سرزمینی که روزگاری نه چندان دور به عنوان جلگه فلات ایران شناخته می شد، تابستان امسال بحرانی ترین روزهای چند دهه گذشته را تجربه کرد و کار حتی به تجمع و اعتراض مردم هم کشیده شد. بحران آب در ایران که از سال ها پیش درباره آن هشدار داده می شد، تابستان امسال کلید مصائبش در خوزستان زده شد و پس از چند روز خشکی و تشنگی و اعتراض، مسئولان مجبور به افزایش دبی خروجی سدها شدند تا درد مردم کمی مرهم پیدا کند. این راه حل البته و به گواه کارشناسان حوزه آب، بیش از آنکه راهکار باشد روشی سیاسی- امنیتی برای حل کوتاه مدت بحران بود و بی آبی در روزهای آتی شدیدتر از پیش نمایان می شود. اما چه شد که تیر امسال خوزستان به چنین سرنوشتی رسید و در آن روزها چه تصمیماتی گرفته شد؟ در پاییز کم بارش امسال، تکلیف خوزستان چه خواهد شد؟ «شاهپور رجایی»، رئیس حوضه آبریز رودخانه کرخه است و در این سال ها هم شرایط آبی کشور را به خوبی رصد کرده است. رجایی در گفت و گو با «شرق» توضیحات تازه ای از شرایط یک سال گذشته خوزستان ارائه می دهد و درباره شرایط پاییز امسال نیز هشدار می دهد و می گوید حتی برای تامین آب آشامیدنی شهروندان خوزستانی در پاییز امسال دستمان خالی است.

آقای رجایی، می دانیم خوزستان روزهای دشواری را پشت سر گذاشته و همچنان هم کمبود آب در این استان خبرساز است. در همین ابتدا از شرایط کلی و وضعیت پشت سد کرخه بگویید.

بله همین طور است و حالا نگرانی اصلی از شرایط در پایان شهریور و آغاز پاییز است. بالادست سد کرخه استان های کرمانشاه، همدان، ایلام و کردستان است که هرکدام درصدی از رود کرخه را می گیرند؛ حجم مخزن سد ۵۲۷۳ میلیون مترمکعب است. به طور کلی سال آبی از اول مهر شروع می شود و آخر شهریور به پایان می رسد و کل برنامه منابع و مصارف سدها بر اساس سال آبی پیش بینی می شود. اینکه حجم ذخیره آب در پایان سال آبی چقدر باشد، با توجه به پیش بینی ای که سازمان هواشناسی انجام می دهد و اینکه مقدار سیلاب در طول سال چه اندازه باشد، برآوردهای کلی انجام می شود و بر همین اساس هم سال آبی تعریف و جزئیات یک سد مشخص می شود. البته همیشه یک مقدار از آب را به عنوان ذخیره استراتژیک نگه می داریم که حجم ذخیره آب در شهریور است.

با همین توضیحات سد کرخه در یک سال گذشته چه وضعیتی داشت؟

پایان شهریور ۹۹ حدود سه میلیاردو ۵۵ مترمکعب ذخیره آبی ما در سد کرخه بوده است. البته پیش بینی این بوده که چهارمیلیاردو ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب داشته باشیم و تا آخر تیر همین امسال حدود دومیلیاردو ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب گیری داشتیم.

یعنی عملا پیش بینی محقق نشده است. قاعدتا این پیش بینی ها باید دقیق باشد؛ چراکه آب، آن هم در خوزستان، موضوع بسیار استراتژیکی است.

بله اولین نتیجه گیری همین است که پیش بینی محقق نشد. دلیل هم این است که در حوزه بارندگی ۳۱ درصد کاهش در حوضه آبریز کرخه داشتیم و باعث شده پیش بینی ورودی مخزن رخ ندهد. حجم ورودی مخزن نسبت به متوسط درازمدت خودش هم حدود ۴۸ درصد کاهش داشته و نسبت به سال آبی قبل هم حدود ۵۷ درصد کاهش آورد رودخانه داشتیم.

