سرانجام ترکیب کابینه سیزدهم معلوم شد و دولت سیزدهم رسما آغاز به کار کرد. برخی وزارتخانه ها و وزرا را می توان تا حدود زیادی در کار خود مستقل خواند؛ مانند وزارت آموزش و پرورش که در تمام دولت ها مراجعه اش به دولت و برخورد دولت با آن فقط برای پرداخت های آخر ماه […]

سرانجام ترکیب کابینه سیزدهم معلوم شد و دولت سیزدهم رسما آغاز به کار کرد. برخی وزارتخانه ها و وزرا را می توان تا حدود زیادی در کار خود مستقل خواند؛ مانند وزارت آموزش و پرورش که در تمام دولت ها مراجعه اش به دولت و برخورد دولت با آن فقط برای پرداخت های آخر ماه معلمان بوده است. وزیران مختلف در دولت ها نه مسئله ای آموزشی را مطرح کرده اند و نه روسای دولت ها و وزرای دیگر خواسته اند دخالتی داشته باشند و اگر شخصی مانند این نویسنده در زمان تصدی در سازمان تربیت بدنی به وزرای آموزش و پرورش مراجعه و درخواست گسترش تربیت بدنی در مدارس را می کرد، تقاضایش ابتر می شد. اما مسائل چندجانبه و چندبعدی وجود دارد که کلید تصمیم گیری و اجرای آن در دست یک نفر نیست و علی الاصول چند نفر باید با هم هماهنگ شوند و تصمیمات درست را اتخاذ کنند. رسم است که می گویند در دولت ها مثلث اقتصادی تصمیم گیر است و این مثلث عبارت است از سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی و صدالبته که اینان کمتر توانسته اند هماهنگی کنند و سیاست مقبول و پیشرویی را در اقتصاد کشور به منصه ظهور برسانند و تقریبا می توان گفت هر کدام از این سه ضلع که قوی تر بوده اند (نه از لحاظ تخصص) در دولت های مختلف حرفشان به کرسی نشسته است. همه عناصر این سه ضلع تاکنون به اقتصاد به چشم سیاست های پولی و مالی نگاه می کرده اند و در حقیقت حاکمیت پول گرایی (پول گرایی را در مقابله moneytarism گذاشته ایم که برخی به آن اصالت پول می گویند) بوده است؛ یعنی عقیده داشته اند که با سیاست های پولی اقتصاد کشور را می توان سروسامان داد و به همین لحاظ به مسائل کشاورزی، مسائل سرزمینی، محیط زیست و مسائل صنعتی و تولیدی کاملا بی اعتنا بوده اند. همیشه حرفشان کنترل پول و یکسان سازی نرخ ارز و مالیات و بورس و از این قبیل بوده و جالب است که در هیچ یک توفیق نداشته اند. نه نرخ ارز را توانسته اند یکسان کنند، نه نقدینگی را ثابت نگه دارند، نه بورس را به حرکت واقعی برای اصل آن که جداکردن حاکمیت از مدیریت است، برسانند و نه توانسته اند مالیات حق و واقعی را از درآمدهای کلان بستانند و در سال های پس از انقلاب به گفته آقای دکتر عبدالناصر همتی بالغ بر ۳۵۰ میلیارد دلار ارز به بازار آزاد تزریق کرده اند و البته مشتریان عمده آن قاچاقچیان و خارج کنندگان سرمایه بوده اند. دولت ها هم به تبع گرفتاری های مالی که خودشان روزبه روز آن را بیشتر کرده اند و دولت احمدی نژاد سرفصل جدیدی به نام یارانه برای همه مردم به آن افزود و دولت روحانی هم با یارانه معیشتی فصل جدیدی را رقم زد، به دنبال همان سیاست های پول گرایی رفتند درحالی که اصل اقتصاد در راه اضمحلال بوده است ولی دولتمردان به پشتوانه فروش نفت و تبدیل ارز آن به ریال نیازهای خود را که همان درآمد ریالی و خرج کردن بوده است، ادامه داده اند و چشم بر زیربناهای اقتصاد که در حال ویرانی است، بسته اند. متاسفانه تقریبا همه اقتصاددانان ما فقط از ارز، ریال، سهام و اعداد و ارقام صحبت می کنند و فضای پول گرایی در مباحث اقتصاددانان ما مطرح است درحالی که اقتصاددانان و از جمله وزرای اقتصاد ما هیچ دغدغه ای جز آمار و ارقام بودجه و درآمد نداشته اند و در مقابل مشکلات تولید و ازبین رفتن زیربناهای آن ساکت بوده اند.

