در نشست هم اندیشی و گفت و گو و تبادل نظر مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان با اهالی رسانه در تاریخ شنبه 29 شهریور 99 که از نیمروز تا پاسی از بعدازظهر ادامه یافت، موارد متعددی مطرح شد. حضور حداکثری و استقبال شایان توجه اهالی رسانه از همه ی طیف های مختلف مطبوعاتی چشمگیر بود، که نشان از دغدغه و مسوولیت پذیری دوجانبه ی مجموعه ی آب و فاضلاب استان و اهالی رسانه و مطبوعات استان خوزستان حکایت می کند.

صادق حقیقی پور با تبریک و پاسداشت ایام الله دفاع مقدس و قدردانی از حضور اهالی رسانه در این نشست، پس از شنیدن نقطه نظرات  متعدد بسیاری از اهالی رسانه؛ منجمله: رییس  هیات مدیره ی خانه مطبوعات ، سرپرست روزنامه جمهوری  اسلامی ، مدیرمسوول پایگاه خبری عصر ما، مدیر مسوول روزنامه راوی ملت ، مدیر مسوول پایگاه خبری  روابط عمومی  نوین ، سرپرست روزنامه ی  کیهان و عضو  شورای شهر اهواز ، خبرنگار  خبرگزاری مهر ، سرپرست روزنامه ی رسمی  دولت ( ایران ) ، نماینده ی خبرگزاری تسنیم و تعداد دیگری از اهالی رسانه ،  با بیان این مساله که فرهنگسازی در حوزه ی آموزش شهروندی  یک اصل بدیهی  است و باید  بیشتر مورد توجه قرار گیرد ، از اهالی رسانه در این رابطه استمداد  طلبید.

 

وی در خصوصی یکی از نقش های مهم و تاثیرگذار رسانه ها در آموزش شهروندی گفت: در برخی از نواحی، اصول اولیه ی مصرف آب  و نصب پمپ رعایت نمی شود و شهروندان  اقدام به نصب پمپ آپ پس از کنتور می کنند که این موضوع فشار بسیار زیادی به شبکه وارد می کند و قاعده و اسلوب اصلی و صحیح این است که پمپ آب باید پس از مخزن نصب شود.

 

استفاده ناسالم از آب شرب در آبیاری فضای سبز ، عدم نصب مانع ورود چربی و ضایعات در رستوران ها ، انشعابات غیرمجاز و غیراصولی ، عدم رعایت میزان مصرف آب  با نگاه اقتصادی به این مقوله و مواردی  از این دست ، مستلزم آموزش و کارکرد فرهنگی  است که رسانه ها در این رابطه می توانند اقدام موثر و حیاتی  انجام دهند.
ولی افزود: در شبانه روز ۷۳ هزار مترمکعب  فاضلاب شرق اهواز وارد رودخانه کارون می‌شود و حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب در اهواز تولید می‌شود که از این مقدار ۱۸۵ هزار مترمکعب آن متعلق به شرق این کلانشهر است. وی ادامه داد: با احداث بخشی از کلکتورهای اصلی تصفیه خانه شرق اهواز، این امکان وجود دارد که حدود ۳۵ هزارمترمکعب از فاضلاب تولیدی شرق اهواز به جای ریخته شدن در رودخانه کارون وارد تصفیه‌خانه شود. تصفیه خانه شرق اهواز در حال آماده سازی است و بخشی از کلکتورهای اصلی آن با مبلغ ۵۰ میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی که با اجازه ی مقام معظم رهبری برداشت شده و امسال تکمیل می‌شود. حقیقی پور در ادامه افزود:  حجم مشکلات آنقدر زیاد است که برخی مواقع در کارهای روزمره غرق و دچار انفعال می‌شویم. در میان این مشکلات قطعاً وجود فضای مجازی گسترده، سایت ها یا روزنامه‌های اطلاع‌رسانی را یک نعمت می‌دانیم. حتی اگر برخی مواقع نقدی هم که می شود از دید ما غیرمنصفانه باشد.

 

وی با تأکید بر اینکه باید دموکراسی تمرین شود و نباید همیشه منتظر تعریف باشیم، افزود: اینکه کتمان شود که هیچ مشکلی وجود ندارد، اصلاً خوب نیست ولی باید علت سنجی شود که چه عواملی زمینه‌ساز این مسائل شده است چرا که تا مشکلات ریشه‌یابی نشود، شاهد حل آنها نخواهیم بود.