چرا پیش بینی درست درنیامده است و مگر نباید این پیش بینی ها دقیق و استاندارد باشد؟

ببینید ما همین سال گذشته در خوزستان سیل داشتیم ولی در بالادست کرخه این پیش بینی محقق نشده است. معیار پیش بینی ها سه مورد است؛ یک پیش بینی مربوط به سال آبی خودمان بود که کاهش داشتیم و یکی مقایسه با دوره درازمدت که نسبت به آن هم ۴۸ درصد کاهش داشتیم و مورد سوم هم نسبت به سال آبی گذشته که باز حدود ۵۷ درصد کاهش داشتیم. همه این موارد نشان می دهد که آورد مورد نیاز و مورد انتظار در سد اتفاق نیفتاده است. از اول مهر که سال آبی شروع می شود و بر اساس اطلاعات دی ماه و بهمن که وضعیت آورد رودخانه مسجل شده بود، قطعی شد که پیش بینی ها امکان تحقق ندارد و بلافاصله در چنین مقطعی برنامه سد بازنگری شد. امسال این بازنگری در بهمن اتفاق افتاده است و با استاندار خوزستان مکاتبه شد و از استانداری و دیگر مراجع درخواست شد در برنامه کشت تابستانه تجدیدنظر شود. در آن مقطع کشت زمستانه و پاییزه که غالبا گندم است، انجام شده بود و قرار شد تامین آب این کشت ها انجام شود و برای اطمینان خاطر از تامین آب شرب و پایداری جریان آب در رودخانه کرخه، کشت تابستانه انجام نشود. این مکاتبات همین طور ادامه پیدا کرد و در اردیبهشت دو جلسه در استان مربوط به کم آبی تشکیل و برنامه پیشنهادی بخش آب آنجا مصوب شد. بر این اساس سازمان آب و برق خوزستان موظف شد که از خرداد تا شهریور ۶۳۵ میلیون مترمکعب از حجم ذخیره سد را در اختیار بخش های مختلف مصرف قرار دهد و اطلاع رسانی لازم برای عدم امکان تامین آب کشت تابستانه و ممنوعیت کشت پرآب تر مثل شلتوک هم انجام شود.

این ۶۳۵ میلیون مترمکعب هم به این صورت بود که ۱۶۵ میلیون مترمکعب برای بخش شرب، ۲۴۹ میلیون مترمکعب برای تالاب هورالعظیم و پایداری جریان در رودخانه کرخه، ۲۴۱ میلیون مترمکعب برای کشاورزی و شیلات و ۲۰ میلیون مترمکعب هم برای صنعت. سازمان آب و برق خوزستان هم بر اساس همین برنامه مصوب رهاسازی آب از سد کرخه را انجام داده است. در جلسه استانداری همچنین تعهد شد که ۷۵۰ میلیون مترمکعب از حجم ذخیره سد کرخه برای تامین آب شرب و کشت پاییزه و تخصیص زیست محیطی سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به عنوان حجم مفید مخزن باقی بماند؛ چون به طور معمول بارندگی پاییز در آبان و آذر اتفاق می افتد و برای این ماه ها ما باید یک حجم مطمئن در سد داشته باشیم که اگر بارندگی رخ نداد یا اتفاق خاصی رخ داد، آب ذخیره برای مقاصد ضروری داشته باشیم.

