شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومین قطب تولید فولاد کشور طی سال های اخیر، باوجود تحریم ها و همچنین شیوع ویروس کرونا و محدودیت هایی که این عوامل ایجاد کرده اند، قادر شده که اهداف تولیدی و سازمانی خود را به خوبی محقق کند. این واحد فولادسازی در زمینه تامین نیاز داخل و همچنین بازارهای […]

شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومین قطب تولید فولاد کشور طی سال های اخیر، باوجود تحریم ها و همچنین شیوع ویروس کرونا و محدودیت هایی که این عوامل ایجاد کرده اند، قادر شده که اهداف تولیدی و سازمانی خود را به خوبی محقق کند.

این واحد فولادسازی در زمینه تامین نیاز داخل و همچنین بازارهای صادراتی، جایگاه ویژه ای دارد و در زمینه ارزآوری یکی از شرکت های مطرح در کشور محسوب می شود. ۱۱هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰هزار نفر به صورت غیرمستقیم در فولاد خوزستان مشغول به کار هستند.

تاثیر تحریم ها بر روند کار

شرکت فولاد خوزستان طی سال های گذشته و باوجود تحریم ها تمام تلاش خود را به کار گمارده تا به سمت بومی سازی بیش از پیش گام بردارد. در همین راستا معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان درباره تاثیر تحریم ها بر روند کار شرکت عنوان کرد: نمی توان با صراحت ادعا کرد تحریم ها تاثیری بر روند کار ما به همراه نداشته است، اما با جست وجوی مسیرهای جدید تحریم ها نه تاثیری بر صادرات به همراه داشت و نه مشکلی در زمینه داخلی تقاضای برای ما ایجاد کرد.

سعید قاسم زاده همچنین با اشاره به تامین مواد اولیه و تجهیزات از داخل کشور عنوان کرد: ازنظر تامین خطوط ما تلاش کردیم بیش ازپیش به سمت تولیدات داخل پیش برویم و این موضوع سبب شد تا تهدیدها تبدیل به فرصت شوند. با توجه به این موضوع که شرکت های داخلی در زمینه تامین تجهیزات بسیار توانمند هستند، می توانند نیاز داخل را جوابگو باشند. براساس تجربه ای که شرکت های داخلی کسب کرده اند، می توان به آنها اعتماد کرد. از همین رو توانایی های بسیاری در این زمینه وجود دارد که نیازمند به حمایت دارند. این شرکت ها با توانمندی خود قادر به تولید نیاز فولادسازان هستند و باوجود تحریم ها برخی قطعات که تا پیش از این وارداتی بودند نیز داخلی سازی شد. بااین وجود می توان ادعا کرد که تقریبا وابستگی ها به سمت صفر میل می کند.
فولاد خوزستان در مسیر بومی سازی مداوم

معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان با اشاره به این موضوع که این شرکت همواره به سمت بومی سازی پیش رفته است، خاطرنشان کرد: فولاد خوزستان از دیرباز در زمینه بومی سازی یکی از شرکت های پیشرو به شمار می رفته است. کل فرآیند احیای مستقیم که در سال ۱۳۸۰ مورد بهره برداری قرار گرفت، فرآیند آن ایرانی است که با عنوان زمزم وارد خط تولید شد. بعدها نیز کوره پاتیل و کاتالیست به مدت ۸ سال زمان برد تا آنکه بومی سازی شد که پس ازآن بسیاری از واحدهای فولادسازی و پتروشیمی از محصولات آن استفاده کردند. هزاران قطعه دیگر طی این سال ها بومی سازی شده است که مربوط به تجهیزات و ماشین آلات است. تحریم ها اخیر این روند بومی سازی را در کشور تقویت کرد و این اتفاق خوبی به شمار می رود که طی سال های اخیر روی داده است.

در ادامه این مبحث قاسم زاده به صادرات اشاره کرد و گفت: از نگاه برون مرزی در زمینه صادرات با مشکل خاصی روبه رو نشده ایم، اما باوجود کنترل های داخلی، صادرات با محدودیت هایی روبه رو شده است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در زمینه استخدام چه برنامه ای برای سال ۱۴۰۰ دارد، عنوان کرد: طی سال های گذشته ما استخدامی در فولاد خوزستان نداشته ایم، البته در سال جدید ۴۵۰ نفر را از طریق آزمون استخدام خواهیم کرد و این رویه هرسال با تعداد گزینش کمتری ادامه خواهد داشت.

به گفته وی بیشتر استخدام ها در مقطع کارشناسی و غیرکارشناسی خواهد بود تا ظرفیت های خالی را از طریق آزمون ها پرکنیم تا پرتوان به راه خود ادامه بدهیم. در این زمینه نیز بسیار حساس هستیم تا نیروهای کارآمد را وارد شرکت کنیم تا آن شهرتی که فولاد خوزستان طی سال های گذشته کسب کرده و همواره به عنوان صادرکننده نیروها به سایر واحدهای فولادسازی در سراسر کشور معروف بوده را حفظ کنیم. امیدواریم که باوجود فرهنگ سازمانی حاکم بر فولاد خوزستان، بتوانیم به درستی نیروی انسانی خود را پرورش دهیم.
فولاد خوزستان در رده شرکت های برتر

