مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با تأکید بر اینکه دفاع مقدس هویت ملی است از برگزاری چهار هزار و ۷۰۰ برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبدالرضا حاجتی ظهر امروز شنبه در نشست خبری هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه جنگ و دفاع مقدس هویت ملی است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری از همه جزئیات جنگ مثل تعمیرکاران و حتی رخت شور خانه اهواز (در بهشت هویزه فعلی) نام برده است و نباید از ثبت این نکات در تاریخ دفاع مقدس غافل شد زیرا بزرگ‌ترین عملیات‌ها در خوزستان انجام شد و بزرگ‌مردان بسیاری در اینجا به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه برای باغ موزه خوزستان باید کار بزرگی انجام شود، ادامه داد: امسال با شعار «ما مقتدریم» برنامه‌های هفته دفاع مقدس را شروع می‌کنیم که در این راستا ۲۹ ستاد را در ۲۹ شهرستان با مسئولیت فرمانداران و دبیری فرماندهان سپاه فعال کردیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با اشاره به فعال شدن ستاد دفاع مقدس در همه دستگاه‌های اجرایی استانی تصریح کرد: استاندار خوزستان نیز در جلسات استانی پیگیر این موضوع است و تمامی برنامه‌ها را به فرمانداران ابلاغ کرد.

سردار حاجتی با اعلام این خبر که امسال چهار هزار و ۷۰۰ برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در خوزستان برگزار می‌شود، افزود: دو هزار و ۷۰۰ عنوان از این برنامه‌ها بر بستر فضای مجازی طراحی و اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس هویت خوزستان است، عنوان کرد: دشمن با قلدری تمام آمده بود که سه ساعته خرمشهر، سه روزه خوزستان و هفت روزه جمهوری اسلامی را فتح کند ولی نتوانست و ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله موفق شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس اضافه کرد: ۲۹ شهریورماه امسال دیدار با ولی‌فقیه برای بیعت با مقام معظم رهبری و با حضور فرماندهان نیروهای مسلح در اهواز انجام می‌شود.

تجلیل از یک میلیون پیشکسوت در سراسر کشور

سردار حاجتی بیان کرد: تجلیل از یک میلیون پیشکسوت در سراسر کشور به مناسبت هفته دفاع مقدس انجام می‌شود که سهم خوزستان ۲۰ هزار نفر است؛ طرح و توزیع آن در شهرهای مختلف استان انجام و ۲۵۰ نفر آنها در مرکز استان با حضور شخصیت‌های استانی و مسئولان کشوری تجلیل می‌شوند؛ خلبان‌ها، توپچی‌ها، جانبازان، مادران، همسران و فرزندان شهید، سازندگان پل بعثت، کارکنان مناطق نفت‌خیز و شرکت گاز که محل را ترک نکردند، جزو این افراد هستند و به اساتید دانشگاه، ارتش، سپاه، ناجا، شهربانی، ژاندارمری، جهاد، وزارت دفاع و هر نهادی که در خوزستان برای دفاع مقدس زحمت کشیدند، سهمیه دادیم.

وی با اشاره به تجلیل از خبرنگاران، فیلم‌برداران و عکاسان دفاع مقدس گفت: از سازندگان پل بعثت نیز تجلیل می‌شود که پنج هزار لوله ۵۶ اینچ را آماده و به خرمشهر و آبادان انتقال دادند که در شأن تحسین تمام دنیا و فرماندهان نظامی شد؛ همچنین تجلیل از ۴۱ نویسنده برتر دفاع مقدس و ۶۰ استاد دانشگاه دفاع مقدس نیز از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس خوزستان است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان رونمایی از تندیس و سر تندیس شهید سبحانی در محل این پارک، افتتاح مزار شهید علی هاشمی، برگزاری شب‌شعر، رونمایی از ۴۱ کتاب دفاع مقدس (همه نویسنده‌ها و ویراستارها خوزستانی هستند) و نام‌گذاری ۴۱ نخل در اهواز به نام ۴۱ شهید جاویدالاثر را از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس خوزستان عنوان کرد.