پس به طور خلاصه تغییر برنامه سالانه آب به این صورت بود که ۶۳۵ میلیون مترمکعب برای مصارف خرداد تا شهریور از سد تخلیه شود و ۷۵۰ میلیون مترمکعب هم برای مصارف ضروری سال آبی بعد در مخزن نگهداری شود. در عمل چه اتفاقی رخ داد و چرا این برنامه عملی نشد؟

بله؛ در این مصوبه حتی توزیع ماهانه هم مشخص بود. سازمان آب و برق بر اساس مصوبه کارگروه خروجی آب کرخه را انجام داده است. بحث مهم همان موضوع ممنوعیت کشت تابستانه بود که برنامه را به هم ریخت. سازمان آب و برق هر ۱۰ روز یک بار سطح زیر کشت محصولات مختلف را ماهواره ای بررسی می کند که اگر تغییراتی رخ دهد در این فاصله ۱۰ روزه بتواند برنامه ریزی لازم را نجام دهد. از اول تیرماه هم از طریق بازدیدهای میدانی و هم از طریق گزارش مناطق و هم تصاویر مختلف مشخص شد بخش بزرگی از اراضی برای کشت تابستان در حال آماده سازی است که این موضوع هم به مراجع قضائی و هم به استانداری منعکس و درخواست شد که با توجه به ممنوعیت کشت تابستانه، مانع کشت در این فصل شوند و اجازه داده شود آب در همان چارچوب مصوب پیش برود. در تیر که این اتفاق رخ داد و تلاش برای کاشت برنج شروع شد، در نتیجه در پایین دست سد کرخه تا ۳۰۰ کیلومتری که ورودی تالاب است برداشت آب انجام شد و از نیمه تیر عملا ورودی آب به تالاب صفر شد. در این بین برخوردها عملا تاثیری در کاشت برنج نداشته؛ چون حجم برخوردها در مقایسه با حجم کاشت ناچیز بوده است.

پس از اینجا احتمالا نخستین مسئله و مشکل آشکار شد؛ اینکه آب به تالاب نرسید و روستاهای نزدیک به تالاب هم با مشکل اساسی روبه رو شدند.

بله و در واقع چون در پایین دست سد، کشت شلتوک انجام می شد، آب خروجی از سد در بین راه مدام کم می شد و عملا چیزی به تالاب نمی رسید. اولین اتفاق خشک شدن ورودی تالاب هور بود که برای گاومیش ها و همچنین آب شرب برخی روستاهای نزدیک به تالاب هم مشکل ایجاد شد. ۱۵ تیر بازدیدی از تالاب داشتم که به وضوح خشک شدن و صفرشدن ورودی مشخص بود. در همان روز ۷۵ متر مکعب از کرخه خارج می شد و در فاصله ۳۰۰کیلومتری سد عملا هیج آبی جریان نداشت؛ چون در بالادست مصرف می شد. پس در نیمه تیرماه عملا ما ورودی تالاب مان با مشکل مواجه شد. بحث اول همان موضوع مطرح شدن اخبار تلفات ماهی بود که در بازدیدی که ما داشتیم هیچ نقطه ای در داخل این قسمت تلفات ماهی نداشت و در واقع این موضوع مربوط به آن طرف هور بود. هور در همان زمان حدود ۷۸ درصد سطح آب گرفتگی داشت؛ البته بخشی از مناطق مشکل داشتند که گاومیش ها دقیقا در همان مناطق دچار مشکل شدند، روستاها از آنجا داشتند برداشت آب می کردند که دیده می شد دچار مشکل شدند و در هر صورت باید می پذیرفتیم.

خب این شروع مشکلات اساسی بود. البته یک بحث دیگر هم هدررفتن آب دقیقا پشت سد است. مثلا حتما استاندار خوزستان اوایل تیر گفته بود که ۷۰ درصد آب پشت سد کرخه تبخیر شده است. بالاخره این هدررفت ها هم هست و نمی شود همه مسائل را به کشت شلتوک از سوی مردم نسبت داد.

ما در برنامه سالانه این موضوع را پیش بینی کرده بودیم و این برای سال آبی بود؛ یعنی پیش بینی کرده بودیم حدود ۲۱۴ میلیون مترمکعب در طی سال آبی تبخیر رخ دهد و تا آخر تیر هم عملا ۱۷۰ میلیون مترمکعب تبخیر اتفاق افتاده است. مثلا تبخیر دی ۳۲ میلیون مترمکعب است و این اعداد طبیعی و غیرقابل اجتناب است که حتی اگر ما در کمترین سطح مخزن یعنی فقط برای شرب آب نگه می داشتیم، باز هم تبخیر رخ می داد. پدیده تغییر اقلیم دو مشخصه دارد: دما افزایش می یابد و در نتیجه تبخیر زیاد می شود و بارندگی هم کم می شود.

