رئیس ایکوم ایران ضمن بیان شعار امسال ایکوم جهانی به مناسبت هفته موزه و میراث فرهنگی، برنامه های این نهاد غیردولتی برای این هفته را اعلام کرد.

سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران، در نشستی خبری با بیان اینکه آموزش و پژوهش برای موزه ها، شعار امسال ایکوم جهانی به مناسبت هفته موزه و میراث فرهنگی است، گفت: خیلی از مشکلات از طریق موزه ها حل می شود، به همین دلیل وظیفه آموزش که بر عهده موزه هاست، بسیار اهمیت دارد. اگر ما امروزه با بحران فرونشست روبه رو هستیم،باید بدانیم که موزه ها می توانند این مشکل را حل کنند و به ما بگویند که در گذشته چطور با آن برخورد می شده است.

او افزود: امسال شانزدهمین دوره آیین موزه برتر برگزار می شود و طی آن داوری بیش از صد موزه از سراسر ایران با حضور ۴۵ داور متخصص در حوزه میراث و موزه در ۱۴ شاخص اعلام شده برگزار و برندگان آن در مراسمی روز ۳۰ اردیبهشت ماه اعلام می شوند. البته ناگفته نماند که هشت شاخص جهانی است و از سوی ایکوم جهانی اعلام شده و مابقی شاخص های انتخاب، آن چیزی است که ما با توجه به شرایط کشور در ایکوم ملی به تصویب رساندیم، مثل شاخص های خلاقیت، کودک و نوجوان، تلاش برای بقا که بیشتر برای موزه های خصوصی معنا پیدا می کند و حتی مناسب سازی برای معلولان.

محیط طباطبایی ویژگی این دوره از مراسم آیین موزه برتر را استقبال بی نظیر موزه های شهرهای کوچک و روستاها اعلام کرد که نشان از توسعه فرهنگی مناطق مختلف کشور دارد.
دیگر برنامه های هفته میراث

رئیس ایکوم ایران گفت: نخستین برنامه هفته میراث فرهنگی امسال روز پنجم اردیبهشت با عنوان کنفرانس بین المللی موزه ها از طرف دانشگاه محقق اردبیلی و موزه تاریخ علوم برگزار شد و تا دهه اول خرداد ادامه دارد.

محیط طباطبایی برنامه های ایکوم برای هفته میراث فرهنگی را برگزاری کارگاه سفال در موزه آبگینه، نمایشگاه نقاشی های آندره گدار در کاخ گلستان، نشست کودک و موزه در کاخ موزه نیاوران، نشست موزه و معلولان و نشست معماری و موزه در موزه فرش، سومین فیلم واره چشم هفتم در میراث در موزه سینما که به ابتکار مرجان حاجی رحیمی، روزنامه نگار باسابقه، کلید خورده، نشست مجموعه داران خصوصی در خانه اندیشمندان علوم انسانی، نمایشگاه پوشاک ایرانی با همکاری پژوهشکده مردم شناسی در کاخ گلستان، روز جهانی حافظان صلح در باغ موزه قصر و نشست موزه های خصوصی عنوان کرد.
۴۰۰ رویداد در هفته میراث

در این نشست خبری، هادی میرزایی، مدیرکل موزه های کشور، با تاکید بر اینکه دولت و وزارت میراث فرهنگی فعالیت ایکوم ایران را به رسمیت می شناسد، گفت: ایران خود را عضو ایکوم جهانی می داند. شاید برداشت افراد از اینکه گفته بودند عضویت ایران لغو شده، این بود که ایکوم یک رکن دولتی دارد. ایکوم یک سازمان مردم نهاد و غیردولتی است که جریان ساز ایجاد موزه ها بوده است.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه نزدیک به ۴۰۰ رویداد در موزه های کشور هم زمان با هفته میراث فرهنگی برگزار می شود، گفت: امسال از مسئول موزه، مدیر، امین اموال، کنشگر و فعال اجتماعی، پژوهشگر، مجموعه دار، راهنمای موزه و از یکی از اعضای استرداد اموال فرهنگی در هفته میراث فرهنگی تقدیر خواهد شد.

او گفت: روز ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ برنامه تجلیل از برترین های موزه داری برگزار می شود و هم زمان با آن ۱۴ نمایشگاه از آثار کمتر دیده شده یا دیده نشده در استان ها برپا می شود. رونمایی از الواح هخامنشی برنامه دیگر در هفته میراث فرهنگی است. این الواح شهریور سال گذشته به ایران برگشت داده شد. معتقدیم باید از رویکرد شیء محوری فاصله بگیریم. این آثار از خانه دور مانده بودند تا بتوان روی آنها پژوهش کرد. حالا این آثار قرار است به نمایش درآید.

میرزایی گفت: در کشور ۸۲۹ موزه داریم و به طور استاندارد باید ۶۳۰ امین اموال داشته باشیم، اما فقط ۱۵۸ امین اموال داریم؛ باوجوداین وضعیت ثبت الکترونیکی اموال فرهنگی در سامانه جام به خوبی پیش می رود، تا جایی که در دولت سیزدهم تاکنون صد هزار اثر در سامانه جام ثبت شده است.

او همچنین از راه اندازی انجمن های دوستداران موزه ها در کشور نیز خبر داد و گفت: سعی شده اعتبار موزه ها در سال ۱۴۰۳ افزایش پیدا کند تا موزه ها به آزمایشگاه های مرمت برای حفاظت از اشیا مجهز شوند.