در نشست کمیسیون انرژی اتاق ایران، فعالان اقتصادی از روند اعطای گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران انتقاد کردند؛ باید این مساله با تنظیم گری حل شود، نه کنترل گری.

به گزارش اتاق ایران، در ابتدای این نشست، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران درباره گواهینامه صلاحیت فنی و ایمنی پیمانکاران (HSE) گفت: در فرآیند اخذ گواهینامه صلاحیت فنی و ایمنی پیمانکاران، شرکت ها به دو دسته، آنهایی که پیمان ندارند و آنهایی که پیمان دارند، تقسیم می شوند. شرکت هایی که پیمان دارند، حجم اطلاعات هویت افراد فعال در آن بسیار بالاست و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم به این اطلاعات دسترسی دارد؛ اما اینکه دوباره این اطلاعات به روش های مختلف در سایت بارگذاری شود، کاری زمان بر است. همچنین این اطلاعات در جاهای مختلف در دولت ثبت شده و به این شیوه محرمانگی اطلاعات هم از بین می رود.

بهزاد محقق حضرتی ادامه داد: در فرآیند بازرسی به صورت سلیقه ای عمل می کنند که حاشیه هایی را در پی دارد. از طرفی در روند اعطای این گزارش به مساله آموزش ایمنی تاکید می شود که به این رویه هم انتقادهایی وارد است. پیشنهاد ما بازنگری در این ابزارهاست و اینکه برای حضور در مناقصه ها رعایت این اصول الزامی نباشد.

بعد از آن، یکی دیگر از حاضران در نشست کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: برای شرکت در مناقصه ها به پلان HSE نیاز است و هر بخشی ضوابط و قواعد خود را دارد. این نوع اداره امور به شکل ملوک الطوایفی است. در فرآیند تشخیص صلاحیت باید ضابطه ها معین و مشخص باشد و تعیین ضوابط به تشخیص وزارتخانه ها و اداره ها نباشد. مثلا برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبقه بندی مشاغل مهم است یا برای آتش نشانی قواعد ایمنی اهمیت دارد. باید قواعد و رویه ها مشخص شود.

در ادامه این نشست عنوان شد: ملغی کردن مصوبه ۱۵دی ۱۳۹۷ هیات وزیران مورد درخواست است. این مصوبه به عنوان مانعی در مسیر کار پیمانکاران است. شرکت ها و فضای کسب وکار با این مصوبه ممکن است گرفتار مشکلاتی شود. باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند سال یک بار ممیزی انجام دهد و اگر خلافی دیده شود این گواهینامه از اعتبار ساقط شود، نه اینکه هرساله کار و بازرسی را از صفر شروع کند. این به امر به منزله هدررفتن سرمایه و زمان است.

در ادامه این نشست، فرشید شکرخدایی، نماینده شورای عالی کارفرمایی گفت: در همه استانداردهای بین المللی مسوول HSE کارفرماست و این اختیار قابل تفویض به پیمانکار نیست و تعهد گرفتن از پیمانکار کارگشا نیست. هر جا مجوز می بینیم، حتما فسادی در آن نهفته است و ذی نفع ها مانع لغو مجوزها هستند. وزارت نفت طرف حساب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، نه پیمانکار. این مساله باید با تنظیم گری حل شود، نه کنترل گری. باید جلوی توسعه فساد در اخذ مجوزها گرفته شود.

در ادامه این نشست عنوان شد: درباره آموزش هایی که در روند اخذ گواهینامه صلاحیت پیمانکاران داده می شود، باید گفت این آموزش به قدری صوری است که خروجی خاصی ندارد. نگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به کارگاه ها و واحدهای تولیدی است و با حوزه کار EPC تناقض های جدی دارد. همچنین تاکید شد: شرکت نفت بزرگ ترین و قدیمی ترین دستورالعمل ایمنی را در کشور دارد. باید در این مسیر وزارت نفت، قواعد ایمنی را تعیین کند. همچنین برای تعیین صلاحیت پیمانکاران لازم نبود و البته قرار هم نبود، دولت مرکز تشخیص صلاحیت دیگری را به لیست اضافه کند، سازمان برنامه و بودجه کشور به تنهایی کافی بود. از طرفی آیا واقعا وجود این گواهینامه الزامی است؟ باید در این مسیر تجدیدنظر شود. اگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قصد کمک به فعالان اقتصادی را دارد از انجمن ها و نهادهای تخصصی کمک بگیرد. برای ایجاد ارزش افزوده باید در رویه ها تجدیدنظر شود.

در ادامه تاکید شد: ما در تدوین ضوابط HSE ضعف جدی داریم. اسناد پایه هم در خیلی از حوزه ها نداریم؛ اما صنعت نفت پیشران است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ازآنجا که در این حوزه ذی نفع است و ظرفیت فنی ارزیابی در حوزه نفت را ندارد، مسیر را غلط رفته است. آنها سراغ مناقصه ها رفته و خواسته اند گلوگاه را بگیرند؛ ولی با این شیوه عمل، فرهنگ ایمنی تقویت نمی شود. باید آموزش ها متناسب با فرآیندها داده شود. در ادامه اسدالله قره خانی، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی گفت: در زمان تصویب این قانون در مجلس قرار نبود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مجری طرح باشد، بلکه به عنوان پیمانکار بود؛ اما در ادامه به این شکل درآمده است.

