مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی گفت: خرید توافقی در بحث محصولات کشاورزی جایگزین خرید تضمینی می شود. صدرا اکبرخانی با بیان اینکه اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران حدود ۴میلیون و ۶۰۰ هزار عضو دارد، گفت: این شبکه بزرگ می تواند نقش مهمی در اشتغال پایدار ایجاد کند و وظایف […]

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی گفت: خرید توافقی در بحث محصولات کشاورزی جایگزین خرید تضمینی می شود.

صدرا اکبرخانی با بیان اینکه اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران حدود ۴میلیون و ۶۰۰ هزار عضو دارد، گفت: این شبکه بزرگ می تواند نقش مهمی در اشتغال پایدار ایجاد کند و وظایف بسیاری نیز بر عهده دارد.

وی با اشاره به جایگزینی خریدهای توافقی از طریق شبکه های روستایی به جای خرید تضمینی دولت گفت: اتحادیه های مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی کشور در سال ۱۴۰۰، ۱۲ هزار تن سیب صنعتی خریداری کرد و سپس این سیب ها به صنایع تبدیلی برای تبدیل به پوره سیب و کنسانتره منتقل شدند. البته بخشی از آنها نیز صادر شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی اضافه کرد: به میزان هزار تن سیب درختی و ۴۵۰ تن کیوی از باغ های استان مازندران خریداری کردیم. ۲۱ تن خرمای استعمران نیز خریداری شد که بخشی از آن در بازار داخلی فروخته و بخشی نیز تحویل صنایع تبدیلی شد.

اکبرخانی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی که ۲۵ درصد سهم اقتصاد باید در اختیار تعاونی ها باشد، تصریح کرد: در سال جاری ۸ تن زعفران را از تابلوی بورس خریداری کردیم که این میزان در سال ۱۴۰۰، ۵۱ تن بود.

اکبرخانی در ادامه گفت: اتحادیه ۱۲ هزار تن گوجه فرنگی کشاورزان بوشهر را با قیمت ۲۷۰۰ تومان خریداری کرد. ۵۰۰۰ تن رب فله دشت مغان، ۶۵۰ تن برنج ارقام پرمحصول و ۱۲۰ تن برنج ارقام طارم نیز خریداری شد.

وی با بیان اینکه از شهریورماه سال ۱۴۰۰ تا به امروز حدود ۱۲۰ هزار تن از انواع محصولات کشاورزی را به صورت توافقی خریداری کردیم، گفت: بخشی از این محصولات را در بازار داخلی فروخته ایم و بخشی نیز صادر شده است.

وی همچنین از افتتاح سردخانه ۵۰۰۰ تنی نیز خبر داد و گفت : در منطقه کهریزک تهران انبار ۵۰۰۰ تنی اتحادیه را تبدیل به سردخانه کرده ایم که این سردخانه بزودی افتتاح می شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی عنوان کرد: سال گذشته اتحادیه به عنوان مباشر تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرد که پیش بینی می شود این رقم امسال به ۲،۵ میلیون تن برسد.

اکبرخانی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه باید به سمت تولید محصولات کم آب بر برویم، گفت: کشاورز باید به این نتیجه برسد که کشت هندوانه و برخی صیفی جات و صادرات آن به نوعی صادرات آب است. در حال حاضر بحران کشور ما صادرات آب است. باید به سمت تولیدات محصولاتی برویم که آب کمتری مصرف می کنند.

وی همچنین توضیحاتی درباره هوشمندسازی توزیع داد و گفت: از مبادی تولید، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را شناسایی و با آنها وارد مذاکره شده ایم تا بتوانیم با حذف دلالان و واسطه های غیر ضروری محصولات را به دست مصرف کنندگان برسانیم.

این مقام مسئول درباره اینکه طرح خرید توافقی برای گندم از چه زمانی اجرا می شود، گفت: با توجه به شرایط جهان و کشور و حساسیتی که در قبال گندم وجود دارد بعید می دانم در یک تا دو سال آینده این اتفاق بیفتد، زیرا جهان با بحران مواد غذایی روبه رو است و تمام کشور ها تلاش می کنند که ذخایر خود را تقویت کنند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی در پایان با بیان اینکه توزیع هوشمند و حذف دلالی و واسطه گری در بخش کشاورزی باید انجام شود گفت: اتحادیه ها ظرفیت توزیع مناسب و عرضه مستقیم کالا از تولید به مصرف را دارند.

  • نویسنده : صدای هم وطن