعضی بی صدا و بهت زده گوشه ای نظاره می کنند و بعضی خشم و غمشان را فریاد می زنند؛ آدم هایی که غمشان، کل کشور را عزادار کرده است و حالا بعد از چند روز همچنان منتظر بیرون کشیدن جنازه های دیگر از زیر آوار این ساختمان نفرین شده اند. به باور بسیاری، ماجرای متروپل آبادان را نمی توان با دیگر حوادث پیش آمده در کشور مقایسه کرد؛ زیرا نه تنها مردم محلی، بلکه کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است. برای همین باید مطابق بسیاری از کشورهای دیگر که در زمان چنین حوادث جمعی ای، همه مردم در کنار هم عزاداری و همدردی می کنند، مردم ما هم برون ریزی های روحی و روانی خود را با سوگواری های جمعی انجام دهند.

همچنین در کنار این سوگ جمعی، دولت باید حمایت روانی خانواده های داغدار آبادان را در اولویت کار خود قرار دهد. سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز بر این باور است که باید الان برای این خانواده ها تیم روان شناسی اعزام شود. توجه کنید در این شرایط، گفت وگو نیز برای خانواده ها باعث ایجاد آرامش می شود. البته باید افراد خبره و متخصصی اعزام شوند که در این حوزه کار کرده اند و متناسب با فرهنگ مردم آبادان مداخله انجام دهند. طبق تجربه های دیگر کشورها، در شرایط حادثه، لزوم اعزام تیم های متخصص روان شناس، مددکار و روان درمانگر می تواند الگوی رفتاری حوادث داخل کشور قرار گیرد که منجر به کاهش بخش زیادی از حملات روانی افراد حادثه دیده می شود.

عزاداری باعث ایجاد آرامش می شود

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، در پاسخ به این پرسش که آیا در این شرایط بحران روانی مردم آبادان، لزومی به اعزام تیم روان شناس متخصص به منطقه وجود دارد؟ می گوید: خدماتی که باید در این شرایط به مردم آبادان داده شود، به خروج آنها از این شرایط کمک می کند تا همین منجر به کاهش پیامدهای روانی و اجتماعی بحران شود. حال بخشی از افراد خود در این اتفاق عزیز از دست داده اند یا دچار مصدونیت شده اند یا دارایی از دست داده اند، بخش دیگر، مردم جامعه هستند که فقط مردم آبادان نیستند. شما در نظر بگیرید همین تاخیر در اعلام عزای عمومی، ناهماهنگی در مدیریت بحران و شفاف نبودن و تناقض اخبار درباره مالک ساختمان چقدر در روحیه مردم تاثیر خواهد گذاشت. در کنار این می دانیم بحران ها عوارض روانی و اجتماعی بسیاری بر جای خواهند گذاشت؛ برای همین باید هم زمان با هر بحرانی، خدمات حوزه سلامت روان هم ارائه شود؛ اما این خدمات مناسب با شرایط و روحیات افراد متفاوت خواهد بود. در مددکاری برای این افراد باید در گام اول پرونده تشکیل شود و دقیق مورد بررسی قرار گیرند تا بر اساس شرایط، مداخلات روانی انجام شود. این مددکار اضافه می کند: حتما باید الان برای این خانواده ها تیم روان شناسی اعزام شود. توجه کنید در این شرایط گفت وگو نیز برای خانواده ها باعث ایجاد آرامش می شود. البته باید افراد خبره و متخصصی اعزام شوند که در این حوزه کار کرده اند و متناسب با فرهنگ مردم آبادان مداخله انجام دهند؛ چون این موضوع بسیار مهم است. الان این نیروهای متخصص را برخی سازمان ها دارند، ولی نظام مند و هدفمند نیست. حتی یادم هست با هلال احمر تفاهم نامه ای امضا کردیم تا برای هر استان ۳۰ تا ۵۰ نفر آموزش مددکاری در شرایط بحران ببینند که امیدواریم هلال احمر پای کار بیاید و چنین اتفاقی بیفتد. همچنین در مقایسه با عملکرد دیگر کشورها در شرایط بحران، بهترین جا ژاپن است که می توان از آن الگوسازی کرد؛ تیم قوی با نظم بسیار بالا، ضمن اینکه مردمش هم در این مسیر قوی شده اند. موسوی چلک درباره تاثیر برون ریزی افراد در این شرایط ادامه می دهد: معمولا طی کردن شرایط سوگ، آرامش بخش است. البته اتفاقاتی از قبیل اطلاع رسانی نادرست و عدم مدیریت بحران و… مردم کشور را بیشتر آزرده خاطر کرد؛ از این جهت که مردم اهمیتی ندارند.

