طرح احداث شرکت فولاد اکسین ۱۸ سال پیش و با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد و برای تولید ورق عریض در مجاورت شرکت فولاد خوزستان آغاز شد. این مهم با زیرساخت، دانش فنی، اعتبار مالی و در نهایت راه اندازی شرکت فولاد اکسین تماما از سوی فولاد خوزستان انجام شد. فولاد اکسین در سال […]

 

طرح احداث شرکت فولاد اکسین ۱۸ سال پیش و با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد و برای تولید ورق عریض در مجاورت شرکت فولاد خوزستان آغاز شد. این مهم با زیرساخت، دانش فنی، اعتبار مالی و در نهایت راه اندازی شرکت فولاد اکسین تماما از سوی فولاد خوزستان انجام شد. فولاد اکسین در سال ۱۳۸۸ با ظرفیت اسمی یک میلیون و ۵۰ هزار تن و تنها تولیدکننده ورق ‎های عریض فولادی در خاورمیانه به بهره برداری رسید. احداث خط تولید نورد ورق عریض برای تامین مواد اولیه زنجیره صنایع کشتی سازی، مخازن تحت فشار، خطوط انتقال نفت و گاز و… و قطع وابستگی واردات اسلب های مورد نیاز صنایع فوق از خارج و استراتژی صادرات محصول، از سوی شرکت فولاد خوزستان به عنوان مجری طرح تعیین شد. یکپارچه سازی زنجیره ارزش محصولات فولادی در جنوب کشور به عنوان عاملی موثر در توسعه صنعت فولاد و آثار توسعه ای و اشتغال پایدار ناشی از آن منوط به الحاق خط نورد تجهیزات ورق عریض در اختیار شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان صنعت میانی در زنجیره ارزش است.
مسیری که فولاد اکسین طی کرد

همه چیز برای یک شروع عالی و قرار گرفتن فولاد اکسین در مدار تولید محصولات نهایی که کمک شایانی به صنعت نفت می کرد، آماده بود که در تصمیمی ناگهانی و غیرکارشناسی، فولاد اکسین بدون در نظر گرفتن شرایط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد. این اتفاق در حالی رخ داد که ضمانت نامه ۲۵۰میلیون یورویی بانک صادرات مربوط به بدهی ناشی از خرید تجهیزات کارخانه از شرکت دانیلی ایتالیا به فولاد خوزستان در زمان راه اندازی خط تولید این کارخانه نادیده گرفته شد و فرزندی که به تازگی راه رفتن را آموخته بود، از مادرش جدا شد و این اقدام نسنجیده، شروعی بود برای مصیبت هایی که اگر مهر مادر نبود شاید به فرجامی نامطلوب تبدیل می شد. در صورتی که روند فعالیت پروژه ورق عریض در قالب جدید و مستقل و به نام فولاد اکسین خوزستان پس از واگذاری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا آنجا پیش رفت که در پایان سال ۱۳۹۸ فولاد اکسین خوزستان با بیش از ۱۱۳۰میلیارد تومان بدهی تناژی، بیش از ۵۰۰میلیارد تومان بدهی ریالی، بیش از ۱۵۰میلیارد تومان بدهی مالیاتی، زیان سنواتی، ۱۳۰میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول، فاقد مواد اولیه، فاقد قطعات استراتژیک مورد نیاز خط تولید، فاقد محصول قابل فروش، فاقد دستورالعمل و آیین نامه، نابسامانی در تشکیلات سازمانی، احتمال بروز بحران کارگری، عدم امکان دریافت کارت بازرگانی، عدم امکان دریافت دسته چک بانکی، عدم امکان دریافت ضمانت نامه، بدهی های بیمه ای، بی اعتباری نزد مشتریان و دیگر مشکلات مواجه شد.

این موارد تنها بخشی از مشکلاتی بودند که به رغم حمایت های زیرساختی فولاد خوزستان از بعد انفصال فولاد اکسین از این شرکت ادامه داشت. تصفیه خانه و سیستم آب و فاضلاب صنعتی، جاده های دسترسی، خدمات فنی و مهندسی، تامین اکسیژن مورد نیاز خط تولید و نیروی انسانی متخصص و باتجربه بخشی از این زیرساخت هاست که از سوی فولاد خوزستان در اختیار فولاد اکسین قرار گرفت. شرایط به قدری بحرانی شد که در سال ۱۳۹۷ وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فولاد خوزستان خواست برای جلوگیری از ورشکستگی و ایجاد بحران های امنیتی ناشی از بیکاری کارکنان مجموعه، مدیریت اکسین را برعهده بگیرد. فولاد اکسین بحران زده اواخر بهمن ۱۳۹۷ با انتصاب امین ابراهیمی (قائم مقام ارشد مدیرعامل و عضو هیات مدیره فولاد خوزستان در همان زمان) به سمت مدیرعامل فولاد اکسین انتخاب شد. تنها با نگاهی به عملکرد ۱۰۰ روزه ورود شرکت فولاد خوزستان در اداره فولاد اکسین می توان به تاثیر و اهمیت انتقال مدیریت و مالکیت این شرکت به فولاد خوزستان پی برد.

