وزیر بهداشت گفت: هفته آینده مؤسسه رازی کار تست خود را شروع می‌کند و مجموعه انستیتو پاستور نیز فاز سوم خود را دنبال خواهد کرد؛ ضمن اینکه از شرکت‌هایی قصد خرید واکسن داریم و از مجموعه کواکس، واکسن آسترازنکا به تعداد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز در فوریه (بهمن سال جاری) تحویل ما می […]

وزیر بهداشت گفت: هفته آینده مؤسسه رازی کار تست خود را شروع می‌کند و مجموعه انستیتو پاستور نیز فاز سوم خود را دنبال خواهد کرد؛ ضمن اینکه از شرکت‌هایی قصد خرید واکسن داریم و از مجموعه کواکس، واکسن آسترازنکا به تعداد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز در فوریه (بهمن سال جاری) تحویل ما می شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه توانستیم کرونا رامهار و کنترل کنیم، گفت: در ۲۴ ساعته گذشته ۷۹ بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در دنیا، اظهارداشت: متأسفانه جهان در التهاب کرونا گرفتار است و در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳ هزار و ۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، اسپانیا با ۷۲۴، مکزیک با ۵۶۴، آفریقای جنوبی با ۵۴۷، روسیه با ۵۳۹، ایتالیا با ۴۳۹ و فرانسه با ۴۸۵ مرگ در جهان بودند.
وی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا در کشور، بیان داشت: نگرانی ما به خاطر کاهش پروتکل‌ها و رعایت موازین بهداشتی است؛ ضمن اینکه ما خیز ملایمی در میزان بیماران سرپایی در برخی استان‌ها را شاهدیم و در تهران نیز آغاز خیز ملایم کرونا را در میزان افراد سرپایی مراجعه کننده مشاهده می‌کنیم که بعد از آن با میزان بستری و پس از آن با مرگ و میر روبرو خواهیم بود.

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت مناسب نقشه کشور از نظر کرونا، خاطرنشان کرد: نقشه آتشین روز‌های قبل امروز به نقشه‌ای فرحبخش تبدیل شده و این امیدوارکننده است؛ البته رعایت پروتکل‌ها پایین‌تر از میزان قابل انتظار است.

نمکی با بیان اینکه ما ویروس موتاسیون یافته غیر از موارد قبلی که گزارش شده نداریم، افزود: همه تلاش و هم و غم ما باز کردن چشم خود در کنترل مرز‌ها و ورودی‌های کشور است. در خیز کرونا در استان‌ها و ورودی‌ها موتاسیون جدیدی از کرونا دریافت نکرده‌ایم،

وزارت بهداشت و وزیر آن نه سیاسی‌است و نه سیاست زده
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و وزیر آن نه سیاسی‌است و نه سیاست زده بلکه وزیر همه مردم ایران بوده، افزود: ما برای اصلاح طلب، اصولگرا، شیعه، سنی، کلیمی و حتی زندانیان محکوم به اعدام مکلف به خدمت و حمایت از سلامت آن‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: اگر کسانی برای صندلی‌ها چه در نظام صنفی و یا بالاتر خواب‌هایی دیده‌اند، از آن‌ها می‌خواهم که سلامت و واکسن را سیاسی نکنید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بزرگترین هدف ما ساخت واکسن ایرانی کرونا بوده، خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز و این موضوع که ظرفیت همه واکسن‌ساز‌های دنیا نیز به اندازه پوشش ۱۰ درصد مردم جهان هم نیست؛ در نتیجه شروع به فعالیت در حوزه تهیه واکسن کرده‌ایم و اولین گروه کار خود را به خوبی پیش می‌برند.

نمکی تصریح کرد: هفته آینده مؤسسه رازی کار تست خود را شروع می‌کند و مجموعه انستیتو پاستور نیز فاز سوم خود را دنبال خواهد کرد؛ ضمن اینکه از شرکت‌هایی قصد خرید واکسن داریم و از مجموعه کواکس، واکسن آسترازنکا به تعداد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز در فوریه (بهمن سال جاری) تحویل ما می‌شود.

وی با بیان اینکه از روسیه واکسن تهیه و وارد می‌کنیم، گفت: سیاست ما این بوده که واکسنی که تهیه می‌شود مورد تائید بوده و در آن کشور‌ها مصرف شده باشد؛ در نتیجه واکسن روسی در کشور‌هایی مانند روسیه، بلاروس، صربستان و … مورد استفاده قرار گرفته است.

وزیر بهداشت با اشاره به خرید واکسن از کشور چین، افزود: دو کمپانی هندی نیز جزء خرید‌ها قرار گرفته و امیدواریم در بهمن‌ماه سال جاری با پیگیری ریاست جمهور و بانک مرکزی بتوانیم واکسن را وارد کرده و تزریق آن را به گروه‌ها با رعایت اولویت‌ها آغاز کنیم.

نمکی از ورود واکسن ایرانی کرونا در بهار سال آینده خبر داد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : فارس