به بحث پیش تر برگردیم؛ گفتید به دلیل کشت شلتوک ورودی آب به هور عملا صفر شد و مشکلات مردم هم از اینجا جدی تر شد. اینجا چه راهکاری داشتید و با برنامه مصوب چه کردید؟

اولین راهکار این بود که به استناد مصوبه کارگروه، مانع برداشت آب از سوی شلتوک کاران شویم؛ یعنی اولین راهکار مدیریت مصرف است و اینجا می شد ممانعت از برداشت آب توسط شلتوک کاران رخ دهد که سازمان آب و برق این راهکار را داشت و چندین جلسه هم تشکیل شد. درخواست این بود که دستگاه های نظامی، انتظامی و قضائی همه کمک کنند و مانع برداشت آب غیرمجاز شوند؛ اما این موضوع هم زمان بر است و هم همیشه با چالش مواجه است. برنامه دوم مدیریت عرضه است که در نهایت برنامه مصوب و خروجی سد کنار گذاشته شد و قرار شد خروجی سد از ۷۵ به ۱۱۰ و بعد ۱۳۰ و در نهایت به ۱۶۰ مترمکعب در ثانیه تغییر کند که الان هم شرایط عملا همین است. از ۲۴ تیر به ۱۶۰ متر مکعب رسید؛ یعنی بعد از جلسات نمایندگان قوه قضائیه و استاندار و دیگر مراجع که گفتند برخورد با مردم سخت است، خروجی سد افزایش پیدا کرد.

پس خروجی سد عملا دو برابر شد و این هم برای آب ذخیره مسئله می سازد و هم ممکن است در آینده مشکلات دیگری ایجاد کند. با این افزایش خروجی تکلیف چه می شود و آیا مشکل حل شده است؟

این افزایش ۸۵ مترمکعبی دبی خروجی در نزدیکی هور به حدود ۲۷ مترمکعب بر ثانیه رسید و از چند روز بعد در شاخه های مختلف هور وارد شد و این باعث شد مشکل گاومیش ها و برداشت آب شرب روستایی حل شود. البته چون آب در رودخانه جریان پیدا کرد، کشت شلتوک هم بیشتر شد؛ یعنی نه تنها کشت شلتوک کم نشد، بلکه بیشتر شد. آخرین تصویربرداری نشان می دهد در آخر تیر ۹۲ هزار هکتار کشت شلتوک انجام شده که حدود ۲۰ هزار هکتار آن در حوزه سد کرخه است.

این میزان کشت برنج آن هم در سالی که این همه اعتراض و تجمع برای اعتراض به بی آبی شکل گرفت، عجیب نیست؟

من یک بررسی انجام دادم. از سال ۶۲ تا ۹۶ سالانه حدود ۴۵ هزار هکتار در تمام استان خوزستان کشت شلتوک انجام می شده، اما در سال ۹۸ که آن سیلاب ها رخ داد و کشت پاییزه از بین رفت، کشت شلتوک آزاد شد و با وجود ممنوعیت کشوری، حدود ۲۰۵ هزار هکتار کشت شلتوک انجام شد. در سال ۹۹ این عدد به حدود ۱۷۹ هزار هکتار رسید و امسال هم تا حالا حدود ۹۲ هزار هکتار کشت شلتوک انجام شده است. درحالی که امسال ما خشک ترین سال را در نیم قرن اخیر داشتیم. ما انتظار داشتیم امسال کشت شلتوک و ممنوعیت آن رعایت شود که آبی برای سال آینده بماند؛ چراکه این میزان کشت واقعا عجیب و پر از ایراد است و اگر این روند تغییر نکند، مشکلات خوزستان حتما شدیدتر و جدی تر خواهد شد.