جامعه دچار تروما شده است

امیرحسین جلالی ندوشن، روان پزشک اجتماعی و روان درمانگر تحلیلی، درباره شرایط روحی مردم آبادان می گوید: قاعدتا مداخله حوزه سلامت روان در شرایط بحران می تواند از همان روزهای اول آغاز شود. البته به این معنا نیست که حتما از دارو و درمان های پیچیده استفاده شود. در داستان آبادان، باید در نظر بگیریم واکنش ها در سطح ملی بوده است. توجه کنید همه جای دنیا از این دست اتفاق ها می افتد که ورزشگاه یا ساختمانی ریزش کند؛ ولی باید دید چرا این موضوع در کشور ما به یک مسئله ملی تبدیل شده است؟ بنابراین در این شرایط مدیریت روانی افراد جامعه قابل اهمیت است.

الان یک ساختمان باعث سوگواری حدود ۵۰ خانواده یا بیشتر شده و دادن سرویس روانی و اجتماعی به آنها خیلی دشوار نیست؛ یعنی مثل زلزله نیست که یک شهر ویران شده باشد. بااین حال، این ماجرا به دلایلی باعث جراحت ملی شده و فقط لزوم به اعزام تیم به منطقه نیست. همین الان در برابر عزاداری خودجوش مردم، عزاداری رسمی برگزار می شود که همه نشان می دهد یک دید درست از وضعیت روانی جامعه وجود ندارد که به جای اینکه آرامش تولید کند، شرایط را بدتر می کند. همه جای دنیا وقتی چنین حوادثی اتفاق می افتد، به مردم اجازه می دهند کنار هم جمع شوند، با هم عزاداری، همدلی و همدردی کنند. هر چه مردم خشم و ناراحتی خود را ابراز کنند، کمتر برای دولت تهدید خواهند بود.

این روان پزشک اجتماعی اضافه می کند: به نظر من، ما درگیر یک ترومای اجتماعی شده ایم. درست است که حادثه در شهر، محل و ساختمانی خاص اتفاق افتاده، اما با توجه به مقطع خاص و در ساختار اجتماعی-سیاسی خاص، جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.

تصور کنید پدرم با اطمینان اینکه اتفاقی نمی افتد، به من آدرسی بدهد و من در چاه بیفتم، همین تروما برای من ایجاد می شود؛ حال استانداردی بر کالا یا ساختمان زده اند که بعد منجر به فوت این تعداد آدم شده، همین کاملا منجر به ایجاد یک ترومای اجتماعی شده است.

سوگ جمعی، درمان کننده  است

علی نیکجو، روان پزشک و عضو انجمن روان پزشکان ایران، در همین مورد می گوید: یکی از دردآورترین رنج هایی که بشر می تواند تحمل کند، مسائلی است که به طور ناگهانی اتفاق می افتد؛ مسائلی که فرد سهمی در آن ندارد و از اراده او خارج است مثل زلزله، سیل، تصادف و چیزهایی شبیه به این. وقتی یک عمل ظالمانه هم در آن قرار می گیرد که فرد دستش به جایی بند نیست، درد روحی چندبرابر می شود که ما به آن سوگ پیچیده می گوییم. حال عزیزانی که در حادثه متروپل اعضای خانواده و آشنایان خود را از دست داده اند، به شدت در معرض همین سوگ پیچیده هستند که سوگواری جمعی می تواند درمانی برای این درد بی پایان باشد، اما التیام بخش نخواهد بود و الان لازم است تیم های تخصصی که در بحران های سوگ فجایع کار کرده اند، به محل بروند و با این خانواده ها در ارتباط قرار گیرند. الان درد خانواده ها باید فهم شود. از طرف جامعه که فهم شد، از طرف دولت هم باید فهم شود تا متوجه عمق درد و غم آنها بشوند که چه بلایی به سرشان آمده است. هر چه سریع تر باید خدمات حوزه سلامت به این خانواده ها داده شود تا آواربرداری ذهنی آنها نیز انجام شود.

  • نویسنده : نسترن فرخه