مدیرعامل آبفای خوزستان با اشاره به اینکه تراکم عملیاتی آبفا تنها در یک منطقه صرف نیست، تصریح کرد: در مدیریت، نباید با دیدگاه سیاسی و یا قومیتی به مسائل نگاه کرد. من به هیچ عنوان نگاه قومی ندارم.  معتقدم باید همه مردم را برای دریافت خدمات به یک چشم نگاه کرد. بیشتر فعالیت‌های عملیاتی که ما انجام داده ایم در مناطق بهره ور نبوده و در مناطق پایین‌شهر بوده است که از جمله می‌توان به محلات منبع آب، حصیرآباد، زوئیه، کوت عبدالله و غیزانیه اشاره کرد.

حقیقی پور عنوان کرد: مشکلات آب و فاضلاب به صورت فنی و کارشناسی باید بررسی شوند و نمی‌توان به این مسائل، قومیتی یا سیاسی نگاه کرد. فاضلاب به نظر من مشکل اول خوزستان است و در وزارت نیرو و نزد خود وزیر هم گفته ام که که این استان در این زمینه فقیرترین استان کشور محسوب می‌شود.

 قدیمی بودن و تمدنی بودن استان، یکی از علل این مشکلات است و اینکه از همان گذشته سیستم دفع فاضلاب داشتند ولی ایجاد شبکه‌های مدرن با انقلاب و بعد هم با وقوع جنگ تحمیلی همزمان شد، بعد از جنگ، اهالی  خوزستان  در حال ساخت خانه بودند  ولی در دیگر استان‌ها به دنبال ایجاد شبکه فاضلاب بودند.

مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان گفت: مشکل سیستم دفع فاضلاب در شهرهای جنوبی خوزستان از جمله ماهشهر، بندر امام خمینی(ره)، خرمشهر، آبادان ، شادگان و نیز سوسنگرد به دلیل باتلاقی بودن زمین بیشتر است. در این مناطق با حفر یک متر چاه گاه به آب می رسیم!
وی ادامه داد: در بیشتر نقاط خوزستان در عمق ۲ و نیم متری شاهد ریزشی شدن زمین هستیم که راه چاره سپرکوبی است با این وجود غیر ایمن بودن منازل به ویژه در مناطق کم برخوردار ما را در انجام این کار نگران می‌کند.

حقیقی پور افزود: در طرح جامع آبرسانی خوزستان، آبرسانی به ۷۴ شهر و چهار هزار روستا پیش بینی شده است؛ منبع تامین این طرح‌های آبرسانی به دلیل مطمئن بودن، پایدار بودن، مصونیت از آلودگی و کیفیت بالا، بیشتر از سدهای خوزستان هستند.
مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان بیان کرد: بانک جهانی در سال ۸۷ اعلام کرد که تصفیه خانه شماره ۲ شرکت آب و فاضلاب اهواز که تامین کننده ۶۰ درصد آب شرب است به دلیل فرسودگی باید از مدار خارج شود. میانگین استاندارد تولید آب به ازای هر نفر ۲۵۰ تا ۳۰۰مترمکعب در شبانه روز است که با احتساب جمعیت اهواز روزانه باید حدود ۳۹۰ هزار متر مکعب آب تصفیه و توزیع شود با این وجود مقدار آب تولید شده در شبکه اهواز بیش از این مقدار است.

حقیقی پور گفت: به دلیل فرسودگی تصفیه‌خانه‌های اهواز حدود ۱۵ درصد از مقدار آب تولیدی به هدر می‌رود. در شبانه روز حدود ۷۰۰ هزار مترمکعب آب در اهواز تولید می‌شود اما میزان فروش آب توسط شرکت آبفا کمتر از ۲۶۰ هزار متر مکعب است.
وی افزود: میزان هدر رفت آب در خوزستان از ۴۲ درصد به ۳۵ درصد رسیده که بخشی از آن به دلیل شناسایی حدود ۴۰ هزار مشترک غیرمجاز آب بوده است.
حقیقی پور توضیح داد: بخشی از هدر رفت آب به دلیل فرسودگی شبکه است که از آن با عنوان تلفات فیزیکی نام برده می‌شود اما نوعی دیگر از هدر رفت آب با عنوان تلفات ظاهری است که منظور خرابی کنتور، نداشتن کنتور توسط مشترک و یا دستکاری در نحوه اعمال مصرف آب است.
وی گفت: در جهان حدود ۵۰ درصد از هدر رفت آب متعلق به تلفات فیزیکی و ۵۰ درصد متعلق به تلفات ظاهری است اما تلفات ظاهری در خوزستان بیش از ۷۰ درصد برآورد می شود؛ از سوی دیگر می توان گفت هیچ شهری در کشور به اندازه اهواز مشترک غیرمجاز آب ندارد.

