مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: ۵۰هزار تن شکر سفید از شروع عملیات برداشت نیشکر از ۲۷مهرماه تاکنون تولید و آماده عرضه به بازارهای داخلی است. عبدعلی ناصری  با اشاره به اینکه تولید روزانه شکر سفید در این شرکت ۲ هزار و ۵۰۰ تن است افزود:برای فروش و عرضه محصول با قیمت مصوب […]

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: ۵۰هزار تن شکر سفید از شروع عملیات برداشت نیشکر از ۲۷مهرماه تاکنون تولید و آماده عرضه به بازارهای داخلی است.

عبدعلی ناصری  با اشاره به اینکه تولید روزانه شکر سفید در این شرکت ۲ هزار و ۵۰۰ تن است افزود:برای فروش و عرضه محصول با قیمت مصوب هرکیلوگرم ۱۲۰هزار ریال در بازارهای داخلی هیچ مشکلی وجود ندارد و هرآنچه تقاضای خرید شکر از مجاری قانونی و نظارتی باشد پاسخ داده خواهد شد.

وی گفت:تولید شکر خام در همه واحدهای هفت گانه شرکت توسعه نیشکر انجام ولی فرایند تصفیه شکر و تبدیل آن به شکر سفید تنها در چهار واحد حکیم فارابی ، امیرکبیر، دعبل خزاعی و دهخدا انجام می‌شود.
ناصری با اشاره به برنامه تولید شکر در واحدهای هفتگانه نیشکری وابسته به شرکت توسعه نیشکرو صنایع جانبی و کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که مدیریت آن مهرماه گذشته به این شرکت واگذار شد افزود: در مجموع پایان فصل برداشت نیشکر در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۶۳۰هزار تن شکر سفید در واحدهای هفت گانه و همچنین کشت و صنعت نیشکر هفت تپه تولید خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه افزود:تولید شکر سفید در واحدهای نیشکری خوزستان به خوبی پیش می‌رود و به گونه ای که بخشی از شکر تولیدی در انبارهای شرکت نگهداری می‌شود.

عملیات برداشت نیشکر ازسطح ۶۶هزار هکتار از اراضی نیشکری طرح های هفت گانه تابع این شرکت ۲۷مهرماه ۱۴۰۰ شروع شده و تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد.

در مجموع با برداشت ۵.۵میلیون تن نیشکر حدود ۶۰۰هزار تن شکر تولید خواهد شد که با اضافه شدن نیشکر تولید هفت تپه به میزان ۳۰۰هزار تن ، این رقم به ۶۳۰هزار تن خواهد رسید.

برنامه امسال این شرکت تصفیه ۲۰۰هزار شکر خام وارداتی در چهار واحد حکیم فارابی ، دهخدا، امیرکبیر و دعبل خزاعی است.

عملیات اجرایی واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان درسطح ۸۴هزار هکتار در جنوب و شمال اهواز از دهه ۷۰ شروع شد و از ابتدای دهه ۸۰ یکی پس از دیگری به بهره برداری رسیدند.

واحدهای هفتگانه نیشکری سلمان فارسی، حکیم فارابی، امام خمینی، دهخدا، امیرکبیر، میرزاکوچک خان و دعبل خزاعی به تنهایی حدود ۴۰درصد شکر کشور را تولید می‌کنند.

واحد کشت و صنعت نیشکری کارون در شمال خوزستان در محدوده شهرستان شوشتر از دیگر واحدهای مستقل تولید شکر در خوزستان است.
براساس برنامه چشم انداز ۱۴۰۴،  حدود ۷۰درصد تولید شکر مورد نیاز کشور در خوزستان از تولید ۲ محصول راهبردی نیشکر و چغندرقند تامین خواهد شد.

نیاز فعلی کشور به شکر سالانه ۲.۲میلیون تن است.

 

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : صدای هم وطن