دکتر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در جلسه هم اندیشی مدیران شرکت های فولادی استان خوزستان بر شتاب در عرصه صنعت سازی تاکید کرد. معاون اقتصادی رئیس جمهور در این نشست گفت: دولت برنامه های مختلفی در زمینه تحول در اقتصاد دارد که یکی از این تحولات این است که صنایع ایران ساماندهی […]

 

دکتر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در جلسه هم اندیشی مدیران شرکت های فولادی استان خوزستان بر شتاب در عرصه صنعت سازی تاکید کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در این نشست گفت: دولت برنامه های مختلفی در زمینه تحول در اقتصاد دارد که یکی از این تحولات این است که صنایع ایران ساماندهی شوند و ما از کارخانه داری به صنعت سازی روی بیاوریم. دکتر محسن رضایی افزود: یکی از تعابیر غلطی که در صنعت وجود دارد این است که صنعت را معادل کارخانه داری و کارخانه سازی می دانند که این امر کاملا اشتباه است.

وی ادامه داد: صنعت یک منظومه از فعالیت های به هم پیوسته است که زنجیره ارزش در آن فعالیت کامل می‌کند. لیکن در ایران هیچگاه ما به این سطح از پیشرفت و دانایی نرسیدیم و لذا کارخانجات مختلفی در کشور به صورت پراکنده دایر شد. نمونه‌اش در همین خوزستان است که فولادسازی دارد اما صنعت فولاد در آن وجود ندارد.

دکتر رضایی افزود: در کشور باید صنعت سازی کنیم صنعت پتروشیمی نداریم ولی کارخانه های بسیار زیاد پتروشیمی داریم عملاً ما پتروشیمی را داریم خام‌فروشی می کنیم. زمانی که صنعت ایجاد شود دیگر خام‌فروشی وجود ندارد. ما می خواهیم در خوزستان صنعت فولاد را راه اندازی کنیم تا ثروت آفرین باشد؛ برای تحقق این امر باید حلقه های مفقودی شناسایی شوند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: کارخانه داری تولید ثروت نمی کند و ما الان به جایی رسیدیم که این جهش را باید انجام دهیم یعنی از کارخانه داری به سمت صنعت سازی برویم. برخی از صنایع بسیار پراکنده اند برای مثال ده تا استان باید با همدیگر مرتبط شوند تا آن صنعت شکل بگیرد ولی در خوزستان ما هم می‌توانیم صنعت پتروشیمی و هم صنعت فولاد را به وجود بیاوریم یعنی صنعت فولاد و پتروشیمی در خوزستان قابل برنامه ریزی هستند.

وی گفت: بنشینید فکر کنید و حتی اگر لازم شد یک هلدینگ فولاد به وجود بیاورید که وظیفه اش تاسیس صنعت فولاد خوزستان باشد. این هلدینگ که از همه شما شکل می گیرد کمک کند تا صنعت فولاد را بتوانیم کامل به وجود بیاوریم. اگر بخش خصوصی هم باشد اشکالی ندارد، بخش دولتی و نیمه دولتی اشکالی ندارد ولی همه با هم دیگر صنعت فولاد را به وجود بیاوریم.

رضایی ادامه داد: وقتی صنعت شکل بگیرد قاعدتاً در قیمت گذاری و صادرات و تولید و واردات صاحب نظر می شوید و چون بخش مهمی از تولید ثروت در کشور را برعهده دارید اقتدار ایجاد خواهد شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در پایان گفت: صنعت سازی قدرت تاثیرگذاری در اقتصاد را شکل می دهد ما باید از حالت جزیره های کوچک بیرون بیایم و صنعت سازی را به عنوان یکی از خط مشی ها و سیاست های خود مدنظر قرار دهیم.

 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در جلسه هم اندیشی مدیران شرکت های فولادی استان خوزستان که با حضور دکتر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد، مهم ترین چالش های این صنعت را تشریح کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت پیشران در جمهوری اسلامی ایران است. در دنیا در سال ۲۰۲۰ چین با تولید یک هزار و ۵۳ میلیون تن با سهم ۶۰ درصدی رتبه اول تولید فولاد را داشته و ایران با تولید نزدیک به ۲۹ میلیون تُن، سهم ۲ دهم درصدی نسبت به صنعت فولاد در دنیا را داشته است.

وی ادامه داد: جایگاه ایران به برکت انقلاب اسلامی از ۱/۸ میلیون تُن در قبل از انقلاب به عدد نزدیک به ۲۹ میلیون تن رسیده و در حال حاضر ظرفیت تولید میانی در کشور بالغ بر ۴۰ میلیون تن است که به واسطه این ظرفیت، کشور ایران رتبه دهم تولید کننده فولاد در دنیا را داراست.

ابراهیمی با مقایسه روند تولید فولاد ایران با تولید فولاد جهان افزود: در ۱۰ سال گذشته وضعیت رشد فولاد در دنیا عدد معادل ۲ درصد بوده،‌ در حالی که در ایران یک رشد ۱۰ درصدی را داشته و این نشان می‌دهد که اقدامات خیلی خوبی را در این حوزه برای ایجاد ظرفیت ایجاد شده است.

وی بیان داشت: در مجموع ۴۰ میلیون تن ظرفیت قابل تولید در کشور برای صنعت فولاد در افق ۱۴۰۴ تعریف شده و قرار است ظرفیت تولید به ۵۵ میلیون تن برسد که با توجه به پیش بینی جمعیت ۹۰ میلیونی در سال ۱۴۰۴ و مصرف سرانه ۴۰۰ کیلوگرم به ازای هر نفر، پیش بینی می شود ۳۶ میلیون تن از این ۵۵ میلیون تن در داخل کشور استفاده شود و مابقی آن که حدود ۲۰ میلیون تن است برای مبحث صادرات استفاده شود، که این امر نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو ارزآوری برای کشور را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به محل‌های اجرای طرح‌های توسعه ای برای صنعت فولاد تصریح کرد: اجرای طرح‌های توسعه فولاد در ناحیه جنوبی کشور و نزدیک به آب های آزاد پیشنهاد شده و به سبب مزیتی که این مناطق برای تولیدات و صادرات بیشتر دارند مورد توجه قرار دارند و تاکید نیز بر این است که توسعه فولاد باید دریا محور باشد نه کویر محور.

