زیرپاگذاشتن قانون از هیچ کس به ویژه مدیران عالی دستگاه ها قابل پذیرش نیست، اما گاهی برخی بانک ها خودشان قانون را دور می زنند!

رئیس قوه قضائیه به «کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانک ها» برای ارائه راهکارهای افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته، مهلتی دو هفته ای داد. حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: این کمیته از سال ۹۳ تا کنون تشکیل شده است. عنوان شده که ۱۶۳ جلسه هم برگزار کرده که در این جلسات به ۱۲ پرونده رسیدگی کرده است. رسیدگی به این تعداد پرونده نشان می دهد که این کمیته در اهداف خیلی موفق نبوده و تعداد بالایی از موضوعات که در کشور مسئله ایجاد کرده، مورد بررسی قرار نگرفته است. سوال می کنم آیا از سال ۹۳ تاکنون به مجموعه ای از آسیب ها رسیده اید که بشود دستورالعمل در مورد حل این چالش ها تهیه کرد؟

او از اعضای کمیته این پرسش را مطرح کرد که آیا در فرایند وصول مطالبات بانکی ملاحظه حمایت از تولید و تولیدکنندگان هم صورت گرفته است؟ رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه حمایت از تولید داخلی بر همه دستگاه ها لازم است، افزود: حمایت از تولید یکی از وظایف اصلی بانک هاست و در این زمینه باید به صورت عملی فعالیت داشت. او با بیان اینکه فساد سرایت می کند، عنوان کرد: مبارزه همه جانبه نگر با فساد جزء دستورکارهای اصلی قوه قضائیه است که بانک ها هم باید در این زمینه ایفای نقش مهمی داشته باشند. فساد چه در بانک، چه در قوه قضائیه، چه در دستگاه نظارتی و نهاد ضابطین باشد باید مبارزه جدی شود تا سرایت نکند. محسنی اژه ای ادامه داد: کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات بانک ها در وصول معوقات بانکی باید حقوق همه طرفین را متناسب با حقی که دارند رعایت کند، حتی حقوق مشتری را؛ اما کسی نباید به نام تولید سوء استفاده کند. کسی که به نام تولید تسهیلات می گیرد ولی آن را صرف سرمایه گذاری در حوزه ارز، سکه، زمین و مسکن می کند، مرتکب دو تخلف شده؛ هم در هزینه کرد تسهیلات تخلف کرده و هم در بازار اخلال ایجاد کرده که ضررش بیشتر از تاخیر در تسویه حساب با بانک است. رئیس دستگاه قضا گفت: بانک ها باید علاوه بر اعتبارسنجی و اخذ وثایق لازم بر روند هزینه کرد تسهیلات هم نظارت کنند و مطالبات را به موقع وصول کنند تا مشتری سوء استفاده نکند. همه باید ملتزم به قانون باشند؛ اگر قانونی اشکال دارد، باید اصلاح شود؛ اما زیرپاگذاشتن قانون از هیچ کس به ویژه مدیران عالی دستگاه ها قابل پذیرش نیست، اما گاهی برخی بانک ها خودشان قانون را دور می زنند!

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : منبع: ایلنا