افزایش میزان تولید از ۳۰ هزار تن به ۷۴ هزار تن در ماه (۲/ ۵برابر)، افزایش ۱۰ برابری خرید قطعات استراتژیک خط تولید، تولید ورق های مخصوص محیط ترش شرکت نفت برای نخستین بار در ایران، ۹/ ۵ برابر افزایش تولید محصولات آلیاژی خاص نسبت به کل سال ۱۳۹۷، جایگزینی فروش مستقیم به جای فروش کارمزدی پس از دو سال و بسیاری موفقیت های دیگر که حاصل حضور مدیران فولادی در اداره اکسین بود. طی این دو سال، فولاد اکسین از فروش کارمزدی به فروش مالکیتی رسید و توانست تعمیرات اساسی تجهیزات را در جهت به حداکثر رساندن ظرفیت تولید انجام دهد و با حضور کلیدی در پروژه های بزرگ ملی نفت و گاز (همچون پروژه افتخارآمیز خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک) در سطح ملی، کشور را به خودکفایی برساند؛ اما با شروع سوددهی شرکت فولاد اکسین، سهامداران آن تفاهم نامه را فراموش کردند و با تغییر دولت روند واگذاری متوقف شد. در دی ۱۳۹۸ در چارچوب برنامه های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهداف جایگزینی مدیریت سهام به جای بنگاه داری، ایجاد قطب های فولادی در کشور و بازگشت مدیریت متمرکز به فولاد خوزستان تفاهم نامه واگذاری سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان میان نمایندگان وزارت و مدیرعامل وقت فولاد خوزستان مبنی بر انتقال ۶۰درصدی از کل سهام فولاد اکسین به صورت ثبتی به امضا رسید. حال با وجود نهایی شدن تفاهم نامه در حضور مقام عالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و گذشت نزدیک به دو سال هنوز از سوی وزارتخانه اقدامی در جهت واگذاری سهام فولاد اکسین به فولاد خوزستان انجام نشده است. فشار بانک صادرات مبنی بر جاری کردن ضمانت نامه و پیگیری مراحل قانونی که در این صورت ممکن است بزرگ ترین عرضه کننده شمش فولادی کشور که در سال های اخیر توانسته با ازرآوری حاصل از صادرات محصولات باکیفیت، جایگزین مناسبی برای صادرات نفتی کشور لقب بگیرد، با مشکلاتی مواجه شود که پیامد آن گریبان گیر فولاد اکسین هم خواهد شد. قطعا تعطیلی دو شریان اصلی تولید فولاد و ورق کشور علاوه بر آثار زیان بار بر اقتصاد کشور، استان خوزستان را که در شرایط فعلی هم بیشترین نیروی بیکار را در خود جای داده است، با مشکلات امنیتی مواجه می کند.
بیکاری در کمین تعطیلی فولاد اکسین

در صورت اجرای ضمانت نامه بانک صادرات و صدور رای دادگاه، خط تولید فولاد خوزستان تعطیل شده و ناگزیر اقدام متقابل فولاد خوزستان را به همراه داشته و موجبات تعطیلی فولاد اکسین را به دنبال دارد. وقوع چنین شرایط فاجعه باری که دور از ذهن نیست علاوه بر بیکاری بیش از ۱۱هزار نفر به طور مستقیم و ۶۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم، ضربه مهلکی به صنعت فولاد کشور وارد می کند. اینک و پس از دخالت بهنگام فولاد خوزستان، سزاوار نیست در شرایطی که با تملک فولاد اکسین از سوی فولاد خوزستان علاوه بر تکمیل زنجیره فولاد و دستیابی به تولید ۱۳میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ و پایداری تولید در استان زرخیز خوزستان و خلق ثروت ملی، شاهد تاخیر در واگذاری سهام این شرکت به اصل خویش باشیم.