ابراهیمی گریزی به وضعیت عرضه و تقاضا در افق ۱۴۰۴ داشت و گفت: یکی از چالش هایی که در صنعت فولاد مطرح شده است، فاصله بین عرضه و تقاضاست. از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ ظرفیت نصب شده فولاد از ۴۵ تا ۵۵ میلیون تن پیش بینی می شود و بر اساس طرح‌های توسعه و اقداماتی که انجام خواهد شد ما تقریباً دو برابر نیاز کشور را در صنعت فولاد تا سال ۱۴۰۴ تولید خواهیم کرد.  وی افزود: در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۴ میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون دلار در صنعت فولاد ارزآوری داشتیم. مجموعه فولاد خوزستان به واسطه موقعیت استراتژیکی که در استان خوزستان دارد توانسته ۱/۴ میلیارد دلار از این ارزآوری را به خود اختصاص دهد که نزدیک به ۳ درصد کل ارزآوری کشور محسوب می شود.  ابراهیمی بیان کرد: در استان خوزستان و مجموعه فولاد خوزستان نیروهای متخصص و ماهری وجود دارند، دسترسی بسیار خوبی به منابع انرژی در استان وجود دارد و نسبت به سایر استان ها دسترسی مناسب تری به آب ها داریم. علاوه بر آن ۱۸۰۰ کیلومتر مرز آبی و مرزهای خاکی در همجواری با کشورهای مثل عراق برای بحث صادراتی وجود دارد.

وی اظهار داشت: متاسفانه در سنوات گذشته طرح های توسعه ای که در صنعت فولاد عمدتاً اتفاق افتاده به این صورت بوده که شرکت های معدنی به جای اینکه به کارهای اکتشافی بپردازند، به تولید فولاد روی آورده اند، در حالی که طرح های توسعه می‌بایستی در استان خوزستان متمرکز شود، ولی استان های معدنی مثل کرمان، خراسان و … که باید بحث های اکتشافی را دنبال کنند به این صنعت روی آورده اند.

ابراهیمی چهار چالش عمده صنعت فولاد را سنگ آهن، عدم توازن زنجیره، بحث برق و گاز و عوارض های سنگین صادراتی و مباحث حمل و نقل دانست و گفت: ما نزدیک ۱۶۷ میلیون تن سنگ معدن نیاز داریم که بر اساس طرح های موجود در کشور و طرح های فعال و طرح های جاری نزدیک به ۳۲ میلیون تُن کسری داریم تا بخواهیم به این هدف برسیم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم افق ۱۴۰۴ را ببینیم ۹۳۶۷ مگاوات برق نیاز داریم. ما آنچه در صنعت فولاد به عنوان برق مصرف می کنیم ۹/۶ درصد مصرف برق در کشور است. به عبارتی تقریباً ۱۰ درصد؛ ولی بیشتر این خاموشی ها و بیشترین توقفات را در صنعت فولاد مشاهده می کنیم. در سال گذشته معادل ۶ میلیارد دلار فرصت به واسطه قطع برق در صنعت فولاد را از دست دادیم. قطع برق در این صنعت کاهش تولید را به دنبال خواهد داشت و واقعاً یک چالش بسیار جدی است و متاسفانه اولین جایی که برق را قطع می کنند صنعت فولاد است.

ابراهیمی درخصوص چالش انرژی گاز نیز گفت: میزان میانگین رشد سالیانه تولید گاز طی ۱۰ سال گذشته معادل میانگین رشد مصرف بوده و تقریباً ۸/۳ درصد است. در صنعت فولاد، گاز نقش خوراک را دارد و نه نقش سوخت؛ نقشی که کنار دست صنعت تولید است. مزیت رقابتی کشور برای تولید فولاد به روش کوره های احیا به واسطه داشتن منابع غنی گاز است، در حال حاضر این مزیت تبدیل به یک چالش بزرگ برای این صنعت شده و عمدتاً صحبت می‌شود که صنعت فولاد گاز زیاد مصرف می کند.

وی چالش بعدی در صنعت فولاد را بحث آب دانست و افزود: میزان مصرف آب در صنعت فولاد ۰/۲ درصد کل کشور است. وضعیت مصرف در حال حاضر حدود ۲۵۵ میلیون متر مکعب آب مصرفی می باشد که پیش‌بینی می‌شود تا افق ۱۴۰۴ یک رشد ۱/۱ درصد مصرفی را داشته باشیم.

ابراهیمی تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل هم در حال حاضر از لحاظ وضعیت جاده ای تا افق ۱۴۰۴ مشکلی نداریم ولی حمل و نقل ریلی ما با توجه به افزایش قیمت در حوزه حمل و نقل باعث شده که قیمت‌های تمام شده ما بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پایان گفت: استفاده از مزیت های استان خوزستان برای طرح های توسعه، ایجاد شرکت های اکتشافی و زیرساخت، کمک به ادغام مجموعه های فولادی در راستای یکپارچه‌سازی زنجیره ارزش، مدیریت بهتر در کشور به واسطه نهادهای دولتی و کاهش محدودیت‌ها و عوارض صادراتی، پیشنهاداتی است که امیدواریم جهت رفع مشکلات صنعت فولاد پیگیری و دنبال شوند.