ماجرای افزایش ناگهانی قیمت بلیت های شرکت های هواپیمایی در شرایط پرترافیک خبری به نسبت تکراری است و در حوادث و روزهای مختلف رخ داده است؛ چه ریشه این ترافیک زلزله در یک استان باشد و چه سفر زیارتی. تازه ترین خبر به موضوع دوم مربوط است و بلیت های آژانس های هوایی برای سفر به شهرهای زیارتی عراق روزبه روز گران تر می شوند و نکته خبرساز هم ترفندهای مختلف برای رسیدن به این افزایش قیمت است؛ اما در سمت دیگر شرکت های مسافربری هوایی و ایرلاین ها معتقدند قیمت های مصوب استاندارد نیست یا اینکه روند عملکرد خود را قانونی می دانند. ماجرا تازه اما دقیقا چه هست و ریشه این مشکلات به چه برمی گردد؟

ماجرای افزایش ناگهانی قیمت بلیت های شرکت های هواپیمایی در شرایط پرترافیک خبری به نسبت تکراری است و در حوادث و روزهای مختلف رخ داده است؛ چه ریشه این ترافیک زلزله در یک استان باشد و چه سفر زیارتی. تازه ترین خبر به موضوع دوم مربوط است و بلیت های آژانس های هوایی برای سفر به شهرهای زیارتی عراق روزبه روز گران تر می شوند و نکته خبرساز هم ترفندهای مختلف برای رسیدن به این افزایش قیمت است؛ اما در سمت دیگر شرکت های مسافربری هوایی و ایرلاین ها معتقدند قیمت های مصوب استاندارد نیست یا اینکه روند عملکرد خود را قانونی می دانند. ماجرا تازه اما دقیقا چه هست و ریشه این مشکلات به چه برمی گردد؟

بلیت های اربعین چارتری پرید؟

درحالی که هفته پیش رو مراسم اربعین است و این مراسم امسال هم به دلیل ویروس کرونا با محدودیت هایی همراه است و شاید به همین دلیل تقاضا به سمت سفر هوایی بیشتر شده است. در این فاصله کمتر از یک هفته ای عرضه بلیت به نرخ مصوب توسط ایرلاین ها انجام نمی شود و زائران سرگردان میان آژانس های مسافری به دنبال خرید بلیت هستند. براساس اعلام سازمان های هواپیمایی کشوری و حج و زیارت با توافق با شرکت های هواپیمایی، قرار بود بازه زمانی پروازهای اربعین از ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر و زمان فروش بلیت پروازهای اربعین از ۲۶ شهریور باشد و نرخ فروش نیز برای پروازهای رفت و برگشت از تهران به نجف پنج و یک طرفه ۳.۲ میلیون تومان تعیین شده است. بااین حال دو روز از آغاز این بازه زمانی گذشته و خبری از فروش بلیت پروازهای اربعین نه در آژانس های هواپیمایی، نه در وب سایت های رسمی ایرلاین ها و نه در وب سایت های فروش بلیت هواپیما نیست. براساس گزارش مهر، حتی سه شرکت هواپیمایی که برای روزهای جاری اقدام به فروش یک طرفه تهران – نجف با نرخ ۳.۲ میلیون تومان کرده بودند، درحال حاضر از فروش بلیت خودداری می کنند. تنها چند ایرلاین خارجی فروش بلیت پروازهای اربعین با قیمت های ۹ تا ۲۰ میلیون تومانی دارند که خرید آنها از استطاعت بسیاری از زائران اربعین خارج است. شنیده شده مقامات عراقی گفته اند برای هر پرواز مازاد بر ۱۲۰ پرواز در هفته (موافقت نامه ای که قبلا بین دو کشور ایران و عراق به امضا رسیده) باید مبلغی به عنوان عوارض پرداخت شود که مسئولان سازمان هواپیمایی کشورمان در حال رایزنی از طریق وزارت امور خارجه برای حل مسئله هستند. احتمال دارد که همین مسئله موضوع فروش بلیت های پنج میلیون تومانی را دچار وقفه کرده باشد. دراین باره البته سیاوش امیرمکری، سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری هم درباره مسئله فروش بلیت های پنج میلیونی گفته: در یکی، دو روز گذشته گزارش هایی به ما رسیده است که بعضی از مراکز فروش بلیت هواپیما صرفا بلیت یک طرفه برای سفر به عراق عرضه کرده اند که این خلاف توافق حاصل شده و مقررات است. سازمان هواپیمایی کشوری در حال حاضر پیگیر رفع این مشکل است که بلیت دوطرفه به متقاضیان ارائه شود و خرید بلیت یک طرفه اختیاری باشد. این اظهارنظر سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری تا حدودی می تواند به معنی پذیرش بی مسئولیتی ایرلاین ها و تلاش آنها برای افزایش درآمد از محل پروازهای اربعین از سوی دستگاه سیاست گذار در صنعت هوانوردی باشد. اگرچه یکی از مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری هم به مهر گفته فروش بلیت پنج میلیون تومانی در دفاتر مرکزی دو ایرلاین آغاز شده است و فروش یکی از ایرلاین ها هم تا ساعاتی دیگر آغاز می شود اما بررسی ها نشان می دهد که همچنان و تا لحظه تنظیم این گزارش خبری از این بلیت ها نیست. دراین باره البته برخی خبرگزاری ها به نقل از منابع بدون نام نوشتند که همه سهمیه ما به صورت چارتری به فروش رفته و درحال حاضر به دنبال دریافت مجوز برای برقراری پرواز فوق العاده هستیم و در صورت صدور مجوز، باز هم بلیت عرضه خواهیم کرد.
ایرلاین ها چه الزام قانونی ای داشتند؟