مدیرعامل آبفای خوزستان با بیان اینکه یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر از شبکه توزیع آب اهواز عمری بیش از ۲۵ سال دارد ادامه داد: در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ یک هزار کیلومتر شبکه آب در خوزستان احداث شده درحالی که در سال‌های ۷۱ تا ۹۵ میانگین احداث شبکه توزیع آب حدود ۳۰ کیلومتر در سال بوده است.

 

 

سرپرست شرکت آبفای اهواز گفت: در اهواز ۴۰۰ هزار مشترک آب وجود دارد و تاکنون حداقل ۵۰ هزار مشترک غیرمجاز توسط کارشناسان شرکت آبفا شناسایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه انشعاب غیرمجاز سبب بروز اختلال در کل شبکه توزیع آب می شود ادامه داد: جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی خوزستان ساکن هستند که از این مقدار حدود ۴۰۰ هزار نفر متعلق به کلانشهر اهواز است؛ از سوی دیگر شرکت آبفا مانند سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان نمی‌تواند از ارایه خدمت به ساکنان این مناطق خودداری کند.

به گفته وی کارکنان شرکت آبفا در خیابان امام رضای شهر کوت عبداله مرکز شهرستان کارون درحال حفاری و اجرای پروژه اصلاح شبکه فاضلاب، به ۱۷ انشعاب غیرمجاز برخهورد کردند که آنها را قطع کردند با این وجود آبفا این انشعابات را دوباره وصل کرد.
حقیقی پور یادآور شد: مرکز شهر اهواز دارای مشکل افت فشار و قطعی آب است که تاکنون ۶۰ نقطه در این منطقه شناسایی شده‌ که کنترل و اصلاح شیرآلات آنها در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل آبفای خوزستان درخصوص تلاقی آب و فاضلاب گفت: احتمال تلاقی آب و فاضلاب بسیار کم است زیرا خطوط آب و فاضلاب هر کدام از دو معبر جداگانه عبور داده می‌شوند ضمن آنکه عمق لوله گذاری برای آب شرب حدود ۲ متر و برای دفع فاضلاب حدود سه متر است.
وی افزود: در زمان پیک مصرف به دلیل افزایش مصرف آب شرب، فشار در شبکه انتقال آب پایین می‌آید در این حالت به دلیل بالا بودن سطح آب زیر زمینی در اهواز، آب‌مانده توسط پمپ های مکش از ترک و درز لوله‌ها وارد شبکه آب شرب منازل می شود و همین عامل سبب ایجاد بوی نامطبوع و تغییر رنگ آب است.

وی افزود: بیشتر آب مورد نیاز اهواز از طرح آبرسانی غدیر است و مقداری نیز آب با کیفیت از طرح آبرسانی موسوم به حیات شوشتر به اهواز منتقل می شود اما در برخی روزها با کمبود آب روبه رو هستیم که در این صورت از قسمت‌های ساحل غربی کارون پیش از ورودی شهر اهواز آب برداشت می‌شود.

 

حقیقی پور در ادامه در خصوص سرنوشت کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان پس از ادغام با شرکت آب و فاضلاب بیان کرد: فهرست ارایه شده از کارکنان شرکت آبفار پس از ادغام، ۸۸۳ نفر بود اما اکنون یک هزار و ۸۵۰ نفر در شرکت آبفار خوزستان مشغول به کار هستند که از این تعداد ۶۰۰ نیروی طرحی وجود دارد.
وی با بیان اینکه از این تعداد نیز تنها ۱۱۰ نفر مجوز پرداخت حقوق دارند افزود: مدیران پیشین از محل اعتبارات عمرانی حقوق این افراد را پرداخت می‌کردند که الان پرداخت دچار مشکل شده‌ است اما از زمان ادغام این ۲ شرکت حقوق آنها از محل درآمدهای شرکت پرداخت می‌شود.
حقیقی پور بیان کرد: برخلاف ادعای برخی افراد که شرکت آبفا تنها به برخی مناطق خاص خدمات رسانی می‌کند، بیشتر اقدامات این شرکت در مناطق محروم و کمتر برخوردار متمرکز شده است.

در این جلسه از سه تن فعالین شبکه های اجتماعی که در خصوص منطقه ی دهدز و غیزانیه و اهواز  بصورت پیگیر و مستمر مطالبه گری  اجتماعی و نقد سازنده کردند، تقدیر به عمل آمد.

  • نویسنده : صدای هم وطن
  • منبع خبر : پیوند ایرانیان