بازار آزاد مقاطع طویل فولادی روزهای پرنوسان قیمتی را پشت سر می گذارد. ظرف هفته گذشته، اظهارات مقامات مختلف دولتی در خصوص کنترل نرخ تورم و مقابله با احتکار باعث شد، بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد عقبگرد قیمتی محسوسی داشته باشد، به گونه ای که بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران […]

 بازار آزاد مقاطع طویل فولادی روزهای پرنوسان قیمتی را پشت سر می گذارد. ظرف هفته گذشته، اظهارات مقامات مختلف دولتی در خصوص کنترل نرخ تورم و مقابله با احتکار باعث شد، بهای مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد عقبگرد قیمتی محسوسی داشته باشد، به گونه ای که بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران به ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یافت.

اما در ادامه اوج گیری قابل ملاحظه نرخ ارز و بازگشت بهای اسکناس آمریکایی به اوج ۹ماهه خود در روز سه شنبه، نوزدهم مرداد، باعث شد تا این روند کاهشی قیمت متوقف شود و خریدهای سرمایه ای که از ترس اقدامات تعزیراتی از این بازار خارج شده بودند، مجددا ریسک خرید مقاطع طویل فولادی را بپذیرند و دوباره وارد این بازار شوند، به گونه ای که مجددا بهای هر کیلوگرم میلگرد فولادی به کانال ۱۷ هزار تومانی پاگذاشت. البته در شرایط کنونی ریسک زیادی در انتظار خریدارانی است که با هدف حفظ سرمایه خود از اثرات تورمی به این بازار پا گذاشته اند. در چنین شرایطی شیوع گسترده سویه دلتا کرونا در کشور متغیر جدیدی است که بر روند نوسان بازارها اثرگذار شده است. از روز دوشنبه  نیز کشور با تعطیلی و قرنطینه سراسری روبه رو می شود. برخی فعالان بازار این تعطیلی را فرصتی برای جلوگیری از خریدهای هیجانی در بازار آهن و فولاد و در نتیجه اتفاقی مثبت برای این بازار تلقی می کنند.

  ازسرگیری رشد نرخ مقاطع فولادی با سیگنال ارزی

روند کاهشی به وجود آمده در قیمت مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد در روزهای پایانی هفته قبل معکوس شد و مجددا بهای این محصولات متاثر از اوج گیری نرخ ارز افزایشی شد. اوج گیری نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومانی در اواسط هفته قبل، محرک قوی در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور بود. اثرگذاری این فاکتور به میزانی بود که باعث شد، بهای هر کیلوگرم میلگرد فولادی که تا کف ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان عقب نشینی کرده بود، به کانال ۱۷ هزار تومانی بازگردد.

به گفته فعالان بازار آزاد، عمده خریدهای روانه شده به بازار مقاطع طویل فولادی در روزهای پایانی هفته گذشته و روز ابتدایی هفته جاری، خرید سرمایه ای بود و همچنان خبری از تقاضای مصرفی در این بازار نیست. روانه شدن تقاضای مصرفی به بازار آزاد آهن و فولاد کشور در حالی رخ داد که در روزهای پیش ترس از اقدامات تعزیراتی و صحبت از احتکار باعث شده بود تا بسیاری ریسک خرید فولاد را نپذیرند. اما اوج گیری بهای اسکناس آمریکایی و بازگشت نرخ آن به سقف ۹ماهه در روز سه شنبه نوزدهم مرداد، باعث شد تا خریدهای سرمایه ای در این بازار از روز چهارشنبه بیستم مرداد از سر گرفته شود. این خریدها با هدف حفظ ارزش پول در مقابل اثرات تورمی انجام می شود، اما فعالان قدیمی تر بازار نسبت به خرید مقاطع طویل فولادی در این قیمت ها هشدار می دهند. در حال حاضر فولاد در کشور به کالایی سرمایه ای تبدیل شده، اما واقعیت این است که با توجه به اینکه این محصول قابلیت نگهداری بلندمدت را ندارد و کالایی مصرفی است، در عین حال همواره ریسک اقدامات تعزیراتی در این بازار به قوت وجود دارد که این موضوع می تواند روند نوسان قیمتی در این بازار را مختل کرده و به زیان قابل توجه خریداران منجر شود.

  تعطیلی کرونایی، فرصتی برای کنترل هیجان بازار

انتشار خبر تعطیلی سراسری کشور از روز دوشنبه هفته جاری، سیگنال مهم اثرگذار بر بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور بود. شیوع سویه دلتا کرونا در کشور به میزانی جدی شده که تعطیلی و قرنطینه سراسری کشور ناگزیر است و در ساعات ابتدایی روز گذشته نیز اخباری در این خصوص منتشر شد. به گفته فعالان بازار آهن و فولاد کشور، تعطیلی به سرعت بر روند معاملات این بازار اثرگذار شده و بر رکود این بازار افزوده است.  این تعطیلی علاوه بر نتایج مثبت خود بر کنترل شیوع کرونا، فرصت خوبی است تا از خریدهای هیجانی در بازار آهن و فولاد کشور کاسته شود. انتظار می رود ظرف این هفته تا حدی سیاست های ارزی و سیاسی دولت جدید مشخص شده و نوسان نرخ ارز روندی منطقی پیدا کند. بنابراین تعطیلی بازار ظرف این مدت، فرصتی برای کنترل هیجان ارزی به وجود آمده در بازار مقاطع طویل فولادی کشور خواهد بود.

