محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه شب به مناسبت هفته دولت با حضور در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به ارائه گزارشی از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته پرداخت. او در ابتدا گفت: عرصه فرهنگ و هنر کشور سال گذشته بهترین ایام خود را سپری کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه سال گذشته بهترین ایام فرهنگ و هنر کشور رقم خورد، ادامه داد: جشنواره فیلم فجر روزهای بسیار باشکوهی را تجربه کرد. شاید باورکردنی نبود حدود ۷۴ فیلم به جشنواره و به بخش انتخاب و ۲۰ فیلم به بخش داوری رسید. بنیاد فارابی به طور قابل توجهی وارد این حوزه شده بود. از سیستان و بلوچستان فیلم درجه یک ساخته شد. از مردمان سختکوش هر چه بر پرده سینما دیده بودید برای مردم یادآور ناامیدی و مشکلات بود. در این جشنواره یک نوجوان قهرمان سیستان و بلوچی به تصویر کشیده شد. از خوزستان قهرمان، کردستان و آذربایجان فیلم در این جشنواره داشتیم؛ هم تنوع منطقه ای و اقلیمی ایران و هم گونه های مختلف در جشنواره داشتیم.

وی گفت: در حوزه موسیقی باید از هنرمندان عزیزی که آمدند، تشکر کنم. چه در زمینه موسیقی و چه در زمینه تئاتر و سینما، هنرمندان درخشیدند. وارد بهار امسال که می شدیم سال قبل که کرونا بود بر اساس آمار، ۴۰۰ هزار ایرانی در برنامه های هنری کشورهای همسایه شرکت کرده بودند. نوروز امسال یک میلیون ایرانی در اجرای صحنه ای کشور و هزار نفر خارج از کشور حضور داشتند.

نمایشگاه کتاب و قرآن باشکوه برگزار شد

اسماعیلی همچنین با اشاره به استقبال باشکوه از نمایشگاه کتاب و قرآن، با بیان اینکه رمضان کم نظیری را با برنامه های قرآنی تجربه کردیم، گفت: در نمایشگاه کتاب یک حماسه خلق شد. ۷ میلیون بازدیدکننده داشتیم و عدالت فرهنگی را در این نمایشگاه نشان دادیم. از ۲۸۰۰ روستا خرید کتاب داشتیم و ۷ میلیون نفر به صحن نمایشگاه آمدند و اتفاق بی نظیری بود. برخی روزها آنقدر ازدحام بود که مردم در بزرگراه های نزدیک نمایشگاه، ماشین های خود را پارک می کردند.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص رشد فروش فیلم های سینمایی نیز گفت: در حوزه سینما بالاترین فروش قبل از بهار امسال حدود ۵۸ میلیارد تومان در اواخر سال ۱۴۰۰ بود. امسال فیلمی به نمایش درآمده که ۲۴۰ میلیارد تومان فروخته است و رقم فروش هفت برابر شده است و دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران است. رونق در حوزه فرهنگ و هنر در جشنواره ها به شکل مشهودی ظهور و بروز کرده و در بهار امسال با محاسبه تقویمی بیش از ۲۵ میلیون ایرانی در برنامه های فرهنگی و هنری کشور شرکت کردند.

ارتقا از تنظیم گری به حکمرانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت تامین کاغذ گفت: ۶ ماهه نخست سال گذشته دوره پرشکوهی را داشتیم. در دولت مردمی از ابتدای کار بنای ما بر این بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از یک نهاد صرفا تنظیم گر و نظارتی به وزارت برنامه ریز و مسئول توسعه فرهنگی و حکمرانی فرهنگی کشور ارتقا دهیم و ۱۲۴ برنامه اقدام برای آن تهیه شد و در معرض دید همه دلسوزان و ناقدان قرار گرفت، تکمیل شد و ارتقا پیدا کرد و نتایج خوبی داشتیم و برای خیلی ها باورکردنی نبود با این شتاب به سمت تحقق این اهداف حرکت کنیم.

