استاندار خوزستان در گفت و گوی تلویزیونی با مردم آبادان و خرمشهر، اولویت های برنامه های خود به عنوان استاندار ویژه در این استان را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، صادق خلیلیان گفت: فساد ستیزی و جلوگیری از رانت خواری از برنامه های اصلی دولت سیزدهم است که باید طبعا در استان خوزستان هم دنبال شود. وی اظهار داشت: با گذشت ۳۳ سال از پایان جنگ تحمیلی، هنوز آثار جنگ در شهرهای آبادان و خرمشهر نمایان است.وی افزود: پول هایی که در پنج سال اول بعد از پایان جنگ برای این دو شهر اختصاص داده شده بعضا صرف شهرهای دیگر شده یا به نحو شایسته از آن برای آبادانی این دو شهر استفاده نشده است. استاندار خوزستان با بیان اینکه مدیران غیر بومی در آبادان و خرمشهر جا به جا می شوند، گفت: مدیرانی که به مسائل و مشکلات مردم توجهی نمی کنند، عزل می شوند. خلیلیان بیان داشت: مدیر اگر بومی باشد قطعا به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کند و افراد غیر بومی هم اگر تخصص ویژه ای دارند، قابل پذیرش هستند. وی افزود: برخی از مدیران شرکت ها که دفتر مرکزی در تهران دارند و از یک ماه سه هفته آن در تهران بوده و فقط یک هفته در شهرستان مستقر هستند جا به جا می شوند. وی گفت: مدیران برجسته ای در استان داریم که می توانند کشور را اداره کنند و باید از ظرفیت آنها استفاده کرد. خلیلیان انتقال و واریز مالیات شرکت های بزرگ خوزستان به دفاتر مرکزی را از مشکلات عمده استان بیان کرد و گفت: اکثر شرکت های بزرگ منابع مالی خود را به تهران واریز می کنند. وی اضافه کرد: اگر یک صندوق در مرکز استان ایجاد شود و منابع پراکنده به صورت متمرکز در این صندوق واریز شود می توان درآمد حاصل از آن را صرف موارد مهم استان کرد. وی ادامه داد: اگر این شرکت ها منابع مالی خود را در بانک های آبادان و خرمشهر نگه دارند قطعا یک گردش مالی در این شهرها ایجاد می شود بنا بر این بزودی شرکت هایی که منابع خود را به مرکز واریز می کنند، فعالیت های آنها متوقف می شود تا منابع خود را به شهرهای یاد شده بیاورند.
نرخ بیکاری استان ۵ درصد بالاتر از میانگین کشور است

استاندار خوزستان گفت: نرخ بیکاری استان خوزستان هم اکنون پنج درصد بالاتر از میانگین کشور است و این نرخ طبق اعلام آمار سال ۹۸ از مرکز آمار ایران است. خلیلیان با بیان اینکه ۵۰ درصد ظرفیت صنایع خوزستان تعطیل یا نیمه تعطیل است، گفت: برای کاهش نرخ بیکاری باید راهکاری عملیاتی برای راه اندازی مجدد این صنایع داشته باشیم که در این رابطه یک کمیته خاص حل مشکلات و رسیدگی به این واحدها در استان خوزستان تشکیل شده است.

  • منبع خبر : ایرنا