اصولا در وزارت اقتصاد و دارایی باید شعباتی باشد که به خاستگاه های اقتصاد کشور مثل کشاورزی، صنعت، گردشگری و خدمات توجه کنند و نسبت به آنها بیش از وزرای مربوطه حساس باشند ولی کدام وزیر اقتصاد در دولت های ۴۲ سال قبل تاکنون چنین حساسیتی داشته است. کدام وزیر اقتصاد از خشک شدن هفت میلیون نخل در میناب و یک میلیون نخل در کرانه کارون غم زده شده است. کدام وزیر اقتصاد از عقب ماندگی کشاورزی و نابودی قریب الوقوع آن به دلیل نشست دشت ها و اتمام آب های زیرزمینی دلگیر شده است. کدام وزیر اقتصاد از ورشکستگی کارخانجات صنعتی، تعطیلی و به روزنشدن آنها متاسف شده؟ کدام وزیر اقتصاد از عدم ورود گردشگر به کشور و از رونق افتادن توریسم فغان برآورده و اصلا کدام وزیر اقتصاد اینها را می داند و به این منابع اصیل اقتصادی توجه کرده است؟ همه این حرف ها درباره رئیس سازمان برنامه و بودجه هم مصداق دارد. مثلث اقتصادی که قبلا ذکر آن رفت، فقط ارقام و آمار را می دانند و اصلا تصوری که از پول و منشا آن دارند، فقط اعداد و ارقام است زیرا قبلا هرگز شخصا نتوانسته اند درآمد شرافتمندانه ای با کار به دست آورند که ارزش پول و منشا آن را بدانند. برای آنها فقط عدد و رقم مهم بوده و نه اقتصاد و درآمدزایی از اقتصاد و پایه های اقتصاد کشور. خب حالا حتما چاره عدم توانایی مثلث را در تغییر مثلث به پنج ضلعی دانسته اند و نه تغییر تفکر حاکم بر مسئولان اقتصادی. اتفاقا در عالم هندسه تنها چندضلعی پایدار مثلث است و به همین دلیل شبکه های سازه ساختمان ها را که معمولا مربع شکل است، با افزودن عناصر قطری به مثلث تبدیل می کنند تا پایدار بماند. به نظر می رسد این شکل پنج ضلعی تصمیم گیر در اقتصاد که عبارت اند از معاون اول به عنوان هماهنگ کننده اقتصادی، معاون اقتصادی رئیس جمهور به عنوان مسئول سه شورا و سازماندهی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس بانک مرکزی ترکیب ناپایداری باشد و معلوم نیست که چه کسی باید حرف آخر را به کرسی بنشاند و آیا طرح معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره پرداخت یارانه به مبلغ ماهانه ۴۵۰ هزار تومان از محل یارانه های پنهان، (به گمانم یعنی آب و برق و گاز و انرژی گران شود) به تحقق می رسد و این هیئت پنج نفره درباره اقتصاد چگونه نگاه می کنند. جای خوش وقتی دارد که رهبر فرزانه انقلاب صریحا از معاون اول رئیس جمهور به عنوان هماهنگ کننده اقتصادی نام بردند و شاید هم این ناپایداری پنج ضلعی را احساس کرده اند. می خواهم برای مثال یک نگاه اقتصادی واقعی را توضیح دهم. خوزستان یک منبع بزرگ اقتصادی است و در دنیا بی نظیر است. علاوه بر منابع نفت، امکانات کشاورزی و دامپروری بی نظیری در آن است که می تواند درآمد بسیاری نصیب کشور کند ولی ما با بی توجهی از خوزستان استانی ساخته ایم که زندگی در آن زجرآور است. دو نفر از پنج نفر اقتصادی اهل خوزستان هستند و حال که رئیس جمهور در اولین سفر استانی به خوزستان رفته است، باید این منبع اقتصادی را احیا و زندگی در آن را رضایت بخش کنیم اما با خوزستان چه کرده ایم.

الف- آب بی نظیر کارون را که ناخالصی آن در سرچشمه۵۰ است، در گذر از دشت خوزستان با ناخالصی ۶۰۰۰ تحویل می دهیم یعنی ۱۲۰ برابر.

ب- میلیون ها نخل به قول سعدی باسق (تخم خرمایی به تربیتش نخل باسق گشته) از بین رفته است.

ج- هزاران هکتار زمین شوره زار شده است.

د- همه فاضلاب ها و پساب ها به کارون می ریزد.

ه- با سد گتوند کارخانه آب شورکنی ایجاد کرده ایم و آب شیرین را شور می کنیم و هیچ راه حلی برای آن نیافته ایم و بعد آب دریا را شیرین می کنیم و با بهای گزاف هزار کیلومتر دورتر از آن استفاده می کنیم.

و- در زمان کم آبی یا بی آبی ۹۰ هزار هکتار در خوزستان شالی کاری می کنیم.

اقتصاد یعنی اول پایه اقتصاد را درست کنیم. ما در خوزستان پایه اقتصاد را ویران کرده ایم. مردم نیاز به محیط زندگی دارند؛ اگر زمین نداشته باشند، آب خوب نداشته باشند و فضای زیست شان تخریب شود، یارانه ۴۵۰هزارتومانی که هیچ اگر چهار میلیون تومان هم بدهیم، برایشان ارزش ندارد. نگاه اقتصادی یعنی زیربنای اقتصاد و تولید را درست کنیم نه آنکه ارز به بازار تزریق کنیم. همچنان که وزیر محترم جدید صمت می گوید چهار میلیارد دلار باید به بازار تزریق کنیم. می خواهیم در چنین شرایطی مردم راضی باشند؟ از سفر و صحبت با گروهی از مردم، هرچند در نوع خود خوب است، نتیجه ای حاصل نمی شود. این استان را نمی گویم انسانی نگاه کنیم – که نمی توانیم- حداقل اقتصادی نگاه کنیم. نگویید پول نداریم. چرا برای خیلی کارها پول داریم؟ این استان قلک کشور است- اگر اقتصادی نگاه کنیم و برنامه درست بگذاریم، مردم هم با ما همکاری می کنند. آقای وزیر اقتصاد – آقایان پنج نفر تصمیم گیر در اقتصاد! اقتصاد را به معنی واقعی دریابید. دادن خروس قندی به مردم با وعده آن دردی را دوا نمی کند. اگر به دنبال تزریق ارز در بازار، گرفتن مالیات های بی اساس، پرداخت هر چه بیشتر یارانه و مشابه آن هستید، بدانید که فایده ای ندارد. مسائل اقتصادی را از دریچه زیربناهای اقتصاد و توانمندکردن آن ببینید زیرا اقتصاد زاینده سرانجام برای مردم می ماند و نگرش پولی به اقتصاد سرانجامی ندارد.

  • نویسنده : سید مصطفی هاشمی طبا
  • منبع خبر : شرق