در چنین شرایطی تشکیل تیم اقتصادی قوی در دولت سیزدهم و آشنا به سازوکارهای اقتصادی و نحوه معاملات می تواند این بازار را به نوسان در مسیری منطقی نزدیک کند، در غیر این صورت باید منتظر هیجانی جدید و از دست رفتن نظم بازار باشیم.

  بازگشت رونق به رینگ میلگرد بورس کالا

بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور با رکود سنگین مصرفی و سرمایه ای روبه روست. با وجود این، بررسی آمار معاملات این محصول در بورس کالا بیانگر آن است که ظرف هفته های اخیر بر میزان تقاضاهای به ثبت رسیده برای خرید انواع مقاطع افزوده شده است. در هفته گذشته نیز میزان تقاضای به ثبت رسیده برای خرید میلگرد فولادی نسبت به میزان عرضه برتری یافت. البته برتری تقاضا نسبت به میزان عرضه عموما در معاملاتی مشهود بود که قیمت پایه در کف بازه در نظر گرفته شده تعیین شده بود. در چنین عرضه هایی حتی خریداران حاضر به رقابت قیمتی برای خرید محصول هم شدند. اما در عرضه هایی با قیمت پایه ای در سقف قیمت پایه در نظر گرفته شده میزان تقاضا محدودتر بود.

در مجموع، رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی در روز چهارشنبه بیستم مرداد میزبان عرضه قطعی حدود ۶۰ هزار تن انواع میلگرد بود. تولیدکنندگان میلگرد این محصول را با قیمت پایه در بازه ۱۴ هزار و ۷۸۰ تا ۱۵ هزار و ۷۵۰تومان عرضه کردند. خریداران میلگرد نیز در این روز تقاضایی بالغ بر ۹۷ هزار تن را برای این محصول به ثبت رساندند که در نهایت به معامله حدود ۴۰ هزار تن از این محصول انجامید. بررسی روند معاملات مقاطع طویل فولادی در بورس کالا بیانگر آن است که اغلب عرضه ها با نرخ پایه به فروش رفته اند و با وجود برتری قابل توجه تقاضا نسبت به عرضه، خریداران حاضر به رقابت قیمتی نشده اند. میانگین قیمت فروش انواع میلگرد در رینگ چهارشنبه هفته قبل برابر ۱۵ هزار و ۳۷۰ تومان بود.

با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین بهای تمام شده میلگرد به فروش رفته در رینگ هفته قبل بورس کالا برابر ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان خواهد بود. با توجه به هزینه حمل و سود خرده فروشی طبیعتا انتظار می رود که این محصول در بازار آزاد با نرخی در کانال ۱۷ هزار تومان برای خریدار نهایی قابل دسترسی باشد.

افزایش نرخ دلار آزاد در اواسط هفته قبل مهم ترین محرک رشد خرید میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا بود. به گفته فعالان بازار اغلب این معاملات خریدهای سرمایه ای بوده و محصول به انبار منتقل می شود.

تعطیلی واحدهای تولیدکننده مقاطع طویل فولادی به علت بی برقی در کشور همچنان ادامه دارد. با توجه به این تعطیلی ها، کمبود در برخی محصولات از قبل قابل پیش بینی است. به گفته فعالان بازار آهن و فولاد کشور عموما تقاضای سرمایه ای برای خرید محصولاتی که برآورد می شود با افت تولید و کاهش عرضه روبه رو هستند، بیشتر است.

  شمش فولاد به بورس کالا نیامد

ظرف هفته گذشته بورس کالا میزبان عرضه شمش فولادی نبود. شنیده شده این تصمیم در راستای جلوگیری از خریدهای هیجانی در این بازار گرفته شد. با توجه به آنکه نرخ ارز در بازار داخل رو به افزایش گذاشته بود و همچنان بی برقی باعث تعطیلی یا افت قابل ملاحظه تولید در برخی واحدهای فولادی کشور شده، این احتمال می رفت که متقاضیان شمش فولاد دست به خریدهای هیجانی بزنند و این موضوع بتواند سیگنال موثر دیگری برای اوج گیری قیمت محصولات نهایی باشد. از همین رو ظرف این هفته عرضه شمش فولاد در این بازار متوقف شد.

به گفته فعالان بازار، ظرف روزهای اخیر هر کیلوگرم شمش فولادی در بازار آزاد با قیمت تمام شده ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رفت که این نرخ با احتساب مالیات ارزش افزوده تعیین شده است.

  • نویسنده : راضیه احقاقی
  • منبع خبر : دنیای اقتصاد: