به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی انجام پروژه توسعه جاده‌ای در مسیر رامهرمز به بهبهان، بیل مکانیکی‌ها کشف جدیدی را رقم زدند. در این راستا یک محوطه باستانی نمایان شد که در نهایت منجر به کشف تعدادی از کتیبه‌های ایلامی گشت.

مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز از در اختیار داشتن تمام کتیبه‌های نویافته در محوطه رامهرمز خبر داد.

هرچند به گفته بابک حسینی (معاون میراث‌فرهنگی استان خوزستان) جاده‌سازی با استعلام از اداره میراث‌فرهنگی آغاز شد اما باتوجه به آنکه چند ساعتی طول کشید تا اداره میراث‌فرهنگی متوجه این اتفاق شود و یگان حفاظت در محل حضور یابد از این رو نمی‌دانیم چه بر سر همه کشفیات آمده است.

این صحبت‌ها سبب شد تا برخی اعلام کنند که شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که برخی از کتیبه‌های یافت‌شده در مسیر رامهرمز توسط عده‌ای به سرقت رفته‌اند.

محمد علی‌نژاد (مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز) با تکذیب سرقت کتیبه‌های ایلامی نویافته در رامهرمز به ایلنا گفت: این جاده صدها سال است که مورد استفاده است و باتوجه به آنکه تعریض این جاده یک طرح ملی است درصدد دو بانده کردن آن برآمده‌اند. در این میان تمام کتیبه‌های بدست آمده به ما تحویل داده شده و در اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز نگهداری می‌شود. باتوجه به آنکه این محوطه در اول جاده‌ای پرتردد قرار دارد و یگان حفاظت در اولین فرصت به محوطه رسید، تمام کتیبه‌های بدست آمده که در دست یکی از دوستداران میراث بود که زودتر به محوطه رسیده بود، به اداره کل تحویل داده شد.

او ادامه داد: تعداد کتیبه‌های یافت شده در حدود ۱۸ کتیبه است و به گفته باستان‌شناسان متعلق به دوره ایلام میانه است. درعین حال تعدادی سفال شکسته نیز بدست آمده که معمولا در محوطه‌های باستانی رامهرز بدست می‌آید. تمام کتیبه‌های یافت شده موجود هستند.

علی‌نژاد خاطرنشان کرد: درحال حاضر کار تعریض جاده متوقف است و مکاتبات لازم با اداره کل جهت انجام کاوش‌ نجات‌بخشی انجام شده است. اگر به زودی موزه شهرستان رامهرمز راه‌اندازی شود، این کتیبه‌ها بعد از خوانش در این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : ایلنا