کارتونی سال ها قبل در تلویزیون ایران پخش می شد که برای متولدین دهه ۶۰ نوستالژیک بود. شخصیت اصلی این کارتن، پروفسور بالتازار نامی بود که از این توانایی برخوردار بود که مجموعه مطالبات و خواسته های طرف مقابل و مخاطب را به سرعت برق و باد بر اساس یک مکانیسم ساده و با باز […]

کارتونی سال ها قبل در تلویزیون ایران پخش می شد که برای متولدین دهه ۶۰ نوستالژیک بود. شخصیت اصلی این کارتن، پروفسور بالتازار نامی بود که از این توانایی برخوردار بود که مجموعه مطالبات و خواسته های طرف مقابل و مخاطب را به سرعت برق و باد بر اساس یک مکانیسم ساده و با باز کردن یک شیر پاسخ دهد. درخواست مطرح می شد و بالتازار با فشردن چند دکمه و باز کردن شیری، آن را پاسخ می داد. دیدی که برخی از متولیان امور اقتصادی از معضلات اقتصادی دارند، یک چنین شکل و شمایلی دارد. این دسته از مدیران و متولیان تصور می کنند با چرخاندن یک دسته یا فشردن چند دکمه می توان شاخص های اقتصادی را به سمت ثبات و تعادل حرکت داد. به عنوان نمونه تصمیماتی که دولت اخیرا برای حل مشکل مسکن در دستور کار قرار داده است به سبک همان تصمیمات اشتباهی است که در تمام سال ها و دهه های اخیر گرفته می شوند، اما مشکلی را حل نمی کنند. این تصور که از طریق دستور، مصوبه و بخشنامه می توان مالکان را مجبور کرد که نرخ اجاره بهای مسکن را در شرایطی که تورم بالای ۵۰درصد است، تنها ۲۵درصد ارتقا دهند از همان دست تصورات خوش خیالانه ای است که دهه ها است در اقتصاد ایران تکرار می شود و نتیجه ای در بر ندارد. این در حالی است که یک چنین مصوبه ای در سال قبل نیز اجرایی شد اما عملا نه تنها باعث ثبات در بازار مسکن نشد، بلکه نرخ اجاره بها را در دالان صعودی قرار داد. اساسا بازار مسکن کشور نیز به عنوان یکی از ۵بازار اصلی در کنار بازار ارز، خودرو، طلا و بورس از المان های اقتصاد کلان تبعیت می کند و هرگونه برخورد دستوری، بخشنامه ای و خارج از اصول اقتصادی با آن منجر به بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد. مسوولان اجرایی از یک طرف برخورد دستوری با بازارها دارند و از سوی دیگر آمارهای متناقضی در خصوص واقعیت های اقتصادی ارایه می کنند که همخوانی باهم ندارد.

از یک طرف، وزیر اقتصاد رودرروی خبرنگاران شاخص ها را در مسیر بهبود معرفی می کند و از مهار تورم خبر می دهد، اما بلافاصله پس از آن به فاصله ۲۴ساعت خبر می رسد که تورم در اقتصاد ایران رکورد زده و به بیش از ۵۲٫۵ رسیده است. رکوردی که در تمام سال های پس از انقلاب در طول ۴۳ سال گذشته سابقه ندارد. یا این آمارها و تناقضات طبیعی است که ثبات از اقتصاد ایران رخت بر می بندد و نشانه های آشفتگی پدیدار می شود. اقتصاد ایران برای حرکت رو به جلو در گام نخست باید تکلیف خود را با برجام و واقعیت تحریم ها روشن کند. در مرحله بعد موضوع پیوستن به کنوانسیون های جهانی را جدی بگیرد و نهایتا نیز راهکاری برای افزایش شفافیت در اقتصاد پیدا کند. بدون این گزاره ها، احتمال تغییر و به روز آوری اقتصاد ایران بعید است و احتمال ثبات کمتر از قبل خواهد بود. اقتصاد راهکارهای آنی و سریع ندارد و نیازمند برنامه ریزی و ساماندهی است. راهکار دیگری جز تخصص گرایی، توسعه مناسبات ارتباطی با جهان و توجه به برنامه ریزی برای حل مشکلات وجود ندارد.

  • نویسنده : پیمان مولوی
  • منبع خبر : اعتماد