در یک جمع بندی می توان گفت که برنامه سال آبی چندین بار تغییر کرد و در نهایت هم کاری خلاف برنامه رخ داد و دبی خروج از سد چند برابر شد. نتیجه این شرایط چه خواهد بود و آیا بحران آب خوزستان در کوتاه مدت تا اندازه ای مرهم شده است؟

اگر روند تا پایان شهریور به همین صورت ادامه پیدا کند تا پایان شهریور کل ذخیره کرخه را از دست می دهیم؛ درحالی که این ذخیره مفید برای سال آینده بود و عملا برای سال آبی آینده هم برای شرب و هم محیط زیست دستمان خالی است. این اولین پیامد اصلی است؛ یعنی اولین پیامد، نبود آب شرب و زیست محیطی است و بحث دیگر هم نبود آب برای کشت گندم پاییزه است؛ چون هواشناسی پیش بینی کرده پاییز امسال هم بارندگی کم است و پایین تر از حد استاندارد خواهد بود.

این سخن شما بسیار مهم است؛ با این توضیحات که عملا مشکل اساسی از پایان شهریور شروع می شود.

بله و ما این موضوع را به همه مراجع اطلاع دادیم اما فعلا خریداری ندارد. هر هکتار شلتوک حداقل ۳۰ هزار مترمکعب آب نیاز دارد و در این شرایط بی آبی و بحران، این همه آب برای برنج کاری اختصاص پیدا کرد.

بالاخره از اول مهر برای آب شرب مردم و تالاب و کشت چه خواهید کرد؟ برای این موضوع چه می شود کرد؟

عملا کاری نمی توان کرد. ما برای آب شرب معمولا بخشی از حجم پایداری سد را تامین می کنیم. البته همان طورکه الان مراجع غیرکارشناسی ورود پیدا کردند، ممکن است دوباره ورود پیدا کنند و تصمیمات غیرکارشناسی لحاظ شود. در شرایط بحرانی معمولا سراغ حجم مرده سد برای تامین آب شرب می روند که اقدام درستی نیست و باید دنبال راه های اساسی تر رفت. یک اصل را باید بپذیریم و آن هم اینکه در همه جای دنیا الگوی کشت و آمایش سرزمینی دارند، اما ما الان نداریم؛ چون بی اعتمادی خیلی شدیدی بین بخش کارشناسی و کشاورزی رخ داده که باید آسیب شناسی شود. این بی اعتمادی بین بدنه کارشناسی و آحاد جامعه رخ داده است که بحث دیگری است. البته اگر طرح غدیر اجرا می شد و روستاهای دشت آزادگان به آب شرب می رسیدند، دیگر این مشکلات نبود و گلایه مقام معظم رهبری هم مطمئنا برای همین آب شرب و طرح غدیر بود.

در این شرایط چه پیشنهاد یا راهکاری وجود دارد و پیشنهاد شما چیست؟

واقعیت امر این است که ما در سیاست گذاری هایمان ثبات نداریم؛ دولت مصوبه می گذارد که کشت شلتوک ممنوع است و بعد مصوبه دیگر و الحاقیه دیگر که امسال شلتوک کشت شود و… . همین طور این بی ثباتی رخ می دهد و همین باعث می شود که مردم تمکین نکنند یا برخی مواردی که افراد غیرکارشناس انجام می دهند؛ مثلا در بحث ماهی، هیچ تلفات ماهی در بخش ایرانی هور نداشتیم، اما شرایط برعکس تصویر می شود. در پایان امسال سد کرخه و دز به شرایط بحرانی می رسد و حالا باید شورای تامین و شورای امنیت وارد شوند. مهم ترین مسئله این است که آمایش سرزمینی بر مبنای آب انجام گیرد و کشت برنج در خوزستان جایگزین مناسب پیدا کند.

  • نویسنده : گفتگو: محمد باقرزاده
  • منبع خبر : شرق