شرایط کنونی این پرسش را مطرح می کند که شرکت های هواپیمایی دقیقا چه الزام قانونی ای داشتند و آیا دراین باره محدودیت هایی رسما به آنها اعلام شده بود؟ دراین باره پیش تر معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که همه شرکت های هواپیمایی موظف به عرضه بلیت دوطرفه پروازهای اربعین هستند اما درعین حال بسترهای لازم برای بازگشت زمینی آنها فراهم شده است، نعمت الله ترکی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه، دیروز و در حاشیه اولین نشست ستاد اربعین وزارت راه و شهرسازی که با دستور رستم قاسمی برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از موضوعات مورد بررسی قیمت بلیت پرواز اربعین بود. در جلسه مصوب شد که قیمت رفت و برگشت هر زائر از تهران و چهار فرودگاه کشور به نجف پنج میلیون تومان و از شهرهای مشهد و شهرستان های شرقی کشور شش میلیون تومان باشد. این نرخ تصویب شده ستاد اربعین وزارت راه وشهرسازی است و به همه ایرلاین های و مراکز عرضه فروش بلیت اعلام رسمی شده است. او ادامه داد: براساس توافقات انجام شده، زائران حتما باید پیش از خرید بلیت از طریق سامانه سماح ثبت نام کرده و ویزا نیز دریافت کرده باشند، همچنین تزریق دوز دوم واکسن، همراه داشتن کارت واکسن و جواب منفی تست PCR با اعتبار ۷۲ساعته برای خرید بلیت الزامی است. زائران پس از انجام این موارد می توانند برای خرید بلیت مراجعه کنند. در ستاد اربعین نیز تاکید شد که مراکز عرضه و فروش بلیت هواپیما تنها به کسانی بلیت عرضه کنند که این مراحل را طی کرده باشند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به الزام شرکت های هواپیمایی به عرضه بلیت دوطرفه گفت: امکان تهیه بلیت رفت و برگشت برای زائران در نظر گرفته شده است. برخی نگرانی ها وجود داشت که مراکز عرضه بلیت فقط بلیت یک طرفه برای زائران صادر کنند. در این نشست تاکید شد که تمام شرکت ها و مراکز فروش بلیت هواپیما ملزم هستند به درخواست زائر بلیت رفت وبرگشت صادر کنند، مگر آنکه خود زائر درخواست خرید بلیت یک طرفه داشته باشد. او افزود: مشکلات مربوط به سفر هوایی حل شده است و سازمان هواپیمایی کشوری نیز تمام توان خود را به کار گرفته است که این اعزام به طریق خوبی انجام شود. براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، ترکی در ادامه با اشاره به اینکه ظرفیتی برای بازگشت زائران از مرز زمینی ایجاد شده است، گفت: برای بازگشت زائران تنها مرز مهران در نظر گرفته شده است و تمام زائران تنها می توانند از این مرز به کشور بازگردند. سازمان راهداری برای پشتیبانی از بازگشت زمینی زائران اعلام آمادگی کرده و در جلسه ستاد مصوب شد برای همه زائرانی که از این مرز باز می گردند وسیله ایاب و ذهاب در نظر گرفته شده و نسبت به تجهیز مرز و تهیه وسایل مورد نیاز اقدام شود. او ادامه داد: قیمت بلیت برگشت زمینی براساس نرخ مصوبی است که سازمان راهداری اعلام خواهد کرد و فکر می کنم تفاوت چندانی با دو سال پیش نداشته باشد. امکانات بازگشت زمینی زائران از همین امروز آماده است و ایجاد موکب های پذیرایی در مرز نیز پیش بینی شده است. معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر راه و شهرسازی در انتها گفت: سعی می کنیم جلسه این ستاد دست کم دو روز در میان برگزار شود و این روند تا پایان مراسم اربعین ادامه خواهد داشت. در این جلسات پیگیر مشکلاتی که اعلام می شود و ایجاد هماهنگی میان دستگاه های مرتبط هستیم و امیدواریم خدمات مرتبط به حوزه وزارت راه و شهرسازی در سفر اربعین به بهترین شیوه ارائه شود.

با این توضیحات حالا باید منتظر فرصت کوتاه باقی مانده ماند و دید در نهایت سرنوشت بلیت های این مسیر پرترافیک در این یک هفته چه می شود و آیا راهی برای کنترل شرایط در چنین مواقعی طراحی می شود یا همچنان در هر مسیر شلوغی این شرایط نابسامان رخ خواهد داد؟

  • منبع خبر : شرق