قاسم زاده در پاسخ به این پرسش که برای تولید هر تن فولاد در فولاد خوزستان چه میزان نیروی انسانی به خدمت گرفته می شود و در مقایسه با آمارهای بین الملل در چه وضعیتی قرار دارد، عنوان کرد: در فولاد خوزستان بدون احتساب نیروی پیمانکار ۶۳۰ تن فولاد به ازای هر نفر است که با این آمار فولاد خوزستان جزو سه شرکت نخست در این زمینه است که با احتساب نیروی پیمانکار ۴۳۰ تن به هر ازای هر نفر می رسد و جزو سه شرکت برتر است. به طورکلی در سطح بین المللی به ازای تولید هزار تن به یک فرد می رسد که البته باید بسیار محتاطانه این آمارها را با یکدیگر مقایسه کرد، چراکه میزان تولید به عواملی مختلفی مانند فرآیند و محیط کار، فضای اقتصادی و صنعتی و حتی جغرافیای آن کشور بستگی دارد. البته نیاز صنعت به انسان در محیط های مختلف با همدیگر متفاوت است؛ اما به صورت کلی شاخص های تولید در فولاد خوزستان در آمارهای جهانی به نسبت برخی کشورها بهتر است و به اصطلاح شاخص آن بهینه تر است.
نخستین اقدام های فولاد خوزستان در برابر کرونا

معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان درباره عملکرد این واحد فولادسازی در مقابله با پاندومی کووید-۱۹ عنوان کرد: پاندومی کووید-۱۹ با توجه به شیوع آن در دنیا با محدودیت های بسیاری همراه بوده است. شرکت فولاد خوزستان نیز از این پاندمی در امان نماند، اما بااین وجود این واحد فولادسازی جزو نخستین شرکت هایی بوده که به سرعت واکنش های لازم را نشان داده و اقدام های لازم را در این زمینه انجام داده است. در سال ۱۳۹۸ شرکت فولاد خوزستان با وجود آنکه در سمپوزیوم فولاد شرکت کرده بود، اما به دلیل شیوع بیماری، نخستین شرکتی بود که حضور خود را در این سمپوزیوم کنسل اعلام کرد و این اقدام را به دلیل حفظ نیروی انسانی خود در مجموعه انجام داده است. البته در آن سال پس از آن برگزاری سمپوزیوم فولاد به کلی کنسل شد.

قاسم زاده در ادامه خاطرنشان کرد: در کل پاندومی کووید ۱۹ تبعات بسیاری به همراه خود داشت و در همان آغاز شرکت فولاد خوزستان اقدام های لازم را به عمل آورد. در همان ابتدا در شرکت یک کمیته ای به نام «ستاد کرونا» ایجاد کردیم که جلسه های مستمر و کارشناسانه ای داشتند و اقدام های مطلوبی از سوی این ستاد انجام گرفت که شامل غربالگری روزانه، توزیع اقلام بهداشتی، ضدعفونی کردن مکان و الگوهای نوبتی و بحث دورکاری به سرعت انجام و راه اندازی شد. تمام آموزش های فولاد خوزستان به سمت سیستم آنلاین پیش رفت که سبب شد تجربه های جدیدی را با خود برای مجموعه به همراه بیاورد و این تهدید خود تبدیل به فرصت های جدیدی برای ما شد. هر یک از کارکنان اگر دچار بیماری کرونا شده، به مدت ۲۱ روزبه مرخصی فرستاده شد.
حفظ تولید باوجود بیماری کرونا

معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان با تاکید بر این موضوع که باوجود شیوع بیماری کرونا و محدودیت های آن در حفظ تولید کوشا بودیم عنوان کرد: با گسترش شیوع ویروس کرونا، در تمام زمینه ها اقدام های لازم انجام شد، اما موضوع مهم این است که به دلیل شیوع این بیماری ما میزان تولید و ایمنی را در مجموعه حفظ کردیم، ازاین رو به تولید سالانه خود براساس برنامه رسیده ایم. در سال جاری نیز براساس برنامه و حتی بهتر از سال گذشته در حال پیشروی هستیم.
عملکرد فولاد خوزستان در حوزه مسوولیت های اجتماعی

معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان در پاسخ به این پرسش که در حوزه مسوولیت های اجتماعی فولاد خوزستان چه اقدامی انجام داده است و چه برنامه هایی برای آینده دارد، بیان کرد: در زمینه مسوولیت های اجتماعی فولاد خوزستان یکی از شرکت های پیشرو به شمار می رود، چراکه همواره با این اندیشه به پیش رفته که جامعه اطراف را جزو ذی نفعان شرکت می داند. با توجه به این موضوع شرکت فولاد خوزستان هرساله در مجمع عمومی خود مبلغی را بابت مسوولیت های اجتماعی مشخص می کند که براساس این میزان بودجه، سهمی را به مسوولیت های اجتماعی اختصاص می دهد.

قاسم زاده در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه مسوولیت های اجتماعی در عرصه های مختلفی ورود پیداکرده ایم که از بسته های معیشتی تا در زمینه مسائل بهداشتی تا انواع پل سازی، جاده سازی، مسجد سازی، بیمارستان سازی، خانه سازی برای بی پناهان تا آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و دیه را شامل می شود. برای نمونه در سیل سال ۱۳۹۸ کمک بسیاری انجام دادیم که یک فاجعه برای استان خوزستان به شمار می رفت. وی در پایان تاکید کرد: تمام تلاش ما بر این بوده که همه جا حضور داشته باشیم و به زیست بوم اطراف خود کمک کنیم. امیدواریم که سود هرساله فولاد خوزستان بیشتر شود تا ما بودجه بیشتری را به مسوولیت های اجتماعی خود اختصاص دهیم.