بیمه و امنیت شغلی، نگاه حمایتی ما از خبرنگاران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نگاه حمایتی وزارت به مطبوعات هم گفت: معدل نشریات در کشور خیلی بالاست. به ۱۴ هزار نشریه مجوز داده شده و مرتب در هیات نظارت بر مطبوعات با درخواست های متعدد مواجه هستیم. نگاه ما حمایتی است اما برای خبرنگارها بیمه و امنیت شغلی مهم بوده است. پوشش بیمه ای خبرنگارها را از ۴ هزار نفر سال ۱۴۰۰ به ۸ هزار نفر رساندیم و ۹۷ درصد افزایش این کار توسط صندوق هنر اتفاق افتاده است. در چهارچوب مسکن هنرمندان و خبرنگاران با وزارت راه به زودی شهر هنر را در شهر جدید هنر راه اندازی خواهیم کرد. این کلمه به معنای هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران است. فعالان حوزه قرآن و عترت را هم اضافه کردیم. ۱۵ هزار فعال این حوزه را بیمه کردیم و قرآن و عترت بشدت در کشور در حال رشد است.

برای خودکفایی در حوزه کاغذ برنامه داریم

اسماعیلی درباره تامین کاغذ نیز گفت: زمانی به مجلس برنامه ارائه کردیم می خواهیم به خودکفایی در حوزه کاغذ برسیم که در آن زمان تولید کاغذ ما بین ۵ تا ۱۰ هزار تن بود و اکنون به ۷۵ هزار تن رسیده است . کارگروهی هم در این حوزه در دولت تشکیل شده است. همه موانع رفع شده و یک کارخانه بسیار خوب را در استان فارس با نصب همه تجهیزات در آستانه بهره برداری داریم. کاری هم هیات ما با ونزوئلا شروع کرده که کار بسیار خوبی است و تولید کاغذ مرغوب است. آموزش و پرورش ما ۷۰ درصد کتاب هایش را در سال گذشته با کاغذ داخلی منتشر کرد. امسال ۱۰۰ درصد نیاز در این حوزه با تولید داخل تامین می شود و امسال در آستانه جشن خودکفایی کاغذ در بخش فرهنگی و نشر هستیم. گفته ام نیمه دوم سال، اما امیدوارم به زودی اتفاق بیفتد.

ارائه طرحی برای زیست عفیفانه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حجاب و عفاف نیز گفت: این دغدغه مهمی است و از دستور کارهای جدی دولت و شخص رئیس جمهور این است که این مساله را بتوانیم رفع کنیم. بخشی نیاز به حمایت های ما داشت که به صورت یارانه ای اتفاق بیفتد که در حال انجام است و بخش مهم آن ترویج مدل های عفیفانه است. در جشنواره مدل لباس که در تدارک آن هستیم سال گذشته کار مهمی شروع کردیم. به همه طراحان برگزیده، وام هایی با سود کم برای تولید انبوه دادیم.وی افزود: این دولت خود را مسئول می داند. طرح کاملی را در قرارگاه زیست عفیفانه آماده کردیم که راه اندازی شده است. رئیس جمهور تاکید بر این دارد که جهت گیری اصلی دولت در حوزه پوشش، فرهنگی باشد. در تهران و شهرهای بزرگ، سکوهای دائمی فروش لباس را راه اندازی می کنیم. ان شاءالله اولین موارد آن را تا قبل از به پایان رسیدن تابستان راه اندازی می کنیم و برای این کار تلاش شبانه روزی می شود.

اسماعیلی همچنین درباره تغییر نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: در برنامه هفتم این بحث بود که آن را جلو ببریم. دوستان در مجلس استقبال کردند. بنای ما بر این است که با آن نگاه بلند انقلابی و بیانیه گام دوم و متناسب با نگاه های جدید در حوزه مدیریت فرهنگی، نامی را با دوستان مجلس و لایحه هفتم انتخاب کنیم. به نظرم تغییر مهمی خواهد بود که جهت گیری ها و رویاپردازی های مهم که لازمه فرهنگ و هنر است پیشانی کار قرار گیرد و جهت دهی فعالیت ها به این سمت باشد.