بعد از آن رامین خسروخاور، رئیس کمیته نفت وانرژی اتاق ایران و رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران گفت: باید به شرکت های دانش بنیان در حوزه پیمانکاری نگاه ویژه ای داشته باشیم تا پشت این موانع نمانند و این گواهینامه ها مانعی برای کار آنهاست. پاشنه آشیل جمهوری اسلامی ایران در حوزه کسب وکار، موازی کاری است.

در ادامه این نشست، وحید رضا زیدی فرد معاون امور مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت، غلامرضا خوانساری مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری وزارت نفت و امید شاکری مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح های وزارت نفت به پرسش ها و مشکلات فعالان اقتصادی این حوزه پاسخ دادند.

غلامرضا خوانساری، مدیرکل نظام تامین و تجاری سازی فناوری وزارت نفت از تاریخچه HSE در ایران گفت که در سال ۹۷ به عنوان اصلاحیه وارد ارزیابی کیفی مناقصه ها شد و این اولین ایستگاه فرآیند مناقصه ها شد. در آیین نامه ارزیابی کیفی صلاحیت ایمنی بحث پیمان کاری و تعمیرکنندگان شده که این مساله هم محل ایراد است. یک سال قبل اصلاحیه صلاحیت ایمنی توسط وزارت نفت درخواست شده و این اصلاحیه شبیه چیزی است که در این نشست عنوان شد که سایت مسوول HSE است، نه پیمانکار. این پیشنهاد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رد شد. شاید اگر این نشست ها و تلاش ها آن زمان صورت می گرفت، این اصلاحیه انجام می شد. البته این امکان همچنان وجود دارد که بار دیگر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران لزوم این اصلاح را مطرح کند تا به نتیجه برسد.

امید شاکری، مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح های وزارت نفت هم در ادامه این نشست گفت: HSE اهمیت زیادی دارد و از این مساله براساس استانداردهای اروپایی می توان دفاع کرد. نگاه به HSE در ایران همین بوده است؛ ولی در حال حاضر یکی از موانع ورود پیمان کاران به مناقصه ها اخذ گواهی صلاحیت پیمانکاران است و این مساله باعث ورود افراد خاصی به این حوزه شده است. باید محل صدور گواهینامه ها تغییر کند؛ ولی دریافت گواهی صلاحیت پیمان کاران الزامی است. فکر می کنم سازمان ملی استاندارد نهاد خوبی برای صدور این گواهینامه ها باشد. با نگاه گواهی صلاحیت به این مساله نگاه کنیم و این رویه، می تواند راهکار مناسبی برای حل مساله باشد.

بعد از آن وحیدرضا زیدی فرد، معاون امور مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت کار بیان کرد: باید در این نشست نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه حضور داشته باشند. بعد از حوادثی که در پتروشیمی بوعلی به وجود آمد، حساسیت های زیادی در توجه به استانداردهای بین المللی ایجاد شد. نقص در پتروشیمی بوعلی به ایرادهای سیستم و پیمان کاری برمی گشت. فکر می کنم در این زمینه سازمان برنامه و بودجه را فعال کنیم و پیشنهادی هم از طرف ما به آنجا ارسال شود. سازمان برنامه را مرجع تشخیص قرار دهیم و گواهینامه آنها ملاک عمل باشد.

درنهایت آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: می توانیم پیشنهادهای اصلاحی خود را جمع بندی کنیم تا دستمایه تعامل بخش خصوصی با وزارت نفت باشد. البته می توانیم از ظرفیت شورای گفت وگو هم در این مسیر استفاده کنیم.

بررسی تهاتر نفت با مطالبات بخش خصوصی

دستور دوم این نشست «بررسی تهاتر نفت با مطالبات بخش خصوصی» بود. نجفی دراین باره گفت: بعد از بحث و نشست های متعدد قرار شده که مطالبه گران بخش خصوصی که صورت وضعیت هایشان قطعی شده، بتوانند به وزارت نفت مراجعه کنند و اوراق را تحویل وزارت نفت دهند. فدراسیون صنعت نفت ایران در تعامل با وزارت نفت این اوراق را به بانک گردشگری بدهد و ضمانت نامه سه ماهه تحویل بگیرد تا تسویه حساب ها سرعت بگیرد. شروع کار از هفته آینده خواهد بود. کل فرآیند به طور کامل طی و ایرادهای ممکن رفع شده و این مشمول مرور زمان نشده است.

بعد از آن زیدی فرد گفت: بعد از پیگیری های متعدد امکان تهاتر فرآورده نفتی طبق قانون برنامه و بودجه وجود ندارد؛ این موضوع را با صورت نفت خام مطرح کردیم که درنهایت عنوان شد در بخش تهاتر با سازمان برنامه و بودجه توافق شود تا میزان و حجم تهاتر را سازمان برنامه و بودجه مشخص کند؛ عملی شدن این موضوع حتمی است. از طرفی وزارت نفت سعی می کند این مساله را حل کند و با توجه به بدهی های وزارت نفت به بخش خصوصی این مساله عملیاتی شود.

بعد از آن رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: تقاضای بخش خصوصی این است که مساله تهاتر بدهی ها بدون پاس کاری بین سازمان ها و وزارتخانه حل شود.

همچنین حمیدرضا صالحی، نایب رئیس اتاق ایران از رفتارهای وزارت نفت گلایه کرد که مدتی است مطالبات بخش خصوصی به تعویق افتاده است. نمی دانیم مقاومت دولت و وزارت نفت برای چیست و چرا اجازه نمی دهند پروژه های اقتصادی در حوزه بهینه سازی به نتیجه برسد. پیشنهاد ما این بود که وزارت نفت بدهی بخش خصوصی را به صورت نقدی پرداخت کند یا سوخت بدهد.