وعده داده اند که در این روزها همه ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد قیمت هر کیلو ذرت در بازار به ۸۰۰۰ تومان هم خواهد رسید.

تاخیر در تامین، بارگیری و ارسال نهاده های دامی دولتی این روزها بلای جان مرغداران شده است و آن طور که برخی فعالان این صنعت می گویند ذرت و سویای موردنیاز تولیدکنندگان در سامانه بازارگاه حدود دو ماه است که به درستی تامین نمی شود و نهاده ها نیز با تاخیر یک ماه تا ۴۰ روز به دست مرغداران می رسد، تامین نهاده های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت طیور و دامپروری همواره چالش بزرگی برای دولت ها بوده است و به نظر می رسد که در دولت جدید هم ادامه دار شده است؛ به طوری که اخیرا کمبود ذرت در سامانه بازارگاه و تاخیر در ارسال نهاده های خریداری شده صدای تولیدکنندگان را درآورده است و آن طور که فعالان صنعت طیور می گویند تولیدکنندگان مجبورند نهاده های دامی مورد نیاز خود را چندین برابر قیمت از بازار آزاد خریداری کنند.

همین مساله باعث افزایش قیمت تخم مرغ در بازار شده است به گونه ای که قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در خرده فروشی های تهران به ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان رسیده است. براساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی به وزن دو کیلوگرم متفاوت و در بازه قیمتی ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود.گفتنی است حدود دو هفته پیش قیمت این کالای پرمصرف ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان و بیش از یک ماه پیش نیز قیمت آن در بازار حدود ۴۵ هزار تومان بود. به عبارتی می توان گفت قیمت تخم مرغ از اواخر شهریور تاکنون ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.افزایش قیمتی که فعالان صنعت طیور علت آن را افزایش هزینه های تولید از جمله نهاده های دامی، واکسن، دارو، کارتن و شانه، آب، برق و گاز، دستمزد کارگر، کرایه حمل و نقل و همچنین کاهش جوجه ریزی، تاخیر در تامین و ارسال نهاده ها و حذف ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم گذار از ابتدای سال به دلیل دستوری بودن قیمت ها و ضرر و زیان تولیدکنندگان می دانند.

کاهش تقاضای خرید مرغ و تخم مرغ در پی افزایش قیمت ها

در این راستا کاظم حاجی محمدی، رییس اتحادیه مرغ، تخم مرغ و ماهی کرج از کاهش تقاضای خرید مرغ و تخم مرغ در پی افزایش قیمت ها خبر داده و گفته است بی ثباتی و افزایش قیمت ها و کمبود مرغ باعث نارضایتی و تغییر شغل برخی واحدهای این صنف شده و بسیاری از واحدها در این شرایط بی ثباتی قیمت ها متضرر شده اند.او با اشاره به اینکه حدود ۲۸۰ واحد صنفی در این زمینه در کرج فعالیت می کنند، گفت: بزرگ ترین مشکل ما عدم صدور فاکتور توسط عاملان فروش است که باعث زیان واحدهاست.حاجی محمدی افزود: به دلیل این موضوع اتحادیه نمی تواند قیمت خرید را به درستی محاسبه کند و از طرفی واحدها در زمان مراجعه بازرسان نمی توانند قیمت خرید را به درستی ثابت کنند، بنابراین نمی توان تخلفات را اثبات کرد.

رییس اتحادیه مرغ، تخم مرغ و ماهی کرج اضافه کرد: موضوع عدم صدور فاکتور از سوی عاملان فروش باعث جریمه شدن واحدها از سوی بازرسان و متضرر شدن آنهاست.حاجی محمدی خاطرنشان کرد: البته درباره صدور فاکتور چندین بار نامه نگاری انجام شد ولی نتیجه ای نداشت؛ لازم است جهاد کشاورزی نظارت بیشتری بر تولیدکنندگان و عاملان پخش مرغ و تخم مرغ داشته باشد. به این صورت ما نیز می توانیم نظارت بهتری به واحدهای صنفی داشته باشیم.

قیمت ذرت در بازار آزاد ۵۰۰۰ و سویا ۹۰۰۰ تومان شد

در این خصوص چندی پیش پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی با اشاره به تاخیر در ارسال و بارگیری نهاده های دامی به ایسنا گفت که برخی از مرغداران هنوز بعد از ۴۰ روز نهاده های خریداری شده خود را دریافت نکرده اند و حدود یک ماهی می شود که ذرت و سویا در سامانه بازارگاه شارژ نشده است.او همچنین اضافه کرد که قیمت ذرت در بازار آزاد حدود ۵۰۰۰ تومان و سویا نیز ۹۰۰۰ تومان شده است.

در این خصوص حبیب اسدالله نژاد، نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی نیز ضمن انتقاد از تاخیر در شارژ نهاده های دامی و ارسال آنها گفت که وقتی نهاده دیر به دست مرغدار برسد مرغدار مجبور است دوره پرورش خود را با نهاده های بازار آزاد طی کند و همین امر هزینه های تولید را بالا می برد.فعالان دیگر صنعت طیور نیز در این خصوص نظراتی مطرح کردند. حمید کاشانی، رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن نیز به وضعیت تامین نهاده های بخش مرغ تخم گذار اشاره کرد و گفت که در این بخش حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی شود و تنها ۴۰درصد ذرت مورد نیاز تولیدکنندگان با قیمت مصوب تامین شده و مرغداران مجبورند ۶۰درصد مابقی را ۳ تا ۴ برابر گران تر از بازار آزاد خریداری کنند.

مرغداران بیش از دو ماه است ذرت دولتی دریافت نکرده اند

همچنین ناصر نبی پور، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران در این خصوص گفته است: می گویند نهاده های خریداری شده از سامانه بازارگاه ۷ تا ۱۰ روزه به دست تولیدکننده می رسد اما گاهی اوقات این مدت زمان یک تا دو ماه هم می شود. از طرفی از مرداد ماه ذرتی در سامانه قرار نگرفته که به تولیدکننده تحویل داده شود. حدود ۶۰ روز است که مرغداران ذرت دولتی دریافت نکرده اند و مجبورند از بازار آزاد کیلویی ۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰ تومان خریداری کنند.او ادامه داد: هفته گذشته قیمت ذرت در بازار کیلویی۵۱۰۰ تومان بود که در یک هفته قیمت آن افزایش یافت.این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه ۴۰درصد ذرت شهریور ماه تامین شده ولی هنوز به دست مرغداران نرسیده است، گفت: وعده داده اند که در این روزها همه ذرت مورد نیاز واحدهای تولیدی تامین شود. اگر این اتفاق نیفتد قیمت هر کیلو ذرت در بازار به ۸۰۰۰ تومان هم خواهد رسید.