ثبت بیش از ۳۰۰۰ کتاب دفاع مقدس در خوزستان

سردار حاجتی خبر داد: بیش از ۳ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس را در استان خوزستان ثبت کردیم و اکنون کتاب‌های دفاع مقدس در خوزستان به‌صورت کد و شماره موجود است؛ هر مخاطب می‌تواند کتابی مورد نیازش در حوزه دفاع مقدس را در گنجینه موجود اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان جست‌وجو کند؛ همچنین برنامه‌ریزی شده تا در استودیوهای تخصصی کتاب‌های صوتی را تهیه و تدوین کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای چاپ ۴۱ عکس سنگی روی سنگ مرمر و نصب مقابل در منازل خانواده شهدا به‌عنوان آبروی محله بیان کرد: برنامه‌های هفته دفاع مقدس خوزستان با همکاری بیش از ۲۵ دستگاه انجام می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان یادآور شد: بازگشایی پارک بانوان اهواز با همکاری شهرداری اهواز و با حضور ۴۱ مادر شهید، تجلیل از ۴۱ قهرمان ملی و بین‌المللی مدال‌آور، رونمایی از پنج موشن گرافی، دو اثر تیزر دزفول و خرمشهر، اجرای گروه‌های سرود، اجرای ۷۲۰ برنامه در حوزه مرکز صداوسیمای اهواز و آبادان و برگزاری مسابقات شهرداری مفصل در حوزه محلات و مناطق از جمله برنامه‌های اجرایی برای هفته دفاع مقدس هستند.

سردار حاجتی تصریح کرد: تشییع شهید به‌صورت پیاده‌روی اربعین از دادسرای نظامی استان تا پادگان شهید محمودوند، برگزاری همایش و تجلیل از زنان (مادران، همسران و دختران شهید نام‌آور) که نقش اصلی دفاع مقدس را بر دوش داشتند، افتتاح نمایشگاه زن در رخت شور خانه، رونمایی از مقالات دانشنامه دفاع مقدس، نام‌گذاری یکی از خیابان‌های اهواز به نام زنان شهید و برگزاری شبی با خاطره در مدارس و مساجد نیز از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس خوزستان هستند.

وی بیان کرد: رونمایی از ۱۵ اثر نقاشی فاخر با همکاری حوزه هنری، نقاشی شهدای تروریستی ۳۱ شهریور روی بمب با اجرای هنرمندان نقاشی و همچنین برگزاری جشنواره رسام (فیلم کوتاه، مستند، نماهنگ و انیمیشن) که دبیرخانه بین‌المللی آن نیز به اهواز منتقل می‌شود از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس خوزستان هستند.

سالانه ۳ میلیون نفر زائر در یادمان‌های این استان داریم

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با اشاره به اینکه شهرهای سوسنگرد، هویزه، خرمشهر، آبادان، شوش، اندیمشک مستقیم درگیر جنگ بودند، اظهار کرد: جشنواره فانوس در ۲۴ حوزه هنری – فرهنگی برگزار می‌شود که یکی از آنها موسیقی و آهنگ‌سازی است چون باید دفاع مقدس را با زبان جوانان به آنها منتقل کرد.

سردار حاجتی با اشاره به اینکه بیش از ۳۱ برنامه از سوی معاونت فرهنگی شهرداری برگزار می‌شود، گفت: در حوزه مبلمان شهری هم نباید از حوزه دفاع مقدس غافل شد مثلاً ورودی اندیمشک باید توپ یا تانکی باشد که بگوییم به سرزمین بیت‌المقدس، محرم‌ها، طریق‌القدس‌ها و هر عنوان این‌چنینی خوش آمدید؛ بالاترین حضور، بالاترین یگان‌ها، بیشترین شهدا در خوزستان بود و فرماندهان بزرگ دفاع مقدس بیشتر در این استان به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه یادمان‌ها کم‌وبیش زائر داشتیم اما یک کار اساسی که رخ داده تقویت زیرساخت‌ها بود، گفت: برق‌رسانی به طلائیه انجام شد و یادمان‌های استان خوزستان در حال پارکینگ سازی هستند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با اشاره به اینکه تمام یادمان‌های این استان قابل بهره‌برداری هستند، ادامه داد: تعمیرات همه یادمان‌ها در بخش‌های زائرسراها، سرویس‌های تهویه هوا، خنک‌کننده و گرم‌کننده، سرویس‌های بهداشتی و همچنین پاک‌سازی میادین مین اطراف یگان‌ها نیز انجام شد.

سردار حاجتی با اشاره به اینکه در زمینه تهیه تاریخ شفاهی تیم‌های عملیاتی هر روز در حال فعالیت هستند و قطعاً کتابی هم به‌عنوان یک سند از این کار به چاپ می‌رسد، انتقاد کرد: یکی از یادمان‌ها که دستخوش سیل سنگین ۹۸ شده بود، هنوز بهبود نیافته و جاده آن نیز بهسازی نشده است؛ شرکت نفت به وظیفه خودش در راستای پشتیبانی از یادمان‌ها عمل نمی‌کند و وزیر نفت هم بدون اطلاع قبلی به استان سفر و بعد به تهران بر می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت راهیان نور ۱۰۰ هزار شب خواب در اردوگاه‌ها آماده شده و در اربعین و سیل کمک شایانی به مردم داشتند، تأکید کرد: نفت در خوزستان باید سهم خود را در قبال زائران یادمان‌های دفاع مقدس ادا کند چون به‌عنوان گردشگری دفاع مقدس سالانه سه میلیون نفر زائر در یادمان‌های این استان داریم.

